- Czym jest karta EKUZ?
- Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
- Karta EKUZ i ubezpieczenie podróżne – optymalna ochrona
- Assistance i OC podróżne – niezbędny dodatek do karty EKUZ
Czym jest EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA. Powinieneś wiedzieć, że w przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego wyrobienie karty jest darmowe, a koszt leczenia bierze na siebie NFZ.
Jeśli chcesz wyrobić EKUZ, musisz opłacać składki zdrowotne. Według uwarunkowań prawnych karta może zostać wydana osobom, które posiadają prawo do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych. W sytuacji gdy będziesz korzystać z usług medycznych za granicą, pamiętaj, że podlegasz tym samym przepisom prawnym co obywatele państwa, w którym przebywasz.
EKUZ możesz wyrobić zarówno w przypadku krótkich pobytów rekreacyjnych, jak również wyjazdów w celach zarobkowych. W zależności od motywu wyjazdu musisz wypełnić odpowiedni wniosek. Formularze są ogólnodostępne, na stronie internetowej NFZ. Pamiętaj – EKUZ nie zadziała w sytuacji, gdy planujesz wyjechać za granicę w celu leczenia.
Jak wyrobić EKUZ?
Procedura wnioskowania nie jest skomplikowana. W pierwszej kolejności musisz wypełnić odpowiedni wniosek. Druk jest dostępny na stronie NFZ. Jeśli będziesz miał problem z uzupełnieniem formularza, możesz posiłkować się wzorem udostępnionym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Następnie powinieneś zeskanować wypełniony dokument i wysłać mailem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Oczywiście jeśli nie chcesz tego robić drogą elektroniczną, możesz to zrobić faksem lub tradycyjnie – pocztą. Również jest możliwość wysłania formularza przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Natomiast jeżeli mieszkasz nie daleko delegatury NFZ, możesz złożyć wniosek osobiście.
Jak długo jest ważna karta EKUZ? To zależy kto jest właścicielem karty. Jeśli jesteś ubezpieczony i w związku z tym opłacasz składki, to twój EKUZ będzie ważny przez 12 miesięcy. Tymczasem dla bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy karta będzie miała moc prawną przez 2 miesiące. W przypadku osób pobierających świadczenie emerytalne karta jest ważna przez 5 lat od momentu jej wyrobienia.
Ubezpieczenie podróżne i EKUZ – szeroki parasol ochronny
w akapicie: Jeżeli wyjeżdżasz do kraju gdzie obowiązuje EKUZ (UE i EFTA), dzięki wyrobionej karcie masz możliwość darmowej opieki zdrowotnej. Musisz natomiast pamiętać, że w przeciwieństwie do ubezpieczenia podróżnego, w ramach EKUZ nie otrzymasz odszkodowania w przypadku uszkodzenia ciała, dlatego warto jeszcze kupić ubezpieczenie KL. Również nie wszyscy mają świadomość, że karta nie obejmuje leków i zabiegów, które nie są refundowane na terenie państwa twojego pobytu.
Co za tym idzie istnieje ryzyko, że do usługi medycznej będziesz musiał dopłacić. Dlatego w celu posiadania pełnego pakietu ochronnego, do karty EKUZ dokup odpowiednie ubezpieczenie. Którą polisę ubezpieczenia turystycznego wybrać? To zależy od rodzaju wyjazdu. Jeśli na urlopie będziesz uprawiał sporty ekstremalne zaznacz tę opcję podczas zakupu ubezpieczenia.
Swoją wakacyjną polisę powinieneś rozszerzyć o ubezpieczenie NNW. Dzięki temu w razie uszkodzenia ciała otrzymasz świadczenie. Wysokość odszkodowania zależy od stopnia szkody i od zapisów zawartych w OWU.
Assistance i OC podróżne – niezbędny dodatek do karty EKUZ
Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za kupnem polisy podróżnej jest fakt, że EKUZ nie refunduje transportu medycznego do kraju. Koszty w tym przypadku są bardzo wysokie, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ubezpieczenie assistance pokryje zarówno transport drogą lądową jak i powietrzną.
Również ciekawą opcją może wydawać się wakacyjne OC. Będziesz objęty finansową ochroną w sytuacji gdy wyrządzisz komuś szkodę. Pamiętaj, zgłoś szkodę najszybciej jak to możliwe, ponieważ jeśli zrobisz to za późno twoje ubezpieczenie turystyczne nie zadziała.
Jakich zdarzeń nie pokryje ubezpieczenie podróżne? Jeśli powstała szkoda wynikła z twojego niedbalstwa, umyślnego działania. Również ubezpieczyciel wyłączy odpowiedzialność gdy w momencie uszkodzenia ciała będziesz pod wpływem alkoholu. Dlatego przed podpisaniem umowy przeczytaj OWU – tam znajdziesz wszystkie informacje na temat ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności.