Jaka jest cena rejestracji samochodu z Polski i z zagranicy?

Publikacja:
Ile kosztuje rejestracja samochodu w urzędzie komunikacji w 2020 roku? To zależy od tego, ile rzeczy potrzebujesz do rejestracji - czy będziesz wyrabiał nową kartę pojazdu i tablice? Albo czy pojazd był sprowadzony z zagranicy? Zobacz cennik wydziałów komunikacji. Wiemy też, ile czasu zwykle trwa przerejestrowanie i jakie dokumenty są koniecznie do rejestracji.

Rejestracja samochodu w Polsce

Zgodnie z art. 73 ustawy o ruchu drogowym rejestracji dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. Oznacza to, że rejestracji należy dokonać nie w miejscu zameldowania, a faktycznego zamieszkania. Na rejestrację pojazdu masz 30 dni od dnia daty jego zakupu. Po złożeniu wniosku otrzymasz czasową rejestrację, czyli pozwolenie na poruszanie się samochodem przez 30 dni.

Dokonanie rejestracji w urzędzie może trochę potrwać, dlatego wiele osób decyduje się na upoważnienie kogoś do wykonania tego zadania za nich. W przypadku udzielenia pełnomocnictwa osobie trzeciej należy uiścić opłatę 17 zł w wydziale komunikacyjnym – przelewem lub osobiście. Opłata nie obowiązuje, jeśli pełnomocnictwo jest przekazane rodzinie w pierwszej linii lub małżonkowi czy żonie.

Pełnomocnictwo nie ma ustalonego, formalnego schematu. Wystarczy, aby miało formę pisemną i znalazły się na nim imię, nazwisko, adres, nr i seria dowodu obu osób, dane pojazdu oraz zakres pełnomocnictwa – np. do wszelkich czynności związanych z rejestracją. Taki sposób rejestracji na pewno pozwoli zaoszczędzić nam najwięcej czasu – choć niekoniecznie pieniędzy.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Opłaty za rejestrację wynoszą:

 • 80 zł za tablice rejestracyjne (jeśli rejestrujesz samochód w innym powiecie),
 • 100 zł za żółte tablice samochodu zabytkowego (jeśli taki rejestrujesz),
 • 1000 zł za tablice indywidualne,
 • 54 zł za dowód rejestracyjny,
 • 0zł za wydanie karty pojazdu (jeśli samochód jej wcześniej nie posiadał), lub 75 zł za wydanie jej duplikatu,
 • 13,5 zł za czasową rejestrację,
 • 18,5 zł za naklejkę kontrolną,
 • 12,5 zł za naklejkę legalizacyjną (na rejestrację).
 • dodatkowo każdorazowo 50 gr opłaty ewidencyjnej za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

Czyli razem 180,5 złotych lub 1100,5 jeśli zdecydujemy się na tablice kolekcjonerskie. Koszt rejestracji będzie niższy, jeśli kupiłeś pojazd zarejestrowany w tym samym powiecie, w którym mieszkasz. Wtedy od kosztów rejestracji można odliczyć opłatę za tablice rejestracyjne i nalepkę, przez co całość będzie wiązała się z kosztem 81 zł.

Dodatkowo, przy kupnie samochodu od osoby prywatnej należy pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2 proc. Uiszcza się go jednak w urzędzie skarbowym, a nie w wydziale komunikacji. Należy też pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, za brak którego kara może wynieść nawet 5000 zł.

Koszt rejestracji pojazdu z zagranicy

Jak można przypuszczać, rejestracja pojazdu z zagranicy jest nieco trudniejsza i droższa. Wynika to z konieczności przetłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego, wyrobienia karty pojazdu i opłacenia podatku akcyzowego. Oprócz zwyczajnych kosztów rejestracji dodatkowo trzeba będzie zapłacić:

 • Podatek akcyzowy. Do pojemności silnika 2 000 cm3 wynosi on 3,1 proc. wartości samochodu, a powyżej 2 000 cm3 – 18,6 proc.
 • Za tłumaczenie. Koszt to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za stronę, w zależności od języka.
 • Opłatę za wydanie karty pojazdu – 75 zł.

Zakładając, że nie zaliczymy kosztów podatku akcyzowego i tłumaczenia do kosztów rejestracji, to koszt rejestracji zagranicznego samochodu będzie wyższy od ewidencji samochodu kupionego w kraju o dokładnie 75,5 zł (karta pojazdu plus opłata ewidencyjna) i wyniesie 256 zł lub 1 116 zł, za rejestrację z tablicami indywidualnymi.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu

W przypadku przerejestrowania używanego samochodu z polski potrzebne będzie całkiem sporo dokumentów. Są to:

 • W przypadku osób fizycznych dowód osobisty lub inny ważny dokument tożsamości. Osoby prawne (firmy) powinny przedstawić odpis z KRS.
 • Wniosek o przerejestrowanie.
 • Karta pojazdu, o ile pojazd ją posiada.
 • Stare i dodatkowe tablice rejestracyjne.
 • Dokumenty ubezpieczenia OC.
 • Dowód rejestracyjny wraz z ważnym przeglądem.
 • Dokument stwierdzający czyją własnością jest pojazd.
 • Potwierdzenie wszystkich opłat.

Przy rejestracji nowego auta zazwyczaj nie będziesz musiał samodzielnie gromadzić wszystkich dokumentów. Większość z nich dostaniesz przy kupnie samochodu, choć przed użytkowaniem i samą rejestracją samochodu musisz koniecznie wykupić ubezpieczenie OC. W przypadku nowszych aut warto też rozważyć dokupienie ubezpieczenia AC, które jest raczej nieopłacalne w przypadku pojazdów starszych niż 10 -15 lat. Do rejestracji nowego pojazdu potrzebne będą:

 • Wniosek o rejestrację wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje niezbędne do rejestracji.
 • Dokument tożsamości lub odpis z KRS (dla osób prawnych).
 • Deklaracja zgodności WE lub równoznaczny dokument (np. dopuszczenie jednostkowe pojazdu.
 • Karta pojazdu, o ile pojazd ją posiada.
 • Dokument stwierdzający czyją własnością jest pojazd.
 • Potwierdzenie wszystkich opłat.

Do rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy (np. Niemiec) dodatkowo wymagane będą dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy albo zwolnienie z niej. Dodatkowo pojazdy sprowadzone przed 2016 rokiem, a do tej pory nierejestrowane muszą przedstawić dokument potwierdzający zapłatę opłaty recyklingowej.

Wszelkie zagraniczne dokumenty, oprócz samego dowodu rejestracyjnego (o ile zawiera ujednolicone kody UE), muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Koszty związane z użytkowaniem i rejestracją zagranicznego pojazdu w Polsce można obniżyć wybierając ubezpieczenie przez kalkulator OC/AC, co może przynieść oszczędności nawet kilkuset złotych rocznie.

Czas potrzebny do rejestracji. Ile się czeka?

Minęły czasy masowego sprowadzania aut z zagranicy, kiedy wydziały komunikacji były przeciążone. Obecnie można załatwić w nich wszystkie formalności w jedną do dwóch godzin – łącznie z czasem czekania na tablice. W urzędzie trzeba jednak pojawić się dwukrotnie. Najpierw dostaje się tzw. miękki (tymczasowy) dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne wraz z naklejką, które są wydawane od ręki. Teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Po dwóch do trzech tygodni samochód zostanie w pełni zarejestrowany, o czym urząd informuje przez SMS lub mailowo. Należy udać się do niego w celu wymiany tymczasowego dowodu, na normalny dowód rejestracyjny.

Indywidualne tablice rejestracyjne

Jak już wspomnieliśmy, wyrobienie spersonalizowanych tablic to koszt 1000 zł, zamiast 80 zł za zwyczajne tablice. To jeszcze nie wszystko. Nie każdy napis na tablicy zostanie zaakceptowany. Pierwsze dwa znaki na tablicy muszą oznaczać województwo i numer tablicy z takim samym ciągiem znaków.

Kolejne 3 do 5 znaków można wybrać samemu. Nie można jednak wybrać napisu obraźliwego czy wulgarnego. Z tym jednak różnie bywa, bo interpretacja tego przepisu zależy od woli urzędnika. Chcącym przekonać się o kreatywności i wulgarności użytkowników indywidualnych tablic polecamy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło ‘indywidualne tablice’.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone