Ubezpieczenie AC starego auta – czy się opłaca

Publikacja:

Ubezpieczenie AC starego auta – czy się opłaca
  1. Czy warto wykupić ubezpieczenie AC dla starszego samochodu?
  2. Autocasco dla samochodu kilkuletniego
  3. Polisa AC dla samochodu kilkunastoletniego
  4. Jeśli twój samochód jest „zbyt stary” dla Autocasco – wykup rozszerzone Assistance
  5. Jak wygląda AC dla samochodu zabytkowego?

Czy warto wykupić Autocasco dla starszego samochodu?

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów w 2016 roku przeprowadziło badanie na temat aut w Europie. Okazało się, że średni wiek samochodu w Polsce wynosi 15 lat. Wynik w porównaniu do średniej unijnej (w zaokrągleniu 10 lat) nie jest najlepszy.

Szukając informacji na temat ubezpieczenia Autocasco, wiele osób zastanawia się, czy taka polisa jest opłacalna w przypadku starszego auta. Wszystko zależy od marki, wyposażenia i wartości takiego pojazdu. Musisz mieć na uwadze, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają starsze samochody. W takich przypadkach bardzo często koszt naprawy przekracza ich wartość.

Minicasco – dedykowane starszym autom

W przypadku samochodów kilkuletnich, z dobrym wyposażeniem i wysoką wartością rynkową Autocasco jest wręcz wskazane. Podczas wyboru polisy zwróć uwagę na amortyzację części i sumę ubezpieczenia. Pamiętaj, że samochód jest produktem, który z biegiem czasu traci swoją wartość. W związku z tym wybierz stałą sumę ubezpieczenia, by ubezpieczyciel w momencie likwidacji szkody nie zaniżył wartości twojego auta.

Jeśli nie chcesz kupować pełnego pakietu AC, zwróć uwagę na Minicasco. Zakres takiego ubezpieczenia jest nieco „węższy”, dlatego dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W ramach Minicasco otrzymasz ochronę w przypadku kradzieży samochodu lub jego zniszczenia, w wyniku zderzenia z osobami i zwierzętami i w następstwie działania osób trzecich (włamanie, próba kradzieży), czy zdarzeń losowych (pożar, powódź).

Autocasco – maksymalny wiek samochodu

Właściciele kilkunastoletnich aut mogą mieć problem z kupnem ubezpieczenia Autocasco. Przygotuj się, że część towarzystw nie będzie chciała ubezpieczyć twojego samochodu.

Firmy ubezpieczeniowe nie sprzedają polis na auta starsze niż 15 – letnie. Część zakładów do sprawy podchodzi bardziej restrykcyjnie i nie chce ubezpieczać samochodów ponad 10 – letnich.  Wyjątkiem są sytuacje kiedy pojazd posiadał ubezpieczenie AC wcześniej. W takich okolicznościach ubezpieczyciel umożliwia przedłużenie umowy z tytułu ubezpieczenia autocasco. Natomiast jeśli chcesz wykupić polisę AC dla kilkunastoletniego samochodu, musisz liczyć się z wysokim udziałem własnym. Jego wysokość określana jest procentowo lub kwotowo.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli udział własny został określony na 1000 zł, to taką kwotę będziesz musiał dopłacić do ewentualnej naprawy samochodu. W przypadku wiekowych aut ubezpieczyciele stosują również wysoką amortyzację części. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że części z biegiem lat ulegają zużyciu. Jeśli w ramach naprawy otrzymałbyś nowe elementy bez dopłaty, to odniósłbyś zbyt dużą korzyść.

Rozszerzone assistance alternatywą dla AC

Mimo wszystko warto zastanowić się nad ubezpieczeniem AC dla „wiekowego” samochodu. Składka wraz z ewentualnymi dopłatami i tak będzie sporo niższa niż naprawa uszkodzonego pojazdu. Dzięki polisie AC zaoszczędzisz również czas. Jeśli szkoda będzie likwidowana bezgotówkowo, ubezpieczyciel wszystkie formalności – ze znalezieniem warsztatu włącznie – wykonana na własną rękę.

W sytuacji gdy twoje auto przekroczy wymagany wiek lub po prostu uznasz, że nie chcesz kupować AC, gdyż jego cena jest zbyt wysoka, możesz wykupić ubezpieczenie assistance. Rozszerz swoją polisę o holowanie w sytuacji awarii pojazdu. Taka ochrona wydaje się rozsądna, ponieważ w przypadku starszych aut prawdopodobieństwo usterki jest spore.

Polisa AC dla samochodu zabytkowego

Czy można wykupić polisę AC dla samochodu zabytkowego? Niestety z tego tytułu mogą wyniknąć spore problemy. Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym i z tego powodu ubezpieczalnie mogą odmówić sprzedaży polisy. Niektóre towarzystwa rozpatrują możliwość kupna AC indywidualnie, jednak cena ochrony będzie bardzo wysoka.

Sprawa ubezpieczenia zabytkowego auta ma się dużo lepiej w przypadku obowiązkowego OC. Takim samochodem nie jeździ się na co dzień – jest użytkowany raczej okazyjnie. Dlatego ubezpieczenie można wykupić okresowo, np. na czas 30 dni. Warto też zaznaczyć, że PZU daje członkom Polskiego Związku Motorowego prawo do zniżki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone