Podwójne ubezpieczenie OC – skąd się bierze i jak z niego zrezygnować?

Publikacja:
Czy możliwe jest podwójne ubezpieczenie OC? Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy nie wypowiemy poprzedniej umowy, a wykupimy polisę w innej firmie. Warto wtedy jak najszybciej interweniować. Jedną z konsekwencji podwójnego ubezpieczenia OC jest obowiązek podwójnej zapłaty za otrzymaną ochronę. Jak anulować dwa ubezpieczenia OC?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Skąd bierze się podwójne ubezpieczenie?
  2. Dwa ubezpieczenia OC – jak rozwiązać umowę?
  3. Jak powinien wyglądać wzór wypowiedzenia podwójnego OC?
  4. Co grozi w przypadku posiadania podwójnej polisy?

Skąd podwójne ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Zdarza się, że nieświadomie jesteśmy właścicielami aż dwóch polis. Skąd taka sytuacja?

Podwójne ubezpieczenie OC może być wynikiem naszego przeoczenia czy niewiedzy. Jeśli w jakiejś firmie kończy nam się właśnie polisa, musimy wraz z jej końcem wypowiedzieć umowę. Jeśli tego nie zrobimy, a wykupimy nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie, staniemy się właścicielami dwóch ubezpieczeń. Za oba będziemy musieli zapłacić.

Dwa ubezpieczenia OC będą do nas przypisane także wtedy, gdy jedna z firm ubezpieczeniowych nie otrzyma naszego wypowiedzenia. Kłopotliwą sytuacją może być również ta, w której konsultant ubezpieczalni z różnych przyczyn nie przyjmie naszego dokumentu lub rozpatrzy go negatywnie.

Kupiłem samochód z OC – co dzieje się z polisą poprzedniego właściciela?

Kupując samochód od osoby trzeciej możemy w pełni korzystać z przypisanego do samochodu ubezpieczenia OC. Przechodzi ono na nas. Należy jednak pamiętać, aby wypowiedzieć jego umowę przed tym, gdy sięgniemy po nową polisę. W przeciwnym razie pozostanie nam płacić za wciąż aktywne ubezpieczenie poprzedniego właściciela oraz ochronę wybraną przez nas.

Ważne: kupując samochód z ważnym OC musimy zmienić dane, które są wpisane w polisę. Pamiętajmy, że nie przedłuży się ona automatycznie, gdy skończy się okres jej obowiązywania. Wtedy będziemy musieli kupić ubezpieczenie samodzielnie. Możemy to zrobić w dowolnej firmie. Wykaz towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy np. w kalkulatorze OC/AC.

Podwójne ubezpieczenie OC – jak rozwiązać umowę?

Za brak ubezpieczenia OC grozi kara. Niedobrze jest również, jeśli posiadamy aż dwie polisy. Pamiętajmy, że w przypadku umowy ubezpieczenia OC obowiązującej przez 12 miesięcy, musimy wypowiedzieć ją na piśmie. Dobrze, jeśli zrobimy to najpóźniej w ostatnim dniu jej trwania. Jeśli nie złożymy odpowiednich dokumentów, towarzystwo ubezpieczeniowe przedłuży usługę na kolejny rok.

Jeśli jesteśmy posiadaczami podwójnego ubezpieczenia OC, musimy wybrać, które z nich pozostawić. Warto w takiej sytuacji porównać ofertę obu firm oraz dostępne dla nas możliwości. Skoro musimy zrezygnować z jednej polisy, niech to będzie ta, która jest dla nas mniej korzystna.

Przedstawiciele ubezpieczalni wiedząc, że mamy już wykupioną polisę, mogą negocjować z nami warunki nowej umowy. Wszystko po to, aby zyskać kolejnego klienta. Nie należy odrzucać przedstawionej oferty szczególnie, gdy jest ona dla nas korzystna. Warto przeanalizować warunki aktualnej polisy oraz tej, która jest nam oferowana.

Nawet jeśli dopiero niedawno zawarliśmy umowę z określonym towarzystwem ubezpieczeniowym, możemy zrezygnować z otrzymanej ochrony. Wymaga to jednak naszej interwencji oraz złożenia wypowiedzenia.

Dwa ubezpieczenia OC – wzór wypowiedzenia

Umowę ubezpieczenia możemy anulować w dowolnym momencie jej trwania. Pamiętajmy jednak, że każdy dzień zwłoki ma tutaj ogromne znaczenie. Płatność zostaje nam naliczona za każdą dobę.

Jak wygląda wzór wypowiedzenia przy dwóch ubezpieczeniach OC? Pismo powinno zawierać informacje o naszym ubezpieczeniu oraz rezygnacji z niego. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o naszych czy ubezpieczyciela danych, dacie oraz miejscu sporządzenia dokumentu. O ważności wypowiedzenia będzie świadczył nasz własnoręczny podpis umieszczony na dole strony.

Przekazanie pisma ubezpieczalni nic nie kosztuje. Dokument możemy złożyć samodzielnie lub przesłać mailem. Jedyne koszty, jakie będziemy musieli ponieść, dotyczą wykorzystanego ubezpieczenia.

Konsekwencje posiadania podwójnej polisy OC

Choć podwójne ubezpieczenie OC może nam się kojarzyć z podwójną ochroną i sumą gwarancyjną OC, w rzeczywistości niesie pewne konsekwencje. Mając przypisane do siebie dwie polisy, będziemy zobowiązani płacić podwójnie. Nawet to, że ceny polis spadają, nie wpłynie znacząco na podwójny rachunek.

Jeśli przeoczymy termin zapłaty za ubezpieczenie, rozpocznie się wobec nas proces windykacyjny. Tak samo stanie się wtedy, gdy nie będziemy wiedzieli o tym, że posiadamy podwójne ubezpieczenie OC, za które nie dokonamy zapłaty.

W momencie, gdy dokonaliśmy na czas wypowiedzenia umowy ubezpieczenia, a windykator żąda od nas uregulowania płatności, należy skontaktować się z ubezpieczalnią. Być może w wyniku przeoczenia nasza polisa nie została anulowana. Aby potwierdzić dopełnienie wcześniej wszystkich formalności, będziemy zobowiązani przedstawić odpowiednim podmiotom kopię wypowiedzenia umowy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone