Ubezpieczenie OC samochodu, a przeprowadzka za granicę

Publikacja:
Jeżeli mamy w planach mieszkać za granicą dłużej, musimy przerejestrować samochód. Z racji tego, że polskie OC jest honorowane w całej UE, niektóre osoby wykupują ubezpieczenie w Polsce, choć mieszkają za granicą. Taki zabieg nie jest polecany, ponieważ w razie wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania.

Ubezpieczenie OC samochodu, a przeprowadzka za granicę
  1. Przeprowadzka za granicę a ubezpieczenie samochodu
  2. Rejestracja auta za granicą
  3. Czy opłaca się ubezpieczyć samochód w Polsce mimo mieszkania za granicą?

Przeprowadzka za granicę – co z samochodem?

Czy ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę jest obowiązkowe? Nie, jeżeli mamy wykupioną polisę OC i wyjeżdżamy do kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej jest obligatoryjne w całej Europie.

Wiele osób po wyprowadzce za granicę korzysta z samochodu wcześniej używanego w Polsce. OC kupione w naszym kraju według prawa Unii Europejskiej jest honorowane we wszystkich krajach wspólnoty oraz w państwach należących do EOG. Co więcej swoją ważność utrzymują również dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – np. assitance.

Jeżeli postanowimy w danym kraju mieszkać dłużej, będziemy zobowiązani do przerejestrowania swojego samochodu – np. w przypadku Belgii czy Wielkiej Brytanii, jeśli nasz pobyt potrwa dłużej niż 6 miesięcy. W związku z tym powinniśmy udać się do odpowiedniej instytucji i przedstawić wymagane dokumenty.

Rejestracja samochodu za granicą

Ubezpieczenie samochodu za granicą wiąże się z jego przerejestrowaniem. W tym celu w odpowiednim urzędzie powinniśmy przedstawić ważne ubezpieczenie OC. Polska polisa ubezpieczeniowa będzie uznana, jeżeli polski ubezpieczyciel będzie posiadał zezwolenie na świadczenie usług na terenie kraju naszego pobytu.

Jeżeli okaże się, że nasza firma ubezpieczeniowa nie ma takiego zezwolenia, będziemy musieli wykupić polisę u lokalnego ubezpieczyciela. Ceny za ubezpieczenie w Unii Europejskiej są bardzo zróżnicowane. Zależą od wielu czynników, między innymi od wysokości odszkodowań, czy cen za naprawę samochodu. Koszt OC może być różny nawet w obrębie jednego kraju.

Jeśli chcemy wyjechać samochodem za granicę, najkorzystniejsze będzie wykupienie ubezpieczenia auta w internecie. Podobnie powinniśmy postępować, jeżeli mieszkamy poza granicami Polski i chcemy kupić ubezpieczenie w kraju naszego zamieszkania. Powinniśmy mieć na uwadze, że zagraniczny ubezpieczyciel może nie respektować naszych dotychczasowych zniżek i jest duża szansa, że potraktuje nas jak nowego kierowcę.

Czy warto ubezpieczyć samochód w Polsce mimo mieszkania za granicą?

Mimo ostatnich podwyżek, OC nabędziemy w Polsce taniej niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Dlatego też wykorzystując fakt, że ubezpieczenie kupione w naszym kraju jest respektowane w UE, część osób zastanawia się, czy nie ubezpieczyć się w Polsce. Taki manewr nie jest wskazany, ponieważ w razie spowodowania kolizji za granicą, możemy mieć problemy z wypłatą odszkodowania.

Dzieje się tak, ponieważ polskie towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają wypłatę odszkodowania z OC, jeśli właściciel pojazdu wyjechał poza Polskę z innych powodów niż urlop – np. przebywa tam w celach zarobkowych. Dlatego też kluczowe jest sprawdzenie, czy nasz ubezpieczyciel świadczy usługi międzynarodowe, a jeżeli tak, to w jakim zakresie.

Należy również wziąć pod uwagę, że raz w roku trzeba dokonać przeglądu technicznego pojazdu. Jeżeli nie przerejestrowaliśmy samochodu i ubezpieczyliśmy auto w Polsce, to musimy udać się do polskiej stacji diagnostycznej. Niewątpliwie ten obowiązek jest uciążliwy i wiąże się dużymi kosztami podróży.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone