Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co trzeba wiedzieć?

Publikacja:
Jeśli planujesz wziąć auto w leasing i zastanawiasz się, jak w tej sytuacji ubezpieczyć pojazd, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego najważniejszych informacji na temat ubezpieczenia samochodu w leasingu, ofert polis proponowanych przez firmy leasingowe oraz odszkodowania finansowego w razie kolizji leasingowanym pojazdem. Przeczytaj!

Leasing samochodowy – podstawowe informacje

Zanim przejdziemy do omówienia ubezpieczenia leasingowanego samochodu, najpierw pokrótce przypomnimy podstawowe informacje o samym leasingu. Trzeba wiedzieć, że to pewnego rodzaju umowa, którą zawierają dwa podmioty np. firma leasingowa i osoba prywatna. Jej przedmiotem mogą być pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe przeznaczone do użytkowania przez określony czas oraz za odpowiednią wysokość wynagrodzenia.

W tym miejscu warto podkreślić, że możemy skorzystać z dwóch rodzajów leasingu: operacyjnego (usługowego) i finansowego (kapitałowego). Bez względu na to, z jakiej formy będziemy chcieli skorzystać leasingodawca przekaże nam majątek trwały (np. samochód) na określony czas w zamian za uregulowanie odpowiednich opłat, czyli tzw. rat leasingowych.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że leasingobiorca może stać się właścicielem samochodu dopiero wtedy, gdy zapłaci wszystkie narzucone raty leasingowe i wskazaną kwotę wykupu (np. 1 proc. wartości pojazdu). Podczas obowiązywania umowy leasingowej auto będzie należało do firmy, która udzieliła leasingu.

Ubezpieczenie auta w leasingu – jak to zrobić?

Każdy, kto zdecyduje się na zakup samochodu w leasingu powinien zdawać sobie sprawę, że firma leasingowa może dyktować warunki związane z ubezpieczeniem pojazdu. Z tego względu leasingobiorca będzie zobowiązany do uzyskania pełnego pakietu ubezpieczeniowego, do którego zalicza się zarówno polisa OC, jak i ubezpieczenie Autocasco. W niektórych przypadkach leasingodawcy wymagają również nabycia NNW.

Samochód w leasingu zwykle jest nowe lub używane tylko przez kilka lat, dlatego konieczne jest posiadanie szerokiego zakresu ubezpieczeniowego. Pakiet OC+AC w razie wypadku i zniszczenia auta przez użytkownika, zagwarantuje firmie leasingowej odszkodowanie finansowe, natomiast leasingobiorcę uchroni przed poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z naprawą uszkodzonego pojazdu.

Leasingobiorca powinien również wziąć pod uwagę, że firma leasingowa może narzucić konkretne warunki ubezpieczenia Autocasco takie jak:

  • stała suma ubezpieczenia,
  • brak udziału własnego,
  • brak franszyzy integralnej,
  • konkretna metoda naprawy pojazdu.

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie w firmie leasingowej?

Większość firm leasingowych współpracuje z jedną lub kilkoma firmami ubezpieczeniowymi, z tego względu leasingobiorcy muszą się przygotować na niewielki wybór ofert ubezpieczeń samochodowych i wysokie koszty składki. Takie rozwiązanie jest nieopłacalne, dlatego warto dowiedzieć się, czy leasingodawca daje możliwość uzyskania wybranej przez siebie polisy.

Jeśli uzyskamy zgodę firmy leasingowej na podpisanie umowy z dowolnym ubezpieczycielem, wtedy powinniśmy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i za pomocą kalkulatora OC/AC wybrać najlepszą polisę. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Gdy zdecydujemy się już na konkretne ubezpieczenie, wtedy należy je przedstawić w formie pisemnej firmie leasingowej, aby mogła zapoznać się z jego warunkami. W sytuacji, gdy leasingodawca zaakceptuje wybraną przez nas ofertę indywidualną, wtedy będziemy mogli podpisać umowę polisy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Kolizja leasingowanym samochodem – jak przebiega proces likwidacji szkody?

Gdy ubezpieczony samochód w leasingu ulegnie wypadkowi (np. kolizji za granicą), wtedy jego właściciel, czyli leasingodawca otrzyma odszkodowanie. Pojazd zniszczony w kolizji zostanie odholowany do najbliższego warsztatu i naprawiony poprzez wykorzystanie oryginalnych części. W tym przypadku likwidacja szkód jest możliwa tylko i wyłącznie dzięki szerokiemu zakresowi ubezpieczenia Autocasco.

Jeżeli uszkodzenia pojazdu zostaną ocenione przez firmę ubezpieczeniową na więcej niż 70 proc. jego wartości, wtedy będziemy mieć do czynienia ze szkodą całkowitą. Trzeba wiedzieć, że w takiej sytuacji umowa leasingowa przestaje obowiązywać i leasingodawca otrzymuje od ubezpieczyciela odszkodowanie w postaci pozostałych składek leasingowych i 1 tys. zł wykupu auta, jakie powinien uregulować leasingobiorca. Wrak pojazdu otrzyma jego użytkownik, który później będzie mógł go sprzedać.

Bywa też tak, że odszkodowanie może nie pokryć wszystkich zaległości finansowych względem firmy leasingowej. W tym przypadku obowiązkiem leasingobiorcy jest pokrycie wszystkich należności. Czy można tego uniknąć? Tak, wystarczy, że zdecydujemy się na ubezpieczenie GAP, które chroni przed ryzykiem straty pieniężnej. Warto o tym pamiętać!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone