Jaką nieruchomość może objąć ubezpieczenie domku letniskowego?
Niezależnie od tego czy kupiliśmy domek działkowy za kilka tysięcy złotych czy rekreacyjny domek letniskowy za kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych – każdą nieruchomość warto objąć polisą ubezpieczeniową. Ubezpieczenie domku letniskowego może być wykupione jako rozszerzenie ubezpieczenia domu i mieszkania lub jako oddzielna polisa. Wymagania wobec nieruchomości określa towarzystwo ubezpieczeniowe, a informacje na ten temat znaleźć można online w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie domku letniskowego może objąć ochroną wolnostojące nieruchomości o maksymalnej powierzchni użytkowej około 35 m², które przeznaczone są to zamieszkiwania sezonowego. Zazwyczaj ubezpieczyciele preferują nieruchomości jednopoziomowe (bez poddasza), które są na stałe związane z gruntem, czyli posiadają fundamenty. Na działce o powierzchni 500 m² powinna znajdować się tylko jedna nieruchomość, co zmniejsza prawdopodobieństwa szkód związanych z działaniem osób trzecich. Ubezpieczenie domku letniskowego znajdującego się na terenie ogródków działkowych jest dostępne wyłącznie w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych, m.in.
- PZU,
- Ergo Hestia,
- Uniqa.
Dom letniskowy, który chcemy ubezpieczyć, powinien spełniać normy prawa budowlanego, posiadać niezbędne przeglądy oraz w pełni sprawną instalację elektryczną, gazową i wodną. Konieczne będzie także przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych oraz zamontowanie zabezpieczeń antywłamaniowych przy wszystkich otworach domu (drzwi, okna, balkon. piwnica etc.). W niektórych instytucjach ubezpieczenie nieruchomości możliwe jest już w trakcie jej budowy.
Przed czym chroni ubezpieczenie domku letniskowego?
Ubezpieczenie domku letniskowego obejmuje zazwyczaj jego mury oraz elementy stałe . Znajdujące się w domku mienie ruchome będziemy musieli ubezpieczyć oddzielnie, decydując się na rozszerzenie polisy. To czy ochrona obejmie też obiekty poza domkiem (chodnik, ogrodzenie, garaż, altana etc.) zależy od warunków umowy.
Wariant podstawowy ubezpieczenia domu letniskowego obejmuje:
- zdarzenia losowe tj. ogień, grad, huragan.
Rozszerzone ubezpieczenie domku letniskowego może objąć także:
- powódź,
- dewastację / wandalizm,
- włamanie i kradzież,
- stłuczenie szyb i innych elementów szklanych,
- przepięcie (np. pożar wywołany awarią instalacji elektrycznej),
- szkody wywołane przez mróz,
- inne ryzyka, jakie zostały ustalone w umowie ubezpieczeniowej,
- koszt poszukiwania i naprawy zaistniałej szkody.
Wyłączenia ochrony polisy domku letniskowego
Wszystkie wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela są wypisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Warto je przeczytać przed podpisaniem umowy, ponieważ w wielu sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.
Polisą zazwyczaj nie są objęte szkody wynikające z:
- błędów konstrukcyjnych nieruchomości,
- działań wojennych / zamieszek / ataków terrorystycznych itp.,
- zużycia / eksploatacji / starzenia się elementów nieruchomości,
- celowego działania osoby ubezpieczonej lub osób zaproszonych do domku,
- zaniedbania nieruchomości,
- braku zabezpieczeń na wypadek silnego mrozu lub deszczu,
- braku odpowiednich zabezpieczeń antywłamaniowych,
- rażącego niedbalstwa, np. przypadkowego zapruszenia ognia,
- niezamieszkiwania nieruchomości dłużej niż kolejne 6 miesięcy,
- niekontrolowanego działania zwierząt domowych.
Ile kosztuje ubezpieczenie domku na działce?
Ubezpieczenie domku letniskowego nie kosztuje wiele. Cena składki to około 400-500 zł rocznie. Zazwyczaj najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie rozszerzenie na domek letniskowy posiadanego już ubezpieczenie domu mieszkalnego. Takie rozszerzenie znajdziemy w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych. Opłaty za ubezpieczenie domku letniskowego pozwoli wstępnie obliczyć kalkulator online, a szczegółowy koszt wraz z np. ruchomościami domowymi poznamy już po skontaktowaniu się z ubezpieczycielem.
Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa szereg czynników. Pierwszym z nich jest położenie działki, na której stoi domek. Jeśli na działce o powierzchni 500 m² znajduje się więcej niż jedna nieruchomość, ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży polisy lub znacząco podnieść jej cenę. Jest to szczególnie widoczne przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości na terenie ogródków działkowych.
Nie mniejsze znaczenie ma konstrukcja i wiek nieruchomości oraz ewentualne uszkodzenia, do których doszło wcześniej. Drewniany domek letniskowy bez fundamentów z łatwością ulega zniszczeniom i z punktu widzenia ubezpieczyciela, objęcie ochroną takiej nieruchomości będzie nieopłacalne. Zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem będzie murowany domek letniskowy. Niewiele instytucji zgodzi się też na ubezpieczanie starych nieruchomości z dawno niewymienianą instalacją, które nie posiadają niemal żadnych zabezpieczeń antywłamaniowych.