Jak sprawdzić ważność OC?

Publikacja:
Każdy kierowca powinien wiedzieć, jaki termin obejmuje jego obowiązkowe ubezpieczenie OC, ponieważ w razie braku jej przedłużenia, trzeba będzie zmierzyć się poważnymi konsekwencjami. W naszym artykule wskazaliśmy najlepsze sposoby, które pomogą sprawdzić informacje dotyczące ważności OC oraz wyjaśniliśmy, jak zweryfikować takie dane na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ważność OC – jak można ją sprawdzić?

Każdy, kto posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w sytuacji, gdy przez nieuwagę przeoczy termin ważności takiej polisy i nie przedłużymy go w towarzystwie ubezpieczeniowym, wtedy będzie musiał przygotować się na poważne konsekwencje. Lepiej tego uniknąć! Poniżej wskazaliśmy kilka łatwych sposobów, które pomogą sprawdzić ważność OC.

  • Najpierw powinniśmy znaleźć potwierdzenie umowy dotyczącej polisy OC, która została zawarta z ubezpieczycielem. W tym dokumencie powinna zawierać się informacja dotycząca terminu ważności OC.
  • W przypadku, gdy zgubimy taką umowę lub nie będziemy mogli jej znaleźć możemy udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego i tam dowiedzieć się, jaka jest ważność polisy.
  • Można również skorzystać z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl.

Informacje o ważności polisy i sumie gwarancyjnej OC znajdziemy też na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Co trzeba wiedzieć o tej usłudze? Jak sprawdzić termin polisy OC za pomocą tego bazy UFG? W kolejnych akapitach w szczegółowy sposób odpowiedzieliśmy na te pytania.

Jakie informacje gromadzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Trzeba wiedzieć, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rejestruje informacje na temat nowo sprzedanych i odnowionych ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Do przekazywania do bazy UFG aktualnych danych o polisach są zobowiązane wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, które funkcjonują na naszym rynku.

Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możemy przede wszystkim znaleźć treści dotyczące ciągłości ubezpieczenia OC, sprawdzić liczbę polis, które zostały zawarte z ubezpieczycielem w ramach jednego pojazdu. W tym miejscu należy podkreślić, że w bazie UFG znajdują się również informacje o różnych zniżkach, jakie przysługują kierowcy za bezwypadkową jazdę.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC w bazie UFG?

Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest naprawdę proste, wystarczy, że znajdziemy zakładkę „Baza OC i AC”, następnie wybierzemy „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a potem klikniemy „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Co dalej?

W zakładce „Identyfikacja umowy OC na dzień” będziemy musieli wpisać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN oraz przepisać kod weryfikacyjny z obrazka. Po wykonaniu tych czynności otrzymamy numer polisy, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym została zawarta umowa ubezpieczeniowa oraz markę i model samochodu. Wszystkie informacje są dostępne dla wszystkich kierowców zupełnie za darmo.

Sprawdzenie ubezpieczenia OC innego pojazdu – jak to zrobić?

Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest naprawdę proste, wystarczy, że znajdziemy zakładkę „Baza OC i AC”, następnie wybierzemy „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a potem klikniemy „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Co dalej?

W zakładce „Identyfikacja umowy OC na dzień” będziemy musieli wpisać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN oraz przepisać kod weryfikacyjny z obrazka. Po wykonaniu tych czynności otrzymamy numer polisy, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym została zawarta umowa ubezpieczeniowa oraz markę i model samochodu.

Rejestr danych UFG jest znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich poszkodowanych w wypadku. W sytuacji, gdy sprawca kolizji ucieknie z miejsca wypadku lub nie będzie chciał przedstawić nam ważnego ubezpieczenia OC, wtedy na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możemy w błyskawiczny sposób sprawdzić jego polisę.

Z jakimi konsekwencjami wiąże się brak ważnego OC

Jeśli nasze ubezpieczenie OC straci ważność, wtedy powinniśmy, jak najszybciej je przedłużyć lub zdecydować się na nową ofertę od innego ubezpieczyciela. W przeciwnym wypadku będziemy musieli przygotować się na poważne kary finansowe, których wysokość ustali Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Brak ważnego OC w przypadku kolizji drogowej powstałej na skutek naszej nieuwagi, wiąże się z pokryciem wszystkich szkód, jakie poniósł poszkodowany. Warto o tym pamiętać!

Jeśli zrezygnujemy z przedłużenia obowiązującej wcześniej polisy, warto skorzystać z wybranego kalkulatora OC i AC. Dzięki temu urządzeniu dowiemy się, jakie oferty ubezpieczeniowe są obecnie najkorzystniejsze i cieszą się największym zainteresowaniem wśród konsumentów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone