Ubezpieczenie psa i kota – ile kosztuje ochrona zwierząt domowych?

Publikacja:
Ubezpieczenie psa i kota obejmuje szeroki zakres, m.in. pokrycie kosztów leczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ochronę możemy aktywować zarówno poprzez skorzystanie z ubezpieczenia ruchomości w ramach zabezpieczenia mieszkania, jak i wykupienia OC na życie czy specjalnego pakietu Assistance. Ile wynosi składka za ochronę pupila i które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taką usługę?

Co obejmuje ubezpieczenie psa i kota?

Ochrona zwierząt domowych zaliczana jest do innych rodzajów ubezpieczeń. Nietypowe nie znaczy jednak gorsze czy niepotrzebne – możemy ubezpieczyć naszego kota lub psa na różne okoliczności. Wśród nich znajdziemy m.in.:

 • pokrycie kosztów leczenia i zabiegów weterynaryjnych,
 • wypłatę odszkodowania w razie wyrządzenia szkody przez nasze zwierzę,
 • organizacja wizyty u weterynarza,
 • transport medyczny,
 • zabezpieczenie na wypadek kradzieży,
 • ubezpieczenie na wypadek śmierci psa lub kota,
 • opiekę nad zwierzęciem,

Warto także zaznaczyć, że swojego pupila można także ochronić wtedy, gdy wybieramy się razem z nim w dłuższą podróż. Takie ubezpieczenie bywa więc proponowane w pakiecie z ubezpieczeniem turystycznym.

Co ciekawe, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w razie kradzieży zwierzęcia nie proponują wypłaty świadczenia pokrywanej z sumy ubezpieczenia, ale zakup nowego psa lub kota tej samej rasy czy podobnych cechach charakterystycznych. Taki zabieg jest kwestią mocno dyskusyjną zwłaszcza, że wiele osób traktuje zwierzęta domowe jak równoprawnych członków rodziny.

Gdzie można wykupić polisę dla zwierząt domowych?

Ochrona dla kota lub psa dostępna jest w większości największych towarzystw ubezpieczeniowych. Warto przy tym zaznaczyć, iż rzadko występuje ona jako oddzielny produkt. W tym przypadku ubezpieczenie naszego zwierzęcia może funkcjonować w zakresie ochrony mienia ruchomego przy ubezpieczeniu mieszkania lub domu. Stosunkowo często taka usługa jest dostępna także jako assistance medyczny lub w ramach OC w życiu prywatnym. Poniżej znajdują się przykładowe oferty firm ubezpieczeniowych.

Firma Zakres Informacje dodatkowe
Allianz Pomoc w przypadku  nieszczęśliwego wypadku spowodowanego przez zwierzę domowe Ubezpieczonego.
 • wariant Standard – odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej Ubezpieczonego, właściciela zwierzęcia – 10 000 złotych polskich i zwrotu kosztów leczenia zwierzęcia – 2 000 zł.
 • wariant Premium – Standard + assistance medyczny dla osoby poszkodowanej przez zwierzę – 2 000 zł.
Link4 Nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego zwierzę doznało uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.
 • maksymalnie 15 000 zł, do 1 000 zł za jedno zdarzenie.
Warta Ubezpieczenie w ramach ochrony mienia ruchomego (np. kradzież, powódź, pożar)

Pokrycie roszczeń finansowych osób poszkodowanych przez psa.

 • koszt leczenia do wysokości kosztu nabycia, o którym mowa poniżej albo koszt nabycia na lokalnym rynku zwierzęcia takiej samej rasy i o porównywalnych cechach.
 •  zorganizowanie i pokrycie kosztów opieki nad zwierzętami domowymi w miejscu zamieszkania Ubezpieczonego.
Compensa Pomoc weterynaryjna zwierzętom domowym mieszkającym wspólnie z właścicielem
 • ubezpieczyciel w ramach polisy pokrywa koszty leczenia weterynaryjnego, uśpienia z konieczności, kremacji i pochówku, a także wypłaca jednorazowe świadczenie na zakup nowego zwierzęcia, jeśli psa lub kota nie udało się uratować po wypadku lub wyleczeniu w związku z chorobą.
AXA Śmierć psa lub kota będącego własnością Ubezpieczonego na skutek nieszczęśliwego wypadku psa lub kota
 • świadczenie z tytułu śmierci psa lub kota w wysokości 1.000 zł
 • refundacja kosztów leczenia udokumentowanych urazów psa lub kota – 1.000 zł na jedno i wszystkie zdarzenia ubezpieczeniowe,
 • transport psa lub kota – do 500 zł na jedno i wszystkie zdarzenia ubezpieczeniowe,
 •  opieka nad psem lub kotem – 500 zł na jedno i wszystkie zdarzenia ubezpieczeniowe,
 • infolinia organizacyjna i weterynaryjna.

 

Gdy chcemy objąć ochroną naszego pupila, powinniśmy na samym początku sprawdzić, czy istnieje możliwość wykupienia dodatkowej usługi w ramach aktywnego już produktu np. polisy na mieszkanie. Warto także zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, jego szczegółowy zakres oraz wyłączenie odpowiedzialności. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stawiać także dodatkowe warunki, np. przedmiotem ubezpieczenia nie może być pies zaliczany do ras agresywnych, zgodnie z
rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 kwietnia 2003 roku.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla kota i psa?

Koszt ochrony zwierzęcia domowego zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego, rodzaju usługi, którą mamy zamiar kupić lub dokupić, a przede wszystkim od zakresu ubezpieczenia. Sumy zabezpieczenia w razie szkody wyrządzonej przez psa lub kota opiewają na dużo wyższe kwoty niż te, zapewniające tylko ochronę kosztów leczenia. Skutkuje to więc dużo wyższą składką.

Przy podstawowym ubezpieczeniu dla zwierząt domowych wysokość składki to około 100 zł za rok. Z drugiej strony opłata za ochronę kota lub psa może wynosić nawet kilkaset złotych. Jeśli wykupujemy dodatkowe ubezpieczenie w ramach ochrony nieruchomości, na ostateczną składkę wpływa także lokalizacja oraz rozmiar domu czy mieszkania.

Ubezpieczenie konia – czy można objąć ochroną inne zwierzęta?

Ochrona zwierząt domowych nie musi dotyczyć tylko kotów lub psów. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zabezpieczenie także:

 • koni,
 • ptaków,
 • gryzoni,
 • ryb,
 • żółwi,
 • i wielu innych zwierząt.

Ubezpieczyciele posiadają także w ofercie ochronę zwierząt gospodarskich będących majątkiem pracowników agrobiznesu, przedsiębiorstw i hodowców. Przykładem niech będzie tu PZU, gdzie zakres ochrony obejmuje nawet drób, trzodę chlewną czy zwierzęta futerkowe hodowlane.

Czy warto wykupić polisę dla zwierząt domowych?

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego zwierzęcia, ubezpieczenie psa lub kota to propozycja zdecydowanie godna rozważenia. Często możemy je wykupić już w ramach aktywnej polisy, a wysokość składki nie musi być wysoka. Na taki rodzaj ubezpieczenia powinny zwrócić uwagę szczególnie te osoby, które posiadają wartościowe gatunki zwierząt domowych np. pies rasowy z rodowodem o statusie czempiona.

Choć oferta polis dla zwierząt domowych jest w Polsce niszowa, to cały czas jest rozwijana. Korzystając z tego produktu możemy mieć pewność, że w razie problemów zdrowotnych naszego pupila lub nieszczęśliwego wypadku otrzymamy potrzebną pomoc.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone