Karta wypadku – jak ją wypełnić?

Publikacja:
Co to jest karta wypadku? W jakich sytuacjach można ją wykorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule! Ponadto w tekście przygotowaliśmy poradnik dotyczący tego, jak najłatwiej przygotować taki rodzaj dokumentu oraz wskazaliśmy, skąd można pobrać jego wzór. Miłej lektury!

Karta wypadku – co to jest?

Mówiąc najprościej, karta wypadku jest pewnego rodzaju formularzem, który należy koniecznie wypełnić w przypadku, gdy doznamy szkody lub uszczerbku na zdrowiu powstałych w wyniku nieszczęśliwego wypadku. To bardzo ważny dokument umożliwiający uzyskanie odszkodowania finansowego.

Kto może skorzystać z karty wypadku? Ten formularz jest przeznaczony dla wszystkich osób, które nie są zatrudnione na umowie o pracy lub dzieci w wieku szkolnym. W tym miejscu należy podkreślić, że taki formularz należy wypełnić najpóźniej w terminie 14 dni od chwili nieszczęśliwego zdarzenia.

Ważne – karty wypadku nie można mylić z oświadczeniem sprawcy kolizji drogowej, ponieważ to dwa zupełnie różne dokumenty.

W jakich sytuacjach można wykorzystać kartę wypadku?

Każdy, kto dozna uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, powinien wiedzieć, w jakich przypadkach będzie mógł wykorzystać kartę wypadku. Poniżej wskazaliśmy przykładowe sytuacje, które powinno wziąć pod uwagę każde towarzystwo ubezpieczeniowe.

Większość firm ubezpieczeniowych, które udzielają OC przez internet obejmuje ochroną:

  • wypadki w drodze z/do pracy,
  • wypadki przy pracy,
  • wypadki przy pracy osoby niebędącej pracownikiem,
  • wypadki komunikacyjne,
  • urazy,

Trzeba wiedzieć, że w zależności od firmy ubezpieczeniowej, w której mamy wykupioną polisę, wymagania dotyczące treści karty wypadku mogą się od siebie nieznacznie różnić. W każdym formularzu trzeba będzie jednak uwzględnić szczegółowe informacje o tym, kto ucierpiał w wypadku oraz w jaki sposób doszło do zdarzenia.

Karta wypadku w drodze do pracy – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli przytrafi się nam nieszczęśliwy wypadek przy pracy w wyniku nieoczekiwanego zdarzenia, wtedy będziemy musieli przede wszystkim poinformować o tym firmę ubezpieczeniową, w której wykupiliśmy wcześniej polisę oraz dopełnić wszystkich wymaganych formalności.

W przypadku, gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, wtedy firma ubezpieczeniowa będzie wymagać przygotowania protokołu powypadkowego. Trzeba pamiętać, że tylko w tym przypadku obowiązuje taki rodzaj dokumentu. Jeśli pracodawca zatrudnił nas na podstawie innej umowy (tj. umowa agencyjna, umowa o świadczenie usług lub umowa zlecenie), powinniśmy wypełnić kartę wypadku.

Jakie informacje powinna zawierać karta wypadku?

Wiele osób nie miało jeszcze okazji przygotowywać karty wypadku. Z tego względu przygotowaliśmy poradnik, w którym uwzględniliśmy wszystkie elementy takiego dokumentu oraz pokrótce omówiliśmy najważniejsze z nich. Dzięki temu w razie nieszczęśliwego zdarzenia będziemy wiedzieć, w jaki sposób wypełnić taki formularz.

Karta wypadku powinna koniecznie zawierać następujące informacje:

  • PESEL płatnika i poszkodowanego;
  • NIP płatnika;
  • REGON płatnika;
  • Tytuł ubezpieczenia wypadkowego poszkodowanego;
  • Numer pozycji oraz pełen tytuł ubezpieczenia społecznego poszkodowanego;
  • Opis nieszczęśliwego wypadku, który powinien zawierać treści dotyczące okoliczności, czasu i miejsca zdarzenia oraz powstałego urazu. Warto również poinformować o świadkach zdarzenia;
  • Na końcu formularza należy uzupełnić podpisy, daty oraz dodatkowe treści, których wymaga firma ubezpieczeniowa.

Dokument w postaci karty wypadkowej powinien być przygotowany w trzech egzemplarzach – jeden jest przeznaczony dla nas, drugi dla towarzystwa ubezpieczeniowego i trzeci musi zostać wysłany do ZUS-u.

Gdzie można pobrać kartę wypadku?

Znalezienie karty wypadku nie należy do trudnych zadań, druki do wypełnienia możemy pobrać na stronie internetowej niemal każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Firmy ubezpieczeniowe zwykle też umożliwiają szybkie wysłanie wypełnionego dokumentu. Warto sprawdzić, czy nasz ubezpieczyciel daje taką możliwość.

Warto sprawdzić również porównywarki ubezpieczeniowe, które oferują kalkulator OC/AC, ponieważ oprócz propozycji poli, zawierają też informacje o dokumencie, jakim jest karta wypadku.

W sytuacji, gdy doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu w pracy, wtedy kartę wypadku możemy pobrać ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone