- Czy warto wykupić ubezpieczenie AC dla starszego samochodu?
- Autocasco dla samochodu kilkuletniego
- Polisa AC dla samochodu kilkunastoletniego
- Jeśli twój samochód jest „zbyt stary” dla Autocasco – wykup rozszerzone Assistance
- Jak wygląda AC dla samochodu zabytkowego?
Czy warto wykupić Autocasco dla starszego samochodu?
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów w 2016 roku przeprowadziło badanie na temat aut w Europie. Okazało się, że średni wiek samochodu w Polsce wynosi 15 lat. Wynik w porównaniu do średniej unijnej (w zaokrągleniu 10 lat) nie jest najlepszy.
Szukając informacji na temat ubezpieczenia Autocasco, wiele osób zastanawia się, czy taka polisa jest opłacalna w przypadku starszego auta. Wszystko zależy od marki, wyposażenia i wartości takiego pojazdu. Musisz mieć na uwadze, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają starsze samochody. W takich przypadkach bardzo często koszt naprawy przekracza ich wartość.
Minicasco – dedykowane starszym autom
W przypadku samochodów kilkuletnich, z dobrym wyposażeniem i wysoką wartością rynkową Autocasco jest wręcz wskazane. Podczas wyboru polisy zwróć uwagę na amortyzację części i sumę ubezpieczenia. Pamiętaj, że samochód jest produktem, który z biegiem czasu traci swoją wartość. W związku z tym wybierz stałą sumę ubezpieczenia, by ubezpieczyciel w momencie likwidacji szkody nie zaniżył wartości twojego auta.
Jeśli nie chcesz kupować pełnego pakietu AC, zwróć uwagę na Minicasco. Zakres takiego ubezpieczenia jest nieco „węższy”, dlatego dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W ramach Minicasco otrzymasz ochronę w przypadku kradzieży samochodu lub jego zniszczenia, w wyniku zderzenia z osobami i zwierzętami i w następstwie działania osób trzecich (włamanie, próba kradzieży), czy zdarzeń losowych (pożar, powódź).
Autocasco – maksymalny wiek samochodu
Właściciele kilkunastoletnich aut mogą mieć problem z kupnem ubezpieczenia Autocasco. Przygotuj się, że część towarzystw nie będzie chciała ubezpieczyć twojego samochodu.
Firmy ubezpieczeniowe nie sprzedają polis na auta starsze niż 15 – letnie. Część zakładów do sprawy podchodzi bardziej restrykcyjnie i nie chce ubezpieczać samochodów ponad 10 – letnich. Wyjątkiem są sytuacje kiedy pojazd posiadał ubezpieczenie AC wcześniej. W takich okolicznościach ubezpieczyciel umożliwia przedłużenie umowy z tytułu ubezpieczenia autocasco. Natomiast jeśli chcesz wykupić polisę AC dla kilkunastoletniego samochodu, musisz liczyć się z wysokim udziałem własnym. Jego wysokość określana jest procentowo lub kwotowo.
Jak to wygląda w praktyce? Jeśli udział własny został określony na 1000 zł, to taką kwotę będziesz musiał dopłacić do ewentualnej naprawy samochodu. W przypadku wiekowych aut ubezpieczyciele stosują również wysoką amortyzację części. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że części z biegiem lat ulegają zużyciu. Jeśli w ramach naprawy otrzymałbyś nowe elementy bez dopłaty, to odniósłbyś zbyt dużą korzyść.
Rozszerzone assistance alternatywą dla AC
Mimo wszystko warto zastanowić się nad ubezpieczeniem AC dla „wiekowego” samochodu. Składka wraz z ewentualnymi dopłatami i tak będzie sporo niższa niż naprawa uszkodzonego pojazdu. Dzięki polisie AC zaoszczędzisz również czas. Jeśli szkoda będzie likwidowana bezgotówkowo, ubezpieczyciel wszystkie formalności – ze znalezieniem warsztatu włącznie – wykonana na własną rękę.
W sytuacji gdy twoje auto przekroczy wymagany wiek lub po prostu uznasz, że nie chcesz kupować AC, gdyż jego cena jest zbyt wysoka, możesz wykupić ubezpieczenie assistance. Rozszerz swoją polisę o holowanie w sytuacji awarii pojazdu. Taka ochrona wydaje się rozsądna, ponieważ w przypadku starszych aut prawdopodobieństwo usterki jest spore.
Polisa AC dla samochodu zabytkowego
Czy można wykupić polisę AC dla samochodu zabytkowego? Niestety z tego tytułu mogą wyniknąć spore problemy. Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym i z tego powodu ubezpieczalnie mogą odmówić sprzedaży polisy. Niektóre towarzystwa rozpatrują możliwość kupna AC indywidualnie, jednak cena ochrony będzie bardzo wysoka.
Sprawa ubezpieczenia zabytkowego auta ma się dużo lepiej w przypadku obowiązkowego OC. Takim samochodem nie jeździ się na co dzień – jest użytkowany raczej okazyjnie. Dlatego ubezpieczenie można wykupić okresowo, np. na czas 30 dni. Warto też zaznaczyć, że PZU daje członkom Polskiego Związku Motorowego prawo do zniżki.