Kolejne zmiany w zasadach ubezpieczeń OC – możliwy wzrost cen

Publikacja:
Wyższe odszkodowania dla ofiar wypadków i karanie kierowców nawet poza granicami swojego kraju dzięki transgranicznym kontrolom - to główne pomysły na zmiany w zasadach ubezpieczeń OC zaproponowane przez Parlament Europejski. Obostrzeniami nie będą obciążone e-rowery i skutery elektryczne. Niedługo dowiemy się jak wprowadzenie pomysłów odbije się na cenach polis. Kierowcy obawiają się dużych podwyżek.

Kolejne zmiany w zasadach ubezpieczeń OC – możliwy wzrost cen

Więcej pieniędzy dla ofiar wypadków drogowych

Głównym celem dyrektywy zmieniającej zasady w ubezpieczeniach komunikacyjnych jest lepsza ochrona ofiar wypadków drogowych. Zmiany dotyczyć będą wysokości sumy gwarancyjnej, czyli rekompensaty wypłacanej poszkodowanemu przez ubezpieczyciela. Obecnie jej kwota wynosi 5,21 mln euro przy szkodach osobowych i 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych (kwota nie jest zależna od liczby poszkodowanych w wypadku).

Nowa propozycja Parlamentu Europejskiego ma podnieść odszkodowanie dla szkód osobowych do 6,07 mln euro, a dla szkód majątkowych do 1,22 mln euro. Jak przekonują eurodeputowani, ma to zapewnić lepszą ochronę praw ofiar również w sytuacji, gdy ubezpieczyciel sprawcy zza granicy okazałby się niewypłacalny. W takim wypadku poszkodowani będą mieć zagwarantowaną wypłatę świadczenia ze swojego państwa zamieszkania a czas oczekiwania na jego wypłatę nie będzie mógł przekroczyć 6 miesięcy.

Transgraniczne kontrole polis OC – kary za brak ubezpieczenia za granicą

Wprowadzenie ogólnoeuropejskiego systemu kontroli aut pod kątem posiadania ważnej polisy OC to pułapka dla wszystkich nieubezpieczonych kierowców. Kontrole OC odbywać się będą za pomocą kamer i oprogramowania rozpoznającego numery rejestracyjne – co ważne, weryfikacja polis dokonywana będzie bez wiedzy kierowców. Kary za brak OC uiścić należy już we własnym kraju.

W Polsce w 2019 roku zapominalscy kierowcy zapłacą maksymalnie 4500 zł za brak ubezpieczenia samochodu osobowego i nawet 6750 zł za brak ubezpieczenia pojazdu ciężarowego. Wysokość kary zależeć będzie od tego, jak długo auto pozostawało bez opłaconej polisy. Osoby, które spóźnią się maksymalnie 3 dni z zakupem polisy OC, mogą liczyć na zmniejszenie kary do 20 proc. najwyższej kwoty. Za spóźnienie od 4 do 14 dni trzeba zapłacić 50 proc. maksymalnej kary.

Zniżki za bezszkodową jazdę będą uznawane we wszystkich krajach UE

Unia Europejska chce walczyć z kierowcami, którzy nie dopełniają obowiązku ubezpieczenia komunikacyjnego jednak obostrzenia w przepisach to nie wszystko. W projekcie pojawiły się też elementy będące ukłonem w stronę doświadczonych i bezwypadkowych kierowców. Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego ma nakłonić firmy ubezpieczeniowe do respektowania zniżek za bezszkodową jazdę, które ubezpieczający otrzymał w innym kraju Unii Europejskiej. Dzięki temu osoby przeprowadzające się z Polski do innego kraju UE nie będą musiały od początku budować pozytywnej historii ubezpieczeniowej, a tym samym zapłacą za ubezpieczenie pojazdu znacznie mniej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone