OC krótkoterminowe – kto może z niego skorzystać?

Publikacja:
Firmy ubezpieczeniowe oprócz standardowych ofert ubezpieczeń komunikacyjnych na długi okres, proponują też OC krótkoterminowe. Takie polisy gwarantują uzyskanie ochrony pojazdu nawet na miesiąc! Nie są jednak przeznaczone dla każdego, mogą z nich korzystać między innymi właściciel komisów czy posiadacze historycznych aut. Z naszego artykułu dowiesz się, kto jeszcze może skorzystać z krótkoterminowego OC, kiedy ubezpieczyciel może go nie przyznać oraz ile wynosi składka ubezpieczeniowa.

  1. Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe?
  2. Kto może skorzystać z krótkoterminowego OC?
  3. Kiedy ubezpieczyciel odmówi przyznania OC na krótki okres?
  4. Ubezpieczenie krótkoterminowe a OC na rok – różnice
  5. OC krótkoterminowe – gdzie znaleźć najlepszą polisę?

Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe w porównaniu do zwykłej polisy OC cechuje się tym, że jego okres trwa nie krócej niż 30 dni i nie dłużej niż dwanaście miesięcy. Co ważne, zakres ochrony w przypadku takiego ubezpieczenia jest taki sam, jaki występuje przy zwykłym długoterminowym OC.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o polisie OC na krótki termin? Nie każdy może je wykupić, ponieważ jest przeznaczone tylko dla określonej grupy właścicieli samochodów czy innych pojazdów mechanicznych (dotyczy to m.in. pojazdów historycznych). Co ważne, umowa krótkoterminowego OC wraz z końcem terminu wygasa i trzeba ją samodzielnie przedłużyć o rok.

Kto może skorzystać z krótkoterminowego OC?

Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, z OC krótkoterminowego mogą skorzystać tylko i wyłącznie określone grupy. Pierwszą z nich są właściciele komisów samochodowych. Każdy z oferowanych przez nich pojazdów mechanicznych musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. Z tego względu decydują się na wykupienie OC na krótki termin, ponieważ opłaca się bardziej niż długoterminowa polisa.

Z ubezpieczeń krótkoterminowych mogą również korzystać właściciele pojazdów historycznych. Firmy ubezpieczeniowe mają dla takich osób specjalne oferty OC na kilka miesięcy. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy przykładowo posiadają zabytkowy samochód i jeżdżą nim tylko w letnim okresie.

Wiele osób decyduje się też na OC na krótki okres (zwykle pół roku) w sytuacji, gdy chcą w najbliższym czasie sprzedać swój samochód. Później nowy właściciel pojazdu przejmie ubezpieczenie i pod koniec umowy OC może ją przedłużyć z tym samym towarzystwem ubezpieczeniowym lub zdecydować się na ofertę tańszego OC.

Kiedy ubezpieczyciel odmówi przyznania OC na krótki okres?

Przyczyną odmowy przyznania ubezpieczenia OC na krótki okres może być zbyt poważne uszkodzenie pojazdu, które wymaga długiej naprawy. Co ważne, w tym przypadku nie dostaniemy polisy OC nawet na miesiąc. Co zrobić w tej dość niekomfortowej sytuacji? Na szczęście rozwiązanie jest dość proste!

W ustawie z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, możemy przeczytać: “Samochód osobowy może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania określony w ostatniej decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.”1

Ważne – wycofanie z ruchu drogowego może dotyczyć tylko i wyłącznie uszkodzonych pojazdów.

Ubezpieczenie krótkoterminowe a OC na rok – różnice

OC krótkoterminowe różni się pod pewnymi względami od zwykłego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Pierwszą i zarazem najważniejszą rozbieżnością jest proces przedłużania terminu umowy z ubezpieczycielem. W przypadku polisy na krótki okres towarzystwo nie odnowi jej automatycznie i trzeba jeszcze raz starać się o ochronę dla swojego pojazdu.

Ważne – tylko długoterminowe OC jest przedłużane. Po upływie 12 miesięcy otrzymamy informację o przedłużeniu umowy OC o kolejny rok (w ciągu 14 dni możemy też złożyć wypowiedzenie i skorzystać z innej oferty).

Oba ubezpieczenia różnią się też pod względem wyliczenia składki OC. Przy OC krótkoterminowym czasami nie dokonuje się obliczeń kosztów związanych ze składką (najczęściej dotyczy to OC dla młodych kierowców) poprzez sprawdzenie naszych danych oraz informacji o pojeździe. Dzięki temu cały proces ubiegania się o polisę jest prostszy i co najważniejsze, bardziej opłacalny. W tym miejscu należy podkreślić, że nie we wszystkich firmach ubezpieczeniowych obowiązują takie zasady i możemy być zobowiązani do procedury, jaka występuje przy długoterminowym OC.

OC krótkoterminowe – gdzie znaleźć najlepszą polisę?

Najlepiej skorzystać z wybranej porównywarki ubezpieczeniowej i za pomocą kalkulatora OC i AC sprawdzić najlepsze oferty z ubezpieczeniami krótkoterminowymi. Jak działa to narzędzie? Wystarczy, że wpiszemy do kalkulatora wymagane informacje dotyczące naszych danych osobowych oraz pojazdu. Na ich podstawie zostaną wyliczone składki w popularnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu możemy szybko wybrać ofertę, która będzie dostosowana do naszych potrzeb.

Ile może wynosić wysokość składki OC krótkoterminowego? Przykładowo w firmie Link4 całkowity koszt ubezpieczenia OC na miesiąc wynosi 75 zł dla samochodów osobowych oraz 100 zł dla pojazdów dostawczych. Niektórzy ubezpieczyciele, do których można zaliczyć między innymi firmę AXA, wskazują na swoich stronach internetowych, że w przypadku OC na krótki okres cena za dzień ochrony wynosi od 0,79 groszy.


  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200001517
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone