Ubezpieczenie NNW studenta – jak wybrać najlepsze?

Publikacja:
Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się każdemu, szczególnie osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Na ubezpieczenie NNW i OC dla studenta decyduje się coraz więcej młodych osób. Nic dziwnego, polisy grupowe oferowane przez uczelnie bywają zwyczajnie niewystarczające. Warunki indywidualnego NNW dla studenta możemy natomiast dopasować do własnych potrzeb, a wiele firm oferuje klientom do 26 roku życia atrakcyjne zniżki studencki. Sprawdź dlaczego, gdzie i jak wykupić ubezpieczenie NNW dla studentów online.

Ubezpieczenie NNW dla studentów – porównanie ofert

Ubezpieczenie NNW nie jest tym samym co zwyczajne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków dla studentów zapewnia ochronę w razie skręceń, złamań oraz innych sytuacji wymagających hospitalizacji z powodu uszczerbku na zdrowiu. W razie wypadku ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia kwoty odszkodowania adekwatnej do stopnia uszkodzenia ciała oraz pokrycia kosztów pobytu w szpitalu, zakupu lekarstw, operacji i późniejszej rehabilitacji. W razie niezdolności ubezpieczonego do nauki lub pracy, ubezpieczyciel jest także zobowiązany do wypłaty jednorazowego zasiłku. Ubezpieczenie NNW może wykupić student lub jego rodzice. Osoby uczące się w wieku do 20 lat nadal mogą być objęte ochroną jaką zapewnia NNW dla dziecka.

NNW student zapewnia wypłatę świadczenia w takich sytuacjach jak m.in.:

  • uszkodzenie ciała i narządów wewnętrznych wskutek nieszczęśliwego wypadku, oparzenia, odmrożenia, pogryzienia przez zwierzęta etc.,
  • poważne zachorowanie ubezpieczonego,
  • pobyt ubezpieczonego w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby,
 • zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, w tym odbudowy zębów stałych uszkodzonych w nieszczęśliwym wypadku,
 • zwrot kosztów naprawy, wypożyczenia lub zakupu środków pomocniczych po wypadku,
 • śmierć wskutek wypadku komunikacyjnego,
 • śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku, zawału serca lub udaru mózgu,
 • śmierć rodzica Ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Poniżej przygotowaliśmy porównanie warunków NNW dla studentów w kilku popularnych towarzystwach ubezpieczeniowych:

Towarzystwo ubezpieczeniowe Wysokość składki za rok Suma ubezpieczenia (max.) 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka Kwota za każdy dzień w szpitalu Pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji
Allianz od 73 zł 200 tys. zł do 2 tys. zł 100 zł 10 tys.
AXA od 28 zł 50 tys. zł do 500 zł 100 zł 7,5 tys. zł
Generali od 34 zł 50 tys. zł do 500 zł 100 zł 7,5 tys. zł
UNIQA od 35 zł 50 tys. do 500 zł 50 zł 5 tys. zł
Proama od 34 zł 55 tys. zł do 500 zł 100 zł 10 tys. zł
Compensa od 33 zł 50 tys. zł do 500 zł 35 zł 8 tys. zł
PZU od 35 zł 50 tys. zł do 300 zł 50 zł 5 tys. zł
Inter Risk od 47 zł 50 tys. zł do 500 zł 100 zł 20 tys. zł

Wykupując ubezpieczenie NNW warto zdecydować się także na ubezpieczenie OC dla studentów, przydatne szczególnie na praktykach. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapewni wsparcie finansowe, jeśli nieumyślnie narazimy kogoś na szkody materialne lub fizyczne.

Warto pamiętać, że nie każdy wypadek studencki będzie objęty ubezpieczeniem. Wśród najczęściej spotykanych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela wymienić można m.in.

 • wypadki do których doszło podczas podróży, jeśli istniały przeciwwskazania lekarskie dotyczące wyjazdu,
 • uszkodzenia ciała zaistniałe wskutek działań niezgodnych z prawem,
 • urazy związane z uprawianiem sportów ekstremalnych/wyczynowych, jeśli nie były one ujęte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia,
 • wypadki, do których doszło pod wpływem spożycia alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,
 • próby samobójcze.

Ubezpieczenie studenta przez uczelnię to za mało

Ubezpieczenie NNW jest dostępne na każdej uczelni. Co więcej, ubezpieczenie NNW jest zazwyczaj wymogiem dostania się na zawodowe praktyki studenckie. Czy warto jednak decydować się ubezpieczenie z uczelni? To zależy od poziomu ochrony na jaki liczymy. Grupowe NNW jest zazwyczaj opcją tańszą niż ubezpieczenie indywidualne, jednak przekłada się to również na niższą sumę ubezpieczenia oraz ograniczony zakres zdarzeń objętych ochroną. Grupowe ubezpieczenie studenta działa wyłącznie w trakcie roku akademickiego i chroni przed wypadkami, do których doszło na terenie uczelni i w drodze na nią.

Polisa indywidualna umożliwia dopasowanie warunków ochrony do swoich potrzeb – nieco inaczej będzie wyglądać na przykład ubezpieczenie NNW dla studentów medycyny i dla studentów budownictwa, a jeszcze inne rozszerzenia będą przydatne osobom uprawiającym sporty wysokiego ryzyka. Wykupienie polisy oferowanej przez uczelnię jest dobrowolne i nie wyklucza możliwości posiadania dodatkowego NNW – im więcej polis posiadamy tym większe środki otrzymamy w razie wypadku.

Student zaoczny też może mieć ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW w wariancie “student” może wykupić każda osoba do 26 roku życia. Rodzaj i tryb studiów nie będą tu mieć żadnego znaczenia. Studenci zaoczni decydują się zazwyczaj na indywidualne NNW głównie ze względu na większą funkcjonalność polisy. Alternatywnym sposobem na ubezpieczenie studenta dziennego i zaocznego są studenckie karty ubezpieczeniowe ważne przez rok. Są one wielofunkcyjne i honorowane na całym świecie, przez co często decydują się na nie osoby planujące wakacyjny wyjazd za granicę np. w celach zarobkowych.

Karty ubezpieczeniowe zapewniają pokrycie kosztów leczenia oraz uprawniają do korzystania z kodów rabatowych i ze zniżek na bilety komunikacji miejskiej, wejściówki do muzeów czy teatrów, a nawet opłaty czesnego. By uzyskać kartę wystarczy wypełnić formularz online, potwierdzić status studenta i wpłacić jednorazową składkę. Koszt karty jest równie niski co opłata za grupowe ubezpieczenie NNW na studiach, ale odszkodowania dla posiadaczy karty mogą być być niższe nawet o połowę.

Indywidualne ubezpieczenie NNW dla studentów – cena

Ubezpieczenia NNW dla studentów występują w kilku wariantach cenowych. Im droższe pakiet wybierzemy, tym wyższa kwota odszkodowania w razie wypadku. Osoby, które zdecydują się na pakiet podstawowy mogą w każdej chwili przejść na droższy wariant NNW, który zazwyczaj daje też szersze możliwości rozszerzeń i produktów dodatkowych. Ubezpieczenie NNW możemy wykupić na miesiąc lub rok, ale jeśli czeka nas tylko krótki wyjazd ciekawym rozwiązaniem będzie też ubezpieczenie jednodniowe.

Najtańsze ubezpieczenie NNW dla studenta znajdziemy już za 50 zł na rok. Tak niska cena składki będzie się przekładać na zaledwie podstawowy pakiet ochrony i wypłatę niskich świadczeń w razie wypadku. Wpływ na cenę polisy ma wiek ubezpieczonego, jego stan zdrowia, wykonywany zawód oraz wybrana suma ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota jaką wypłaci towarzystwo ubezpieczeniowe w razie śmierci ubezpieczonego. Kwota odszkodowania na jaką możemy liczyć w razie wypadku zależy od procentowego stopnia uszczerbku na zdrowiu.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) warto dokładnie sprawdzić, jakie kwoty firma jest w stanie wypłacić za 1 proc. uszkodzenia ciała. Często okazuje się, że ubezpieczenie NNW na bardzo niskie kwoty nie ma żadnego sensu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone