Kalkulator OC i AC – porównaj wiele ofert i kup ubezpieczenie samochodu

Chcesz szybko i tanio kupić ubezpieczenie OC, AC, NNW i assitance dla swojego samochodu? Skorzystaj z kalkulatora OC i AC Ocenapolis.pl. Z nami porównasz wiele ofert ubezpieczeń komunikacyjnych. Co więcej oferujemy zakup polisy drogą elektroniczną. Porównywarka OC to najwygodniejsze narzędzie dostępne na rynku ubezpieczeniowym. więcej..

Kalkulator OC - jak to działa?

Porównywarka OC to specjalne narzędzie, które oblicza cenę ubezpieczenia komunikacyjnego. Zasada jest prosta. Wystarczy, że wypełnisz przyjazny formularz, a my błyskawicznie zestawimy oferty. Z kalkulatorem Ocenapolis.pl porównasz i kupisz: OC, AC, NNW i assitance. Współpracujemy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które oferują każdy rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego: Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), Autocasco (AC), Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i assistance.

Ubezpieczenie komunikacyjne – najważniejsze elementy

 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) – w tym przypadku kieruj się ceną. Zakres ochrony u każdego ubezpieczyciela jest taki sam.
 • Ubezpieczenie autocasco – spójrz na zakres, sumę ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności. Sprawdź również sposób likwidowania szkody (gotówkowy lub bezgotówkowy). Istotnymi elementami są także: amortyzacja, franszyza integralna, franszyza redukcyjna i stała suma ubezpieczenia. Wytłumaczenie powyższych pojęć znajdziesz w naszym słowniku.
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – najważniejsze czynniki to: suma ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności.
 • Assistance – zwróć uwagę na maksymalną, darmową odległość holowania uszkodzonego pojazdu.
Pamiętaj – najtańsze ubezpieczenie OC znajdziesz w internecie. Co więcej, towarzystwa ubezpieczeniowe za polisę kupioną drogą elektroniczną stosują zniżki. więcej..
Cena - to najważniejszy wyznacznik dobrego OC. Dlatego, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest określony ustawowo. Oprócz kosztów, istotnym elementem jest sposób likwidowania szkody. Bezpośrednia likwidacja szkód (BLS) umożliwia zgłoszenie poniesionych strat bezpośrednio do Twojego ubezpieczyciela. Plusem rozwiązania jest fakt, że nie musisz się kontaktować z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy.
Ubezpieczenie AC – istotnym elementem jest amortyzacja (procentowe pomniejszenie odszkodowania). Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że części ulegają zużyciu, dlatego w momencie wymiany, ich stan nie może być lepszy niż przed szkodą.
Przed podpisaniem umowy powinieneś także określić, czy naprawa ma się odbyć na oryginalnych częściach lub zamiennikach.

Tabela zużycia eksploatacyjnego na podstawie WARTA

Okres eksploatacji Procent pomniejszenia Od 1 roku 0 proc.
powyżej 1 do 2 lat 15 proc. powyżej 2 do 3 lat 25 proc.
powyżej 3 do 5 lat 35 proc. powyżej 5 do 7 lat 45 proc.
powyżej 8 do lat 55 proc. powyżej 10 lat 60 proc.

Autocasco – stała, zmienna i odnawialna suma ubezpieczenia

Bardzo istotną rolę odgrywa suma ubezpieczenia. Jest to maksymalna wysokość potencjalnego odszkodowania. Ubezpieczyciele często stosują zmienną sumę ubezpieczenia, tłumacząc że samochód z biegiem czasu traci na wartości. W związku z tym wypłacone świadczenie jest niższe. Jeśli nie chcesz dopłacać do potencjalnej naprawy, wybierz stałą sumę ubezpieczenia. Oczywiście, w takim przypadku składka za polisę AC będzie wyższa. Musisz mieć świadomość, że w momencie zgłoszenia kilku szkód w trakcie tego samego okresu ubezpieczeniowego, suma ubezpieczenia sukcesywnie spada. Jeżeli przeczuwasz, że z Twoim samochodem może się stać coś złego ( i to nie raz!) wybierz odnawialną sumę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie AC – wyłączenia odpowiedzialności

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – lektura obowiązkowa, niezależnie od rodzaju polisy. W przypadku Autocasco bardzo istotnym elementem są wyłączenia odpowiedzialności. Czytając OWU dowiesz się m.in., że nie dostaniesz odszkodowania, w momencie gdy szkoda powstanie w wyniku rażącego niedbalstwa (kluczyki w stacyjce) lub umyślnego działania (np. wybijesz szybę, bo dostać się do kluczyków). Towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają odpowiedzialność również w przypadku awarii mechanicznych lub zniszczeń spowodowanych korozją.

Czynniki od których zależy cena OC

Cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy:
 • od marki i modelu samochodu (za sportowe auto zapłacisz więcej)
 • od daty produkcji
 • od pojemności silnika
 • od lat bezszkodowej jazdy (za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymujesz 10 proc. zniżki za OC. Maksymalna wysokość zniżek - do 60 proc.)
 • od wieku kierowcy i jego stażu za kółkiem
 • od miejsca zamieszkania (mieszkańcy dużych ośrodków miejskich płacą wyższe składki ubezpieczeniowe
 • od wykonywanego zawodu
więcej..
Marki samochodów, które są objęte zwyżką za ubezpieczenie OC: BMW, Audi, Alfa Romeo i Mercedes. Natomiast najtańszą polisę kupisz dla: Toyoty, Skody, KIA i Chevroleta. Dlaczego marka samochodu ma wpływ na wysokość składki? Zdaniem ubezpieczycieli właściciel BMW jeździ zdecydowanie mniej bezpiecznie od kierowcy, który posiada Chevroleta.
Kolejny czynnik – data produkcji. Wyższą składkę OC zapłacisz nie tylko za nowy pojazd, ale i za stare auto. Według towarzystw ubezpieczeniowych kierowcy, którzy posiadają nowy samochód są bardziej chętni do szaleństw na drodze. Natomiast wiekowe auta zazwyczaj są w kiepskim stanie technicznym, przez co rośnie prawdopodobieństwo kolizji.
Pojemność silnika – im mocniejszy silnik, tym droższe ubezpieczenie OC. Wraz z pojemnością rosną osiągi. Zdaniem ubezpieczycieli, szybki samochód kusi kierowcę do jazdy z nadmierną prędkością. Według statystyk duża część kolizji i wypadków spowodowana jest właśnie zbyt „ciężką nogą”. Co ciekawe za silnik benzynowy o pojemności 1,6 zapłacisz więcej niż za 1,9 TDI.
Poniżej przedstawiamy koszt składki OC dla różnych pojemności silnika Volkswagena Golfa. Kierowcą jest mieszkaniec Łodzi z maksymalną liczbą zniżek:
Pojemność silnika Koszt OC
1,2 l 529 zł
1,4 l 605 zł
1,6 l 605 zł
2,0 l 718 zł
2,5 l 813 zł
3,2 l 907 zł
Poniższe ceny zostały zapożyczone z zestawienia: https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-a-pojemnosc-silnika/
Bezszkodowa jazda – za każdy rok, w którym nie spowodujesz stłuczki, otrzymasz 10 proc. zniżek za bezszkodową jazdę. Maksymalnie można uzbierać 60 proc. upustu na polisie OC. Za najmniejszą spowodowaną kolizję, kolejne ubezpieczenie komunikacyjne może być nawet dwa razy droższe.
Wiek – świeżo upieczeni kierowcy z racji braku doświadczenia, przez trzy lata od zdania egzaminu są objęci tzw. zwyżką OC za wiek. Więcej za polisę, płacą osoby do 26 roku życia. Granice metrykalne różnią się w zależności od ubezpieczyciela. Dodatkowo osoby młode nie posiadają zniżek za bezszkodową jazdę.
Miejsce zamieszkania – mieszkańcy dużych ośrodków miejskich za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej płacą więcej niż osoby, które mieszkają w mniejszych miejscowościach. W dużych miastach istnieje znaczne nagromadzenie samochodów, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo kolizji lub wypadku.
Wykonywany zawód – w jaki sposób zarabiasz pieniądze wpływa na koszt polisy OC. Zwyżkami są objęci uczniowie, studenci czy pracownicy IT. Mniej płacą: rolnicy, nauczyciele, pracownicy administracji publicznej. Powód – studenci nie posiadają zniżek, pracownicy IT zwykle mieszkają w dużych miastach. Natomiast rolnicy poruszają się po mało uczęszczanych drogach wiejskich.
Kolor pojazdu - niektóre firmy ubezpieczeniowe uważają, że samochody o jaskrawych kolorach są większym zagrożeniem na drodze.

Sposoby na tańsze ubezpieczenie OC

Istnieje kilka sprawdzonych metod na tańsze ubezpieczenie komunikacyjne. Po pierwsze - prowadź samochód w sposób rozważny. Sposób mało efektowny, ale zniżki za bezszkodową jazdę, mają największy wpływ na cenę polisy. Jeśli jesteś młodym kierowcą wybierz auto z małą pojemnością i dopisz współwłaściciela do swojego auta. W takiej sytuacji, składka za OC jest obliczana według zniżek starszego kierowcy. Jeśli mieszkasz i pracujesz w dużym mieście, zarejestruj samochód w miejscu swojego zameldowania. Mieszkańcy małych miejscowości za ubezpieczenie samochodu płacą mniej. więcej..

Monitorowanie jazdy – mniej znany sposób na tanie OC

Uważasz, że jeździsz spokojnie, a mimo to za polisę OC płacisz za dużo? Zastanów się nad monitorowaniem auta. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują zniżki za weryfikowanie sposobu jazdy, nawet do 30 proc. Jak to działa? Wystarczy, że na swój telefon zainstalujesz specjalną aplikację. Narzędzie sprawdza styl prowadzenia samochodu. Jeśli jeździsz przepisowo, nie przyspieszasz gwałtownie, ani równie gwałtownie nie hamujesz, to jest duża szansa, że za obowiązkowe OC zapłacisz mniej. Aplikacja bierze również pod uwagę średni pokonywany dystans zarówno w ciągu dnia jak i nocy.

Dlaczego ubezpieczenie OC podrożało?

Od 2015 roku na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, można zaobserwować wzrost cen. Składki dla niektórych kierowców zdrożały nawet dwukrotnie. Najbardziej poszkodowaną grupą okazali się młodzi. Wyższe koszty OC zostały spowodowane m.in niezdrową wojną cenową. Towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżały wysokość składek, przez co cały segment odnosił straty. W związku z tym Komisja Nadzoru Finansowego, w celu uniknięcia zapaści na rynku, wydała rekomendację, aby wszystkie zakłady podniosły cenę za obowiązkowe OC. Kolejnym powodem podwyżek były wysokie odszkodowania wynikające ze szkód osobowych. więcej..

Historia wyższych składek OC

Do 2015 roku towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach obowiązkowego OC toczyły zaciekłą wojnę cenową. Nic dziwnego, bo wysokość składki w przypadku ochrony cywilnej jest głównym czynnikiem w wyborze polisy. Szacuje się, że w wyniku zaniżania składek cały segment ubezpieczeniowy od 2011 do 2016 roku stracił ponad 4 mld zł. Co więcej, w kwietniu 2015 roku KNF wydała rekomendację na temat podniesienia jakości likwidacji szkód. Stawiając sprawę jaśniej – firmy ubezpieczeniowe zgodnie z wytycznymi zwiększyły świadczenia wynikające ze szkód osobowych, jednak nie podniosły składek OC. KNF nie chcąc dopuścić do zapaści na rynku, wydała kolejną rekomendację, tym razem dotyczącą podwyżek. Ceny polis OC poszły w górę we wrześniu 2015 roku. W październiku składka OC była średnio o 10 proc. wyższa względem poprzedniego miesiąca. Warto zaznaczyć, że 2015 rok w segmencie ubezpieczeń OC przyniósł prawie 1 mld zł strat. To najczarniejszy okres w całej branży. Początek 2016 roku przyniósł kolejny wzrost cen. Koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wzrósł o 20 proc. w stosunku do stycznia 2015 roku. Dużym obciążeniem dla towarzystw ubezpieczeniowych okazał się również podatek bankowy (luty 2016). W konsekwencji ubezpieczyciele ponownie podnieśli składki OC. Maj, czerwiec 2016 to okres największych podwyżek. Szacuje się, że w samym 2016 roku ubezpieczenie OC zdrożało średnio o 50 proc. Rok 2017 to stagnacja cen.

Wynik techniczny ubezpieczeń komunikacyjnych

Wynik techniczny to wskaźnik, który określa działalność całego rynku ubezpieczeniowego – składki, świadczenia, rezerwy oraz reasekurację. Reasumując wynik techniczny wskazuje, czy branża zarabia na swojej działalności.

Wynik techniczny ubezpieczeń OC komunikacyjnych w mld zł

2010 r 0,9 mld straty
2011 r 0,64 mld straty
2012 r 0,43 mld straty
2013 r 0,26 mld straty
2014 r 0,79 mld straty
2015 r 1 mld zł straty
2016 r 0,6 mld zł straty
Źródło – PIU

Wycena polisy OC. Czy trzeba odpowiadać na wszystkie pytania?

Dla Twojej wygody ilość pytań, ograniczyliśmy do absolutnego minimum. Formularz jest czytelny i intuicyjny. Wniosek wypełnisz na komputerze lub za pomocą urządzenia mobilnego. Musisz mieć świadomość, że zawarte w formularzu pytania są niezbędne do przeprowadzenia dokładnej kalkulacji OC. W związku z tym powinieneś wypełnić wniosek w całości – potrwa to maksymalnie 10 minut. W każdej chwili możesz zakończyć wypełnianie formularza i wrócić do tej czynności w późniejszym czasie. Link do częściowo uzupełnionego wniosku otrzymasz drogą mailową. Przy wszystkich polach załączyliśmy podpowiedzi, tak aby wypełnienie wniosku było, jak najprostsze - np. wskazówki odnośnie umiejscowienia danych na dowodzie rejestracyjnym (VIN, numer dowodu). Jeśli chcesz poznać szacunkową wysokość OC, nie musisz szczegółowo odpowiadać na pytania. Pamiętaj, w takim przypadku podana cena będzie orientacyjna. Jeśli będziesz chciał poznać dokładny koszt składki, wróć do wniosku za pomocą wygenerowanego linka, który znajdziesz na swojej poczcie elektronicznej.
 

Dla jakich samochodów porównujemy oferty polis OC i AC?

Z nami obliczysz wysokość składki ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance dla samochodów osobowych (do 3,5 t), które posiadają status własności prywatnej. W bazie Ocenapolis.pl znajdziesz wszystkie marki i modele aut, które funkcjonują na rynku europejskim. Spis obsługiwanych pojazdów znajdziesz w formularzu. W sytuacji, gdy chcesz ubezpieczyć nietypową markę, której nie ma na liście, skontaktuj się z naszym konsultantem.
 

Jak kupić ubezpieczenie za pomocą porównywarki OC

Nasz kalkulator OC AC umożliwia zakup polisy ubezpieczenia komunikacyjnego. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy, że wypełnisz formularz i wybierzesz ofertę. Za polisę zapłacisz kartą kredytową, debetową lub za pomocą przelewu online (BlueMedia) Procedura porównania jest jak najbardziej bezpieczna. Korzystamy z najlepszych połączeń szyfrowania danych - SSL

Zakup ubezpieczenia w porównywarce Ocenapolis.pl krok, po kroku:

 • Wypełniasz formularz – podajesz informacje o sobie i pojeździe
 • Kalkulator generuje dla Ciebie najlepsze możliwe oferty
 • Wybierasz polisę i dokonujesz płatności online

Dlaczego zakup polisy w kalkulatorze OC jest najlepszym rozwiązaniem?

Istnieje kilka możliwości zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego – u agenta, bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym ( stacjonarnie, online) lub w porównywarce OC. Z racji bogactwa rynku ubezpieczeniowego i dużym zróżnicowaniu cen, nie warto kupować polisy komunikacyjnej co roku, u tego samego ubezpieczyciela. Porównywanie ofert na własną rękę również mija się z celem – jest zbyt czasochłonne. Z kolei multiagenci w swoim portfolio posiadają do kilkunastu propozycji ubezpieczenia samochodu. Najwygodniejszą, najszybszą i najtańszą opcją jest kalkulator OC. Z Ocenapolis.pl w kilka minut zestawisz ze sobą wiele ofert ubezpieczeniowych. Ważne – za naszą usługę nie zapłacisz ani grosza.

Porównywarka Ocenapolis.pl - odpowiemy na każde Twoje pytanie

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zadzwoń na naszą infolinię lub skorzystaj z czatu. Szanujemy Twój czas dlatego, kontaktując się przez czat odpowiedź otrzymasz natychmiast. W razie problemów, otrzymasz pełne wsparcie. Wspólnie przejdziemy przez każdy etap procesu porównywania i zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego. Nasi eksperci posiadają wieloletnie doświadczenie, zdobyte w największych firmach ubezpieczeniowych w Europie. Dlatego, pamiętaj – kto pyta nie błądzi. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 - 20:00 oraz w soboty, w godzinach 10:00 - 16:00.

Ocenapolis.pl stawia na bezpieczeństwo

Porównywanie ofert i zakup ubezpieczenia w serwisie Ocenapolis.pl jest bezpieczne. Portal jest chroniony najnowszymi certyfikatami, w tym protokołem https://. Zebrane dane osobowe przechowujemy i przetwarzamy zgodnie z wytycznymi GIODO. więcej..
Dane szyfrujemy za pomocą certyfikatu SSL klasy EV (Extended Validation). Jest to najwyższej klasy protokół sieciowy, który zapewnia poufność informacji przesyłanych drogą elektroniczną. Podobne zabezpieczenia stosują banki i największe towarzystwa ubezpieczeniowe.

Ocenapolis.pl to wiarygodna porównywarka ubezpieczeń

Ocenapolis.pl to rzetelny kalkulator OC. Posiadamy specjalną licencję, wydawaną przez KNF. Wszystkie dostępne ubezpieczenia mają gwarancję UFG. Co więcej, jesteśmy członkami Konferencji Przedsiębiorców Finansowych w Polsce. Warto zaznaczyć, że członkami KPF są największe instytucje ubezpieczeniowe i finansowe. Jeśli chcesz poznać opinie o naszym serwisie, wejdź na Opineo.pl

Ubezpieczenie komunikacyjne - pojęcia, które warto znać

Jeżeli nie wiesz czym różni się franszyza integralna od franszyzy redukcyjnej, rzuć okiem na nasz słownik pojęć. Przygotowaliśmy listę najważniejszych terminów, które towarzyszą ubezpieczeniu komunikacyjnemu. Ich znajomość pomoże Ci dokonać świadomego wyboru polisy i uniknąć potencjalnych nieporozumień. więcej..
Wypadek drogowy - zdarzenie w ruchu drogowym, w wyniku którego co najmniej jeden z uczestników odniósł obrażenia ciała lub zmarł.
Kolizja drogowa - zdarzenie drogowe, w wyniku którego żaden z uczestników nie ponosi uszczerbku na zdrowiu. Jedynymi konsekwencjami są straty materialne.
UFG - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja, która zajmuje się regulowaniem roszczeń z tytułu obowiązkowego OC. W skrócie - jeśli sprawca, w momencie kolizji lub wypadku nie będzie posiadał ważnej polisy OC, to UFG płaci odszkodowanie poszkodowanemu. Oczywiście po wypłacie świadczenia Fundusz zażąda od sprawcy zwrotu wszystkich kosztów.
Szkoda osobowa - odnosi się do sytuacji, kiedy w wyniku wypadku komunikacyjnego, poszkodowany odnosi uszczerbek na zdrowiu.
CEPIK 2.0 - system teleinformatyczny, który zbiera informacje na temat pojazdów zarejestrowanych w Polsce i osób, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.
OWU - Ogólne Warunki Ubezpieczenia, regulują wzajemne prawa i obowiązki stron umowy. Dokument zawiera m.in. wyłączenia odpowiedzialności, sumę ubezpieczenia itd.
Szkoda całkowita - całkowite zniszczenie pojazdu mechanicznego, uniemożliwiające jego naprawę z powodów mechanicznych lub ekonomicznych.
Wyłączenie odpowiedzialności - sytuacje ujęte w OWU, kiedy ubezpieczyciel zastrzega prawo do niewypłacenia odszkodowania.
Stała suma ubezpieczenia - odnosi się od polisy AC. Jest to rozwiązanie, które zapewnia stałą wysokość odszkodowania, przez cały okres trwania umowy.
Amortyzacja części - towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że elementy samochodu ulegają zużyciu. Amortyzacja to procentowe zmniejszenie odszkodowania o część kosztów naprawy samochodu.
Franszyza integralna - pojęcie stosowane w ubezpieczeniu autocasco. Jest to kwota, do której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę.
Franszyza redukcyjna (udział własny) - odnosi się do ubezpieczenia AC. Kwota, o którą zostaje potrącone potencjalne odszkodowanie.
Gotówkowa likwidacja szkody - ubezpieczyciel w ramach zadośćuczynienia wypłaca gotówkę. Kwestie związane z naprawą uszkodzonego pojazdu (wybór warsztatu, zakup części, itd) leżą po stronie kierowcy.
Bezgotówkowa likwidacja szkody - cała proces naprawy uszkodzonego pojazdu leży po stronie ubezpieczyciela (wybór warsztatu, zakup części itd.).
 
Wersja pojazdu
informacja
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe korzysta z jednej z dwóch baz pojazdów: Eurotax lub Infoekspert.

Aby uzyskać oferty we wszystkich towarzystwach wybierz model i wersję pojazdu w obu bazach pojazdów.

Jeśli nie widzisz swojej wersji w bazie Infoekspert możesz zostawić puste pole wyboru, lecz nie otrzymasz ofert od niektórych towarzystw ubezpieczeniowych. Wtedy - prosimy zgłoś nam swój przypadek, abyśmy mogli Tobie pomóc.
krzyżyk
POMOC

Najtańsze polisy
kupione z Ocenapolis

Łukasz (Hrubieszów)
FIAT 126 - 0.7, 1996r.
OC - 348.00zł
OBLICZ SKŁADKĘ
Daniel (Żyrardów)
VOLKSWAGEN Polo - 1.0, 1989r.
OC - 350.00zł
OBLICZ SKŁADKĘ
RADOSŁAW (KONSTANTYNÓW)
KIA Cee'd - 1.6, 2013r.
OC+AC - 497.00zł
OBLICZ SKŁADKĘ
X

Podaj swój numer telefonu

Abyśmy mogli do Ciebie zadzwonić

X

Nie uciekaj od nas

Jeśli masz wątpliwości/pytania jak wypełnić formularz...

Zostaw nam swój numer telefonu, a wkrótce nasz konsultant zadzwoni do Ciebie i podczas rozmowy telefonicznej pomoże przejść do etapu kalkulacji składek, gdzie poznasz cenę swojego ubezpieczenia oraz wybierzesz dodatkowe opcje ubezpieczeniowe, których potrzebujesz.

X

Wróć do wpisanych wcześniej danych

Masz możliwość przywrócenia Twoich danych wpisanych w formularze Ocenapolis - nawet jeśli nie zapisała(e)ś danego kroku.

Sesje możliwe do przywrócenia: