Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co obejmuje i gdzie znaleźć najtańsze?

Publikacja:
Jeśli zakres ubezpieczenia od Narodowego Funduszu Zdrowia okaże się niewystarczający, wtedy warto zastanowić się nad dodatkowym prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Czym wyróżnia się ten rodzaj polisy? Jaki obejmuje zakres ubezpieczeniowy? Gdzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia? Szczegółowe odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Przeczytaj!

Ubezpieczenie zdrowotne prywatne – czym wyróżnia się ten rodzaj polisy?

Taki rodzaj polisy jest płatny i stanowi pewnego rodzaju dopełnienie ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowego Funduszu Zdrowia, którym objęte są osoby legalnie zatrudnione na terenie naszego kraju. Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na prywatną opiekę zdrowotną, wtedy w porównaniu do NFZ będziemy mieli zdecydowanie szybszy dostęp do lekarzy specjalistów czy badań diagnostycznych i laboratoryjnych.

Z jakimi kosztami wiąże się wykupienie prywatnej ochrony zdrowia? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe przy ustalaniu składki takiej polisy bierze pod uwagę wiele czynników, można do nich zaliczyć m.in. wariant opieki zdrowotnej, wiek ubezpieczającego czy jego stan zdrowia. W przypadku ubezpieczenia od Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba przygotować się na opłaty w wysokości 9 proc. naszej comiesięcznej pensji.

W tym miejscu należy podkreślić, że w sytuacji, gdy wykupimy prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie będziemy mogli zrezygnować z polisy od Narodowego Funduszu Zdrowia. Zresztą nie byłoby to rozsądne rozwiązanie ze względu na to, że zakres dodatkowej polisy wcale nie jest większy od tej, którą zapewnia NFZ. Więcej na ten temat napisaliśmy w kolejnych akapitach.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w jednoznaczny sposób, ponieważ w przypadku tej polisy ubezpieczyciele proponują swoim klientom szerokie zakresy ubezpieczeniowe i tylko od nas zależy, na jak dużą ochronę zdrowia się zdecydujemy. Co zwykle obejmują dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne?

Każdy, kto będzie zainteresowany wykupieniem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może liczyć między innymi na:

 • wizyty lekarskie bez skierowania,
 • wizyty domowe,
 • możliwość skorzystania z kilkuset lub kilku tysięcy placówek medycznych, które współpracują z ubezpieczycielem,
 • brak limitów na wizyty u specjalistów,
 • dostęp do drogich badań specjalistycznych,
 • listę zachorowań, które są objęte możliwością odszkodowania,
 • ubezpieczenie NNW.

Oprócz podstawowego pakietu zawsze możemy uzyskać dodatkowe ubezpieczenie, które zagwarantuje większy zakres ochrony zdrowotnej. W firmach ubezpieczeniowych możemy skorzystać z rozszerzonych ofert, które zapewnią odszkodowanie finansowe w następujących przypadkach:

 • poważna choroba,
 • leczenie w szpitalu,
 • operacje,
 • leczenie w zagranicznych placówkach medycznych,

Dodatkowe warianty ubezpieczeniowe wiążą się z dość dużymi kosztami, dlatego zanim się na nie zdecydujemy, najpierw warto się zastanowić, czy będą nam na pewno potrzebne. Może się również okazać, że zamiast prywatnej polisy zdrowotnej lepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie na życie.

Wyłączenia odpowiedzialności w prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych

Jeśli wybierzemy daną ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, wtedy przed jej zakupem powinniśmy jeszcze się dowiedzieć, za jakie zdarzenia firma ubezpieczeniowa nie będzie chciała odpowiadać. Poniżej wskazaliśmy kilka przykładowych wyłączeń odpowiedzialności, które obowiązują w przypadkach takich ubezpieczeń.

Towarzystwa ubezpieczeniowe z pewnością nie będą brać odpowiedzialności za zdarzenia, które powstałe w następstwie:

 • popełnienia lub usiłowania popełnienia samobójstwa lub samookaleczenia przez osobę ubezpieczoną,
 • popełnienia lub usiłowania popełnienia przestępstwa przez osobę ubezpieczoną,
 • działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, sabotażu czy aktów terroru lub strajków,
 • zatrucia alkoholem, substancjami odurzającymi i lekami stosowanymi niezgodnie z zaleceniami lekarskimi,
 • prowadzenia pojazdu bez posiadania odpowiednich uprawnień.

Jeśli będziemy chcieli zapoznać się ze wszystkimi wyłączeniami odpowiedzialności, jakie obowiązują w przypadku wybranej przez nas oferty, zawsze możemy przeanalizować Ogólne warunki ubezpieczeniowe (OWU), które występują również w przypadku każdej polisy np. ubezpieczenie Autocasco czy

Gdzie znaleźć dobrą polisę zdrowotną?

Na rynku ubezpieczeniowym dostępnych jest mnóstwo interesujących ofert z prywatnymi polisami zdrowotnymi, dlatego trudnym zadaniem może być wybranie konkretnego ubezpieczenia. Co zrobić w tej niekomfortowej sytuacji? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Dobrym sposobem na znalezienie korzystnej oferty jest skorzystanie z wybranej porównywarki ubezpieczeniowej. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli w szybki i prosty sposób porównać popularne oferty ubezpieczeniowe, zwłaszcza pod względem korzyści i warunków oraz podjąć właściwą decyzję w kwestii wyboru jednej z nich.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone