Kolizja za granicą – wszystko co musisz wiedzieć

Publikacja:
W przypadku gdy planujemy wyjechać samochodem za granicę, powinniśmy sprawdzić, co zawiera nasza polisa ubezpieczeniowa. W razie wypadku, na miejsce zdarzenia należy wezwać policję i spisać formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Jeżeli kolizja miała miejsce na terenie UE, nie będziemy mieli problemu z uzyskaniem odszkodowania z OC sprawcy.

Kolizja za granicą – wszystko co musisz wiedzieć
  1. Podróż za granicę – jak się przygotować?
  2. Jak postępować w razie wypadku?
  3. W jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie?

Jak przygotować się do podróży za granicę?

Wypadek samochodowy nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Zwłaszcza jeżeli wydarzy się za granicą. Stres i nieprzyjemności z tym związane są podwójne, ponieważ gościmy w obcym kraju. W związku z tym często jesteśmy narażeni na trudności komunikacyjne, nie wiemy gdzie jest warsztat i nie znamy lokalnych zwyczajów. Ubezpieczenie samochodu w razie pobytu za granicą jest obowiązkowe. Jednak przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie zawiera świadczenia.

Ubezpieczenie OC przy przeprowadzce za granicę nie traci swojej ważności. Pod warunkiem, że przeprowadzimy się do któregoś z krajów UE. Natomiast jeśli wyjedziemy do państwa, które nie jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, musimy wyrobić tzw. Zieloną Kartę. Z tego powodu procedura związana z uzyskaniem odszkodowania przebiega w różny sposób, w zależności od miejsca wypadku lub kolizji.

Wykup dodatkowe ubezpieczenie

Jeśli udajemy się za granicę samochodem, warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Okresowe Assistance może być bardzo przydatne, ponieważ w razie awarii lub wypadku mamy zapewnione holowanie uszkodzonego pojazdu i telefoniczną pomoc tłumacza.

Gdzie można kupić najlepsze ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Najwygodniej nabyć je drogą elektroniczną i skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Ponadto przed wyjazdem warto wydrukować formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Najlepiej jeśli dokument będzie w wersji polskiej i angielskiej. Będzie to spore udogodnienie i w późniejszym czasie przyspieszy wypłatę odszkodowania.

Jak zachować się w razie kolizji?

W sytuacji, gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku samochodowym i zdarzenie miało miejsce na terenie UE, w pierwszej kolejności powinniśmy wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Jeżeli nie posiadamy takiego druku, to spisujemy wszystkie dane dotyczące sprawcy, tj. nr rejestracyjny i markę samochodu, kraj rejestracji, numer polisy i nazwę towarzystwa, w którym jest ubezpieczony.

Z racji tego, że ubezpieczenie samochodu w razie wyjazdu za granicę jest obowiązkowe, nie powinniśmy ponosić dodatkowych kosztów, kiedy spowodujemy wypadek. Jeżeli jesteśmy sprawcą, również powinniśmy spisać formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Poszkodowany będzie miał prawo domagać się od nas informacji na temat nazwy naszego ubezpieczyciela i numeru polisy OC.

Jeśli nie będziemy w stanie rozstrzygnąć sporu o winie, powinniśmy wezwać policję. W przypadku, gdy w wyniku zdarzenia drogowego ktoś poniesie obrażenia, wezwanie drogówki i odpowiednich służb jest obowiązkiem. Przydatnym dokumentem może okazać się także protokół sporządzony przez policję. Jednak należy mieć na uwadze, że w niektórych krajach uzyskanie protokołu wiąże się z pewnymi trudnościami – np. w Niemczech czy w Austrii trzeba liczyć się z kosztami związanymi z opłatą za ten dokument.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Jeżeli wypadek miał miejsce w UE, nie będziemy mieli problemu z uzyskaniem odszkodowania z sumy gwarancyjnej OC sprawcy. Należne pieniądze uzyskamy za pośrednictwem polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego, które jest reprezentantem do spraw roszczeń zagranicznego ubezpieczyciela. Firma ubezpieczeniowa ma obowiązek posiadania takiego reprezentanta w każdym kraju wspólnoty europejskiej.

Bardzo ważne – niezależnie od miejsca wypadku, nie powinniśmy podpisywać żadnych dokumentów, które są napisane w obcym, niezrozumiałym dla nas języku. W ten sposób możemy pozbawić się odszkodowania lub potwierdzić nieprzychylną dla nas wersję zdarzenia.

Jeśli kolizja miała miejsce poza UE, procedura odzyskania pieniędzy będzie nieco utrudniona. W tym przypadku nie możemy zgłosić się do reprezentanta ds. roszczeń. O odszkodowanie musimy ubiegać się bezpośrednio u zagranicznego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca miał wykupioną polisę. Dlatego też w przypadku podróży poza Unię warto wykupić ubezpieczenie AC.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone

0
Would love your thoughts, please comment.x