Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania – najważniejsze informacje

Publikacja:
Jeśli ubezpieczyciel nie wypłacił nam odszkodowania lub wypłacił kwotę, która nas nie satysfakcjonuje, możemy się odwołać od jego decyzji. Wystarczy, że sporządzimy odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania i złożymy je w swojej ubezpieczalni. Możemy to zrobić telefonicznie, mailowo lub osobiście. Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – kiedy je napisać?

Umowa ubezpieczenia to tzw. umowa losowa. Wypłata odszkodowania przez zakład ubezpieczeniowy zależy więc od rodzaju zdarzenia losowego (wypadek, stłuczka, kradzież). Zasady umowy ubezpieczeń dostępnych np. w porównywarkach polis, regulują przepisy kodeksu cywilnego. Klient nie ma możliwości negocjowania warunków umowy, do której przystępuje. Może jednak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Kiedy może to zrobić?

Przede wszystkim wtedy, gdy nie satysfakcjonuje go wysokość odszkodowania, którą otrzymał. Może się tak stać wtedy, gdy ubezpieczyciel zaniżył wartość rynkową naszego pojazdu bądź nie wypłacił nam w ogóle odszkodowania.

W takiej sytuacji nie musimy od razu kierować sprawy na drogę sądową. Możemy najpierw podważyć decyzję ubezpieczyciela, kierując do niego odwołanie od otrzymanej decyzji. Po przeanalizowaniu naszego wniosku może się on zgodzić na wypłatę wyższego odszkodowania lub wypłatę odszkodowania w ogóle.

Ważne – odwołanie od decyzji może też występować w przypadku innych polis np. ubezpieczeniu nieruchomości i elementów stałych.

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Aby nasze odwołanie od decyzji ubezpieczyciela przyniosło zamierzony efekt (np. wypłatę dodatkowych pieniędzy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, powinno być napisane profesjonalnie. Musimy więc uwzględnić w nim wszystkie dane, które pomogą zweryfikować nasz wniosek. Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania?

  • imię, nazwisko i adres ubezpieczonego;
  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego, do którego kierujemy naszą sprawę;
  • datę i miejsce sporządzenia odwołania;
  • numer polisy, numer szkody;
  • wskazanie kwoty, która jest dla nas satysfakcjonująca;
  • numer konta bankowego, na który mają zostać przelane pieniądze;
  • uzasadnienie naszego wniosku (dlaczego chcemy otrzymać więcej pieniędzy od ubezpieczalni);
  • czytelny podpis osoby składającej odwołanie.

Pamiętajmy o tym, ale nie wypełniać odwołania treścią, która nic nie wnosi. Im więcej konkretnych informacji będzie zawierał nasz wniosek, tym większe szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Może nam w tym pomóc np. dołączenie faktur za naprawę samochodu (tym sposobem udowadniamy, że koszty naprawy pojazdu przewyższyły wypłacone przez ubezpieczalnię odszkodowanie) czy informacja o cenach części zamiennych pojazdu.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania – wzór

W sieci możemy znaleźć gotowe wzory odwołania od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania np. za ruchomości domowe. Będą one wyglądały podobnie do poniższego:

ZOBACZ PDF

Ile czasu na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania, które przysługuje nam np. z racji posiadania polisy na życie, mamy aż 3 lata. Zasadę tę określa art. 819 § 1 kodeksu cywilnego. Istnieją jednak wyjątki:

  • jeśli szkoda jest wynikiem czynu niedozwolonego, odwołanie możemy złożyć przed upływem 10 lat;
  • jeśli szkoda jest skutkiem przestępstwa, do przedawnienia dochodzi dopiero po 20 latach.

Zasadę tę reguluje art. 442 kodeksu cywilnego.
Ważne: towarzystwo ubezpieczeniowe ma aż 30 dni na rozpatrzenie naszego odwołania.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela możemy złożyć:

  • telefonicznie;
  • drogą elektroniczną;
  • osobiście w placówce naszego ubezpieczyciela.

Najskuteczniej będzie udać się do placówki osobiście, zabierając ze sobą wszelkie dokumenty potwierdzające informacje zawarte w naszym odwołaniu.

Odmowna odpowiedź na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na to, aby rozpatrzyć nasze odwołanie od wcześniejszej decyzji. Gdy sprawa jest skomplikowana, proces ten może potrwać do 60 dni. Zostaniemy wtedy poinformowani o przedłużającej się weryfikacji naszego dokumentu.

Gdy decyzja ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania wynikającego np. z umowy ubezpieczenia na życie i dożycie będzie negatywna, możemy złożyć skargę do Rzecznika Ubezpieczonych. Jego opinia nie jest jednak dla ubezpieczalni wiążąca, więc nasza sprawa nie musi zakończyć się pozytywnie.

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie poinformuje nas o przedłużającej się procedurze rozpatrzenia odwołania od decyzji, możemy uznać, że sprawa została rozpatrzona na naszą korzyść. Co ważne, na decyzję ubezpieczyciela nie ma wpływu to, czy sięgnęliśmy po najtańsze ubezpieczenie, czy też korzystamy z pakietu rozszerzonego. W obu przypadkach obowiązują go takie same zasady.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone

0
Would love your thoughts, please comment.x