Czym są elementy stałe w ubezpieczeniu?

Publikacja:
Czym dla firm ubezpieczeniowych są elementy stałe nieruchomości? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, które z nich mogą zostać objęte polisą mieszkaniową, w jakich sytuacjach będą chronione oraz kiedy towarzystwo może nie przyznać odszkodowania. Ponadto w artykule znajdziesz informacje o tym, z jakimi kosztami wiąże się ubezpieczenie elementów stałych.

 1. Jakie elementy stałe mogą być objęte ubezpieczeniem?
 2. W jakich sytuacjach polisa chroni instalacje, drzwi i okna?
 3. Kiedy odszkodowanie nie będzie przysługiwać ubezpieczonemu?
 4. Mury i elementy stałe – czym różnią się te przedmioty ubezpieczenia?
 5. Na jaką kwotę ubezpieczyć elementy stałe?
 6. Ile kosztuje ubezpieczenie wyposażenia domu przytwierdzonego na stałe?

Jakie elementy stałe mogą być objęte ubezpieczeniem?

Towarzystwa ubezpieczeniowe określają elementy stałe jako trwale przytwierdzone wyposażenie, którego nie da się usunąć zarówno za pomocą narzędzi lub specjalnych sprzętów, jak i użycia siły fizycznej. Takie sprzęty podobnie, jak w przypadku mienia ruchomego można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej, która w razie niespodziewanego zdarzenia, które przyniesie szkody zapewni odszkodowanie pieniężne na pokrycie strat.

Jakie elementy stałe może obejmować ubezpieczenie nieruchomości? Możemy do nich zaliczyć np.:

 • pokrycia ścian – tynki, powłoki malarskie, okładziny, podwieszane sufity, antresole,
 • parkiety, terakota, glazura,
 • drzwi i okna wraz z szybami i futrynami,
 • instalacje – elektryczna, gazowa, wodna, grzewcza, telefoniczna, internetowa oraz ich obudowy, ale tylko, jeżeli są zamontowane na stałe,
 • zamki, systemy antywłamaniowe, kamery monitoringu,
 • urządzenia techniczne – grzejniki, kominki, alarmy, piece, wentylacja, klimatyzacja,
 • wyposażenie łazienek – umywalki, wanny, bidety, krany, brodziki,
 • meble w zabudowie, w tym meble kuchenne,
 • wmontowane na stałe lustra,
 • sprzęt RTV i AGD w zabudowie.

W tym miejscu należy podkreślić, że większość firm ubezpieczeniowych jako elementy stałe traktuje też parapety, żaluzje, rolety, moskitiery, rynny, jak również zabudowy loggi, balkonów i tarasów. Szczegółowe spisy wyposażenia trwałego znajdziemy też na stronach internetowych ubezpieczycieli w zakładce OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

W jakich sytuacjach polisa chroni instalacje, drzwi i okna?

Jeżeli w ubezpieczeniu nieruchomości będziemy chcieli uwzględnić elementy stałe, wtedy zostaną objęte ochroną przed różnymi rodzajami ryzyk m.in. pożar, zalanie, huragan, uderzenie pojazdu czy deszcz i grad. Każda podstawowa polisa zawiera od kilku do kilkunastu ryzyk, które w zależności od wyboru ubezpieczyciela, mogą się od siebie trochę różnić.

Jak ubezpieczyć elementy stałe? Można to zrobić na dwa sposoby poprzez wykupienie pakietu chroniącego od ryzyk nazwanych i od ryzyk wszystkich, czyli tzw. all risk. Pierwsza opcja zabezpieczy nasze trwałe wyposażenie domu przed zdarzeniami wymienionymi w OWU, natomiast druga gwarantuje ochronę przed przed wszystkimi możliwymi ryzykami, oprócz tych, które są określone w OWU jako wyłączenia odpowiedzialności

Warto też wiedzieć, że każdą polisę można rozszerzyć o pakiety dodatkowe. W przypadku większości ofert ubezpieczeniowych występuje ubezpieczenie od powodzi jednak czasami jest też traktowane jako rozszerzenie. Do stałych rozszerzeń należą: stłuczenie elementów szklanych, kradzież z włamaniem oraz wandalizm i dewastacja.

Kiedy odszkodowanie nie będzie przysługiwać ubezpieczonemu?

Każdy, kto planuje skorzystać z usług firmy ubezpieczeniowej musi zdawać sobie sprawę, że w każdej umowie np. dotyczącej ubezpieczenia na życie są zawarte zapisy o wymogach, jakie ubezpieczyciel stawia przed osobą ubezpieczającą się. W przypadku, gdy się do nich nie zastosujemy, wtedy możemy stracić szansę na odszkodowanie, które pokryłoby straty finansowe w związku np. z powodzią i zalaniem domu.

W jakich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić nam pieniędzy z ubezpieczenia nieruchomości? Poniżej wskazaliśmy kilka przykładów:

 • szkody wynikłe z braku wymaganych prawem przeglądów np. przeglądu kominiarskiego,
 • nieprzestrzeganie prawa budowlanego,
 • celowe działanie ubezpieczonego i innych członków gospodarstwa domowego,
 • zniszczenia powstałe w skutek spożycia substancji psychoaktywnych,
 • posiadanie lub użytkowanie materiałów wybuchowych i pirotechnicznych,

Mury i elementy stałe – czym różnią się te przedmioty ubezpieczenia?

W każdym ubezpieczeniu nieruchomości wyróżnia się trzy przedmioty polisy: mury, elementy stałe i ruchomości domowe. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na ochronę każdego z nich, wystarczy, że udamy się do wybranej firmy ubezpieczeniowej i opowiemy konsultantowi o nieruchomości oraz oczekiwaniach względem jej bezpieczeństwa przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Na przedmiot ubezpieczenia w postaci murów składają się: fundamenty, ściany i dach, czyli elementy konstrukcyjne, które sprawiają, że nieruchomość jest zamkniętą przestrzenią nadającą się do zamieszkania. Mimo, iż te elementy są “stałe” to nie można ich zaliczyć do trwałego wyposażenia domu omawianego w tym tekście. Warto o tym pamiętać!

Na jaką kwotę ubezpieczyć elementy stałe?

Suma ubezpieczenia (SU), czyli wysokość odszkodowania za szkodę całkowitą, czyli np. zniszczenie mienia w domu przez wandali, jest ustalana oddzielnie dla murów, elementów stałych i ruchomości domowych. Trzeba wiedzieć, że (SU) należy wyliczyć samodzielnie, ubezpieczyciel zweryfikuje podane kwoty dopiero po szkodzie. Oznacza to, że musimy dokonać wyceny bardzo dokładnie, ponieważ w przeciwnym wypadku niedoubezpieczymy lub nad ubezpieczymy nieruchomość.

Nadubezpieczenie jest konsekwencją zawyżenia wartości mienia ubezpieczonego i może wiązać się z zawyżeniem składki, która na przestrzeni czasu w znaczącym stopniu nadwyręży nasz domowy budżet.

Niedoubezpieczenie to konsekwencja zaniżenia wartości majątku. Jeżeli np. po powodzi ucierpi większość naszego domu i będziemy musieli ponieść spore straty, wtedy w wyniki niedoszacowania majątku towarzystwo zapłaci nam mniejsze odszkodowanie, za resztę trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Ile kosztuje ubezpieczenie wyposażenia domu przytwierdzonego na stałe?

Na jakie ubezpieczenie nieruchomości z elementami stałymi się zdecydować? Z pewnością nie będzie to proste, ponieważ na naszym rynku dostępnych jest wiele interesujących ofert. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wybranej porównywarki ubezpieczeń, dzięki której znajdziemy popularne polisy i dowiemy się, jakie niosą za sobą korzyści.

Ponadto w doborze ubezpieczenia pomoże również kalkulator ubezpieczeń, który znajduje się na stronach porównywarek. Dzięki temu narzędzi nie będziemy mieć żadnego problemu z ubezpieczeniem swojego domu lub mieszkania według naszych potrzeb.

Poniżej przedstawiliśmy kilka ofert ubezpieczeń nieruchomości, które zapewnią ochronę optymalną (w tym elementy stałe). Przekonaj się, która z ofert spełni twoje oczekiwania!

Towarzystwo ubezpieczeniowe Zakres ubezpieczenia Koszt
Uniqa -zdarzenia losowe,

-mury i stałe elementy,

-ruchomości domowe na 10 000 zł,

-przedmioty wartościowe,

-assistance.

od 83 zł
LINK 4 -mury i stałe elementy,

-zdarzenia losowe,

-ruchomości domowe na 10 000 zł,

-szyby i elementy szklane,

-mienie w garażu i piwnicy,

-assistance.

od 176 zł
Generali -zdarzenia losowe, w tym również dewastacja,

-mury i stałe elementy,

-ruchomości domowe na 10 000 zł,

-mienie w garażu i piwnicy,

-przedmioty wartościowe,

-assistance.

od 246 zł
Warta -zdarzenia losowe, w tym również przepięcia i powódź,

-mury i stałe elementy

-ruchomości domowe na 10 000 zł,

-szyby i elementy szklane,

-mienie w garażu i piwnicy,

-przedmioty wartościowe,

-assistance.

od 232 zł
Aviva -zdarzenia losowe, w tym również przepięcia,

-mury i stałe elementy,

-ruchomości domowe na 10 000 zł,

-mienie w garażu i piwnicy,

-assistance.

od 201 zł

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone