Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Publikacja:
Polskie ubezpieczenie OC jest honorowane w UE oraz państwach należących do EOG. W momencie wyjazdu poza Europejski Obszar Gospodarczy, należy wykupić tzw. Zieloną Kartę. Podczas planowania wyjazdu warto zastanowić się nad dodatkową polisą komunikacyjną - assitance i AC. Natomiast przypadku dłuższego przeprowadzki za granicę jesteśmy zobowiązani do przerejestrowania pojazdu.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę
  1. Czy trzeba posiadać ubezpieczenie OC za granicą?
  2. Czy na zagraniczną podróż warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu?
  3. Jak znaleźć dobrego ubezpieczyciela?
  4. Wypadek za granicą – wskazówki postępowania
  5. Przeprowadzka za granicę – czy polskie OC jest honorowane w innych państwach?

OC za granicą – gdzie honorowane jest polskie ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki temu świadczeniu mamy materialną ochronę przed skutkami spowodowanego przez nas wypadku. W sytuacji braku ubezpieczenia OC, zgodnie z obowiązującym przepisami jesteśmy zobowiązani do poniesienia kosztów naprawy na własny rachunek.

Wiele osób na wakacje za granicą jeździ samochodem. Ubezpieczenie OC kupione w Polsce obowiązuje w Unii Europejskiej oraz w państwach należących do EOG (Europejski Obszar Gospodarczy). Jednak jeżeli mamy w planach wyjechać poza obszar tych krajów, musimy posiadać Międzynarodową Kartę Ubezpieczenia Samochodowego, czyli tzw. Zieloną Kartę.

Gdzie obowiązuje Zielona Karta?  Jest obligatoryjna w następujących krajach: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje Zieloną Kartę za darmo. W tym celu wystarczy poinformować ubezpieczyciela, a dokument uzyskamy praktycznie od ręki.

Gdzie wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wakacje?

Jeżeli mamy w planach wyjazd za granicę samochodem, powinniśmy zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Nie zawsze mamy wpływ na wydarzenia drogowe, dlatego też w celu zminimalizowania kosztów związanych np. z wypadkiem warto wykupić AC i Assistance.

Wyobraźmy sobie sytuację, że jedziemy samochodem na wymarzony urlop. Jednak np. w Bułgarii nasze auto ulega awarii i nie jesteśmy w stanie kontynuować podróży. Koszt naprawy lub transportu pojazdu do Polski może wynieść kilka tysięcy złotych. W związku z tym ubezpieczenie assistance jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dodatkową zaletą jest to, że umowę ubezpieczeniową możemy podpisać na krótki okres np. dwóch tygodni.

Assistance na wakacje można zawrzeć na kilka dni przed wyjazdem. Ubezpieczenie jest niedrogie, a w razie awarii mamy zapewnione holowanie samochodu. W niektórych sytuacjach wyjeżdżając za granicę warto wykupić ubezpieczenie AC. Autocasco przyda się, zwłaszcza gdy będziemy poszkodowani w wypadku, który miał miejsce poza UE. W państwach spoza wspólnoty procedura likwidacji szkody z OC sprawcy jest utrudniona, a dzięki AC nie będziemy musieli się martwić o odszkodowanie. Zwróćmy jedynie uwagę, czy takie zagraniczne ubezpieczenie AC nie ma zawartej klauzuli franszyzy redukcyjnej!

Gdzie szukać ubezpieczenia samochodu na wyjazd?

Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie samochodu na zagraniczny wyjazd? W tym celu można udać się do agenta ubezpieczeniowego lub skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Druga opcja wydaje się dużo wygodniejsza, ponieważ w szybki sposób sami możemy sprawdzić dostępne na rynku oferty i dzięki kalkulatorowi OC obliczyć przysługującą nam stawkę.

Warto również wykupić ubezpieczenie drogą elektroniczną, ponieważ zakłady ubezpieczeniowe z tego tytułu wprowadzają różne bonifikaty. W niektórych towarzystwach można liczyć nawet na 10% zniżki. To bardzo przydatne, jeżeli mamy w planach wykupienie całego pakietu ubezpieczenia pojazdu.

Jeśli planujemy wyjazd za granicę, nie tylko dodatkowe ubezpieczenia samochodu (AC  i Assistance) mogą okazać się przydatne. Powinniśmy też zastanowić się nad ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenia NNW są stosunkowo niedrogie, a dzięki nim można otrzymać odszkodowanie z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Takie polisy również są dostępne w porównywarkach ubezpieczeń turystycznych.

Jak się zachować w razie wypadku samochodowego za granicą?

Jeżeli będziemy poszkodowani w wypadku samochodowym na terenie UE, nie powinniśmy mieć problemu w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy. Dzieje się tak, ponieważ odszkodowanie uzyskamy za pośrednictwem polskiej firmy ubezpieczeniowej, która jest reprezentantem do spraw roszczeń zagranicznego ubezpieczyciela.  Posiadanie takiego reprezentanta w każdym kraju wspólnoty europejskiej jest obligatoryjne.

Jak postępować w razie kolizji za granicą? Najprościej wypełnić formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Oświadczenie warto wydrukować przed wyjazdem w wersji polsko – angielskiej. W sytuacji, gdy nie posiadamy takiego oświadczenia, należy spisać: numer rejestracyjny pojazdu sprawcy, jego model, kraj rejestracji, numer polisy i nazwę firmy ubezpieczeniowej.  Następnie, jeżeli nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć sporu o winie, należy wezwać policję.

Bardzo ważne – niezależnie od miejsca wypadku  nie powinniśmy podpisywać żadnych dokumentów, które są napisane w obcym, niezrozumiałym dla nas języku. W ten sposób możemy pozbawić się odszkodowania lub potwierdzić nieprzychylną dla nas wersję zdarzenia.

W sytuacji, gdy to my jesteśmy sprawcą, powinniśmy podać poszkodowanemu numer polisy OC oraz nazwę swojego ubezpieczyciela. Poszkodowany powinien spisać też numer rejestracyjny naszego pojazdu oraz jego markę. W tym przypadku również najprościej będzie skorzystać z formularza wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.

Przeprowadzka – co z OC za granicą

Wiele osób, które zdecydowały się na przeprowadzkę do innego kraju korzysta z samochodu używanego wcześniej w Polsce. Jak wygląda ubezpieczenie OC samochodu w razie przeprowadzki za granicę? Polskie ubezpieczenie OC jest honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak należy mieć na uwadze, że jeżeli decydujemy się w danym państwie zostać dłużej, to musimy przerejestrować swój samochód.

Przerejestrowanie samochodu jest obowiązkowe, jeżeli nasz pobyt za granicą będzie trwał dłużej niż 6 miesięcy (np. w Belgii). W tym celu powinniśmy przedstawić ważne ubezpieczenie OC. Jeżeli polska polisa ubezpieczeniowa nie utraciła ważności, może być honorowana pod warunkiem, że polski ubezpieczyciel ma zezwolenie na świadczenie usług na terenie państwa naszego pobytu.

W innym przypadku jesteśmy zobowiązani do kupna ubezpieczenia OC w kraju naszego zamieszkania. Ceny za OC w UE są różne i zależą od wielu czynników. Między innymi od zasad odpowiedzialności cywilnej czy kosztów naprawy pojazdu. Pamiętajmy też o tym, że zniżki, które obowiązywały nas w Polsce niekoniecznie będą brane pod uwagę podczas ubezpieczania samochodu za granicą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone

0
Would love your thoughts, please comment.x