Wypadek przy pracy. Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Publikacja:
Wypadek przy pracy zdarza się wielu osobom jednak niewiele z nich wie, jakie zdarzenia podlegają możliwości ubiegania się o odszkodowanie. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat takiego wypadku przy pracy, przeczytasz, jakie świadczenia będą nam przysługiwać oraz jak ubiegać się o rekompensatę za utratę zdrowia. Przeczytaj!

Wypadek przy pracy – definicja

W artykule 3 ustęp. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1773, z późn. zm.), możemy przeczytać, że za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Mówiąc nieco prościej, za wypadek przy pracy możemy przykładowo uznać sytuację, w której podczas wykonywania obowiązków służbowych w biurze przypadkowo przygniecie nas regał z dokumentami, w wyniku czego doznamy jakiegoś urazu. Dlaczego takie zdarzenie może być uznane? Odpowiedź jest prosta, przede wszystkim to nieprzyjemne wydarzenie stało się nagle, zostało wywołane przyczyną zewnętrzną, spowodowało utratę zdrowia i jest związane z pracą.

W sytuacji wypadku przy pracy do otrzymania odszkodowania finansowego muszą zostać spełnione wszystkie z wyżej wymienionych warunków. Ponadto osoba ubiegająca się o zrekompensowanie strat zarówno tych zdrowotnych, jak i materialnych, powinna być zatrudniona na podstawie umowy pracę.

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku w pracy?

Przygotowaliśmy szczegółowy poradnik krok po kroku, w którym w szczegółowy sposób wyjaśniliśmy, jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku w pracy. Sprawdź!

  • Po pierwsze musimy zgłosić wypadek pracodawcy lub zleceniodawcy. Warto wiedzieć, że w przypadku wypadku przy pracy rolniczej trzeba powiadomić o nieszczęśliwym zdarzeniu właściwą jednostkę organizacyjną Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
  • Trzeba również dopilnować sporządzenia protokołu powypadkowego przez pracodawcę w sytuacji, gdy wszystkie okoliczności i przyczyny zdarzenia zostały już ustalone. Ten podmiot powinien przygotować taki dokument najpóźniej w terminie dwóch tygodni.
  • Następnie zgłaszamy roszczenia – to bardzo ważna kwestia, ponieważ jeśli sami nie będziemy ubiegać się o odszkodowanie, wtedy po prostu go nie uzyskamy.
  • Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o świadczenie do ZUS lub płatnika składek, czyli pracodawcy. W tym miejscu trzeba podkreślić, że najważniejszą kwestią w tym przypadku jest odpowiednia dokumentacja, w której będą zawierać się informacje o wszystkich przyczynach i skutkach wypadku w pracy.
  • Po wykonaniu tych czynności będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać na przyznanie świadczenia. W zależności od wypadku procedura może trwać kilka tygodni lub nawet kilkadziesiąt. Warto o tym pamiętać!

Mimo, iż ten proces wydaje się dość trudny i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, to warto to zrobić, ponieważ w przeciwnym wypadku nie otrzymamy żadnej rekompensaty za utratę zdrowia.

W przypadku, gdy będziemy podróżować samochodem istnieje ryzyko kolizji za granicą, wtedy warto pomyśleć też o ubezpieczeniu komunikacyjnym i za pomocą kalkulatora OC i AC wybrać najlepszą ofertę.

Odszkodowanie po wypadku w pracy. Kto je wypłaca?

Odpowiedź na pytanie jest łatwa, ponieważ wypłata odszkodowania poszkodowanemu w wypadku przy pracy dotyczy zarówno pracodawcy, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba jednak wiedzieć, że w większości odpowiada za to drugi z wymienionych podmiotów. Jak najprościej uzyskać świadczenie? Wystarczy, że wypełnimy specjalny wniosek, w którym wskażemy informacje dotyczące:

  • okoliczności wypadku,
  • urazu, jakiego doznaliśmy w wyniku wypadku,
  • świadkach nieszczęśliwego zdarzenia,
  • opinii lekarskiej o naszym stanie zdrowia.

Wypełniony formularz należy później przekazać płatnikowi składek (pracodawcy). Następnie ZUS będzie wymagał od tego podmiotu dostarczenia różnych dokumentów m.in. wniosku określającego rodzaj świadczenia, dane identyfikacyjne płatnika składek, protokół powypadkowy lub kartę wypadku czy zaświadczenie o stanie zdrowia.

Ważne – jeżeli planujemy delegację służbową za granicę warto zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Wypadek przy pracy a odszkodowanie. Jakie świadczenia będą nam przysługiwać?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jakie świadczenia przysługują w sytuacji, gdy przytrafi się wypadek w pracy. Zanim je wskażemy, najpierw warto dowiedzieć się, w jaki sposób są dzielone nieszczęśliwe zdarzenia w miejscu,w którym na co dzień wykonujemy obowiązki służbowe. Poniżej wskazaliśmy je wszystkie, zapoznaj się!

Wypadki w pracy dzieli się na:

  • śmiertelne
  • ciężkie (trwała utrata zdrowia np. utrata wzroku, która uniemożliwia zdolność do dalszej pracy)
  • lekkie (jeżeli w okresie 28 dni odzyskujemy zdrowie)
  • zbiorowe (w sytuacji, gdy wypadkowi w wyniku tego samego zdarzenia, uległy co najmniej dwie osoby)

W przypadku, gdy wypadek w pracy spełnia wyżej wymienione warunki otrzymamy różnego rodzaju świadczenia. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

  • świadczenie rehabilitacyjne w wysokości pensji brutto,
  • jednorazowe odszkodowanie w przypadku stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy,
  • renta rodzinna, która przysługuje rodzinie ubezpieczonego zmarłego w wyniku wypadku w pracy,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii, szczepień ochronnych oraz sprzętów ortopedycznych.

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że każde ubezpieczenie na życie powinno zawierać rozszerzenie o dodatkową polisę dotyczącą wypadku przy pracy. Lepiej o tym nie zapominać!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone