Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wakacje – czy się opłaca?

Publikacja:
Jeżeli planujesz wyjazd samochodem za granicę, rozważ wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. W wielu sytuacjach AC i Assistance mogą okazać się bardzo pomocne. Zastanów się również nad polisą zdrowotną, ponieważ w razie wypadku unikniesz dodatkowych kosztów związanych z leczeniem.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wakacje – czy się opłaca?
  1. Assistance i AC w podróży – przydatna ochrona dla twojego samochodu
  2. Polisa turystyczna – KL i NNW

Polskie OC honorowane w UE i EOG

Posiadanie ważnego ubezpieczenia samochodu w razie wyjazdu za granicę jest obowiązkowe. Polskie OC jest respektowane w całej Unii Europejskiej oraz państwach należących do EOG. Inaczej jest w przypadku, gdy wyjeżdżamy poza UE. By wjechać do państwa, które nie podpisało Porozumienia Wielostronnego, trzeba wykupić tzw. Zieloną Kartę. Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują ją za darmo lub za niewielką opłatą.

Jeśli zapomnimy o wyrobieniu Zielonej Karty, będziemy zobowiązani wykupić podczas kontroli granicznej tzw. ubezpieczenie graniczne. Musimy mieć na uwadze, że koszt takiego ubezpieczenia jest dużo wyższy. Bez Zielonej Karty nie będziemy mogli wjechać na teren państwa, gdzie ona obowiązuje. Natomiast jeśli mamy w planach przeprowadzkę do innego kraju, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia OC  w miejscu naszego aktualnego pobytu.

Warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Autocasco  lub assistance w podróży może okazać się bardzo pomocne w przypadku awarii czy wypadku. Koszt naprawy samochodu poza Polską lub jego holowania  jest bardzo wysoki. Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę? W porównywarce lub bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Assistance w podróży i AC – dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne na wakacje

Na zagraniczne wakacje Polacy często wybierają się samochodem. Z tego powodu firmy ubezpieczeniowe wprowadziły specjalne oferty. Bardzo popularne są krótkoterminowe ubezpieczenia Assistance. Można je zawrzeć na czas 7,  14, lub 30 dni. W zależności od wybranego pakietu, mamy zapewnioną pomoc przy holowaniu uszkodzonego pojazdu,  jego naprawę,  dowóz paliwa lub wsparcie przy drobnych naprawach, takich jak: zmiana przebitej opony czy pomoc przy rozładowanym akumulatorze.

W razie kolizji za granicą to świadczenie zapewnia transport do wybranego przez nas miejsca. Ponadto ubezpieczyciel może zorganizować nocleg zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.  Zakład ubezpieczeń opłaci nam również wynajem samochodu zastępczego i udzieli informacji, w jaki sposób postępować w razie wypadku lub kradzieży.

W przypadku wyjazdu za granicę warto również zastanowić się nad krótkoterminowym ubezpieczeniem AC. Taką polisa działa przez 30 lub 60 dni. Jednak należy mieć na uwadze, że Autocasco w tej formie może być nieco ograniczone. Może nie działać w takich krajach jak Rosja czy Ukraina i nie obejmować kradzieży.  Jest też stosunkowo drogie.

Polisa turystyczna – KL i NNW

Na wyjazd za granicę, warto wyrobić kartę EKUZ. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, wówczas należy wykupić ubezpieczenie KL. Jest stosunkowo niedrogie, a zapewnia zwrot kosztów leczenia. W pakiecie najczęściej jest dołączane assitance, które zapewnia m.in. transport karetką do kraju. Dodatkowo można dokupić ubezpieczenie NNW – w ramach ochrony ubezpieczony w razie uszczerbku na zdrowiu otrzymuje odszkdowanie.

Również w niektórych sytuacjach opłaca się rozszerzyć polisę turystyczną o ubezpieczenie sprzętu  lub bagażu. Jeśli dojdzie do kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia przedmiotu, który był objęty ochroną, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci należne odszkodowanie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone