Ubezpieczenie grupowe w pracy – czy warto z niego skorzystać?

Publikacja:
Ubezpieczenie grupowe w pracy może być dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które potrzebują podstawowej ochrony ubezpieczeniowej. W przypadku takiej polisy umowę z ubezpieczycielem podpisuje pracodawca. Okres jej obowiązywania trwa najdłużej 12 miesięcy, po jego ukończeniu można go przedłużyć o kolejny rok. Przystąpienie do polisy grupowej wiąże się też z mniejszą składką w porównaniu do ubezpieczenia indywidualnego. Więcej informacji o tej polisie znajdziesz w naszym artykule, zapoznaj się!

 1. Grupowe ubezpieczenie zdrowotne w pracy – podstawowe informacje
 2. Ilu pracowników jest potrzebnych do podpisania umowy z ubezpieczycielem?
 3. Jaki jest zakres ubezpieczenia grupowego?
 4. Polisy grupowe dla pracowników – najlepsze oferty
 5. Ubezpieczenie grupowe w pracy – wady i zalety

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne w pracy – podstawowe informacje

Z ubezpieczeń grupowych najczęściej korzystają firmy, które chcą wykupić ochronę ubezpieczeniową dla swoich pracowników. Najważniejszą cechą tych polis jest to, że wpisują się w potrzeby zarówno młodych osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, jak i tych bardziej doświadczonych mających za sobą już wiele pracy.

Polisy grupowe są też dostosowane do różnej kondycji zdrowotnej ubezpieczonych oraz zagwarantują odszkodowanie w razie wypadku przy pracy. Co ważne, pracownik może też objąć ubezpieczeniem z pracy swoją najbliższą rodzinę, czyli współmałżonka i dzieci.

Umowa ubezpieczenia grupowego dla pracowników trwa najdłużej rok. Jeżeli po upływie tego czasu będziemy chcieli ją kontynuować musimy powiadomić o tym pracodawcę lub towarzystwo ubezpieczeniowe. Takie ubezpieczenie zwykle przedłużane jest o kolejne 12 miesięcy. W przypadku zmiany z pracy na inną możemy zrezygnować z polisy lub zdecydować się na indywidualną ofertę ubezpieczenia na życie.

Ilu pracowników jest potrzebnych do podpisania umowy z ubezpieczycielem?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają do zawarcia umowy o zwykłe ubezpieczenie grupowe przynajmniej trzech osób. Inaczej wygląda to przy polisach pracowniczych, ponieważ w tym przypadku ta liczba uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa oraz zatrudnionych osób.

Jeżeli w danej firmie pracuje dziesięć lub mniej osób, wtedy firmy ubezpieczeniowe wymagają przystąpienia do polisy grupowej od wszystkich pracowników. Mniejsze wymagania obowiązują duże przedsiębiorstwa zatrudniające przynajmniej kilkaset pracowników – w tej sytuacji z ubezpieczenia grupowego może skorzystać np. tylko połowa zatrudnionych.

Ważne – umowę o ubezpieczenie grupowe podpisuje pracodawca z ubezpieczycielem. Jeżeli nasza firma zrezygnuje z polisy, wtedy warto zastanowić się nad zakupieniem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jaki jest zakres ubezpieczenia grupowego?

Ubezpieczenia grupowe zawierają szerokie zakresy ochrony, które są dopasowane do potrzeb pracowników oraz ich współmałżonków czy dzieci. Jakie konkretnie zdarzenia mogą zostać objęte odpowiedzialnością przez ubezpieczyciela? Poniżej wskazaliśmy przykładowy zakres polisy grupowej oferowanej przez firmę Warta.

Grupowe Ubezpieczenie na Życie Pracowników – Warta Zakres ochrony

Choroby Wypadek
 • poważne zachorowanie – (m.in. 68 jednostek chorobowych dotyczących ubezpieczonego),
 • leczenie specjalistyczne – (m.in.11 metod leczenia ubezpieczonego),
 • choroba nowotworowa,
 • operacje – (gwarancja nawet 755 operacji),
 • pobyt w szpitalu – (nie obowiązuje żaden limit w ciągu roku),
 • druga opinia medyczna – (np. z innym cenionym lekarzem z zagranicy).
 • uszczerbek na zdrowiu – (wypłata już od 1% uszczerbku),
 • pobyt w szpitalu – (wypłata już od pierwszego dnia hospitalizacji),
 • niezdolność do pracy.

Warta oprócz podstawowego zakresu ochrony gwarantuje też możliwość uzyskania rozszerzeń do ubezpieczenia grupowego. Za każdy dodatkowy pakiet trzeba będzie zapłacić małą kwotę w wysokości 5 zł miesięcznie.

Polisy grupowe dla pracowników – najlepsze oferty

Gdzie znaleźć najlepsze oferty ubezpieczeń grupowych dla pracowników? Najlepiej za pośrednictwem porównywarek ubezpieczeniowych, które zawierają mnóstwo informacji o konkretnych polisach (m.in. o zakresie ochrony ubezpieczeniowej), kosztach i różnych korzyściach. Poniżej wskazaliśmy kilka popularnych propozycji z ubezpieczeniami grupowymi. Sprawdź!

Towarzystwo ubezpieczeniowe i rodzaj polisy Wysokość składki miesięcznej
AXA – Ochrona z Plusem 68 zł
Tu Zdrowie – Polisa Zdrowie 32 zł
Signal Iduna – Direct 62 zł
Inter Risk – Antidotum Plus 65 zł
INTER Polska – Vision 125 zł

Ważne – wyżej wymienione oferty zawierają tylko podstawowy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Więcej szczegółów dotyczących tych propozycji oraz rozszerzonych pakietów można znaleźć na stronach internetowych tych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie grupowe w pracy – wady i zalety

Zanim zdecydujemy się na przystąpienie do ubezpieczenia grupowego w pracy, najpierw powinniśmy w szczegółowy sposób zapoznać się z jego wszystkimi pozytywnymi, jak i negatywnymi stronami. Jakie wady i zalety zawiera polisa grupowa? Poniżej wskazaliśmy najważniejsze z nich. Przekonaj się, czy warto skorzystać z takiego ubezpieczenia!

Zalety:

 • składkę ubezpieczeniową odprowadza pracodawca z wynagrodzenia pracownika, dzięki temu nie trzeba pamiętać o terminowych przelewach,
 • ubezpieczenie grupowe jest znacznie tańsze od polisy indywidualnej,
 • pracownik może objąć ubezpieczeniem pracowniczym swoją najbliższą rodzinę,
 • szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej, zwłaszcza w przypadku choroby,
 • przy ubezpieczeniach grupowych dla pracowników nie obowiązuje wykonanie szczegółowej ankiety medycznej oraz badania lekarskie.

Wady:

 • pracownik nie ma wpływu na wybór ubezpieczyciela przez pracodawcę,
 • pracodawca może w każdej chwili zrezygnować z ubezpieczenia grupowego bez naszej wiedzy,
 • w niektórych przypadkach polisy grupowe nie są przystosowane do potrzeb pracowników.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone