Najtańsze ubezpieczenie OC – czy warto?

Publikacja:
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa, co powinna zawierać polisa OC. W tym przypadku warto wybrać najtańszą opcję, ponieważ wszystkie firmy ubezpieczeniowe są zobligowane do świadczenia tych samych usług. Dodatkowo do polisy można dokupić dodatkowe opcje, takie jak: ubezpieczenie szyb lub ubezpieczenie od pożaru i kradzieży.

Najtańsze ubezpieczenie OC – czy warto?
  1. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – co to jest?
  2. Ile wynosi suma gwarancyjna w obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym?
  3. Jakie usługi można dokupić do OC?

Najtańsze OC = najlepsze OC

W przypadku ubezpieczenia OC warto wybrać najtańszą ofertę. Ustawodawca jasno określił, jakie świadczenia powinny być zawarte w polisie. W związku z tym wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zobowiązane są do realizowania tych samych warunków ubezpieczenia. Różnice mogą pojawić się w ubezpieczeniach AC lub NNW.

Niestety młodzi kierowcy niezależnie od wyboru ubezpieczenia są skazani na większe opłaty za ubezpieczenie auta. Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy? Najprościej skorzystać z porównywarek ubezpieczeń.

Jeżeli chcesz szybko znaleźć satysfakcjonującą polisę, skorzystaj z kalkulatora OC. Jest to komfortowe rozwiązanie, które w kompleksowy sposób pozwoli ci zbadać rynek i obliczyć wysokość ubezpieczenia. Rozważ również kupno OC drogą elektroniczną, ponieważ ubezpieczenie samochodu w internecie jest najtańsze. Część towarzystw ubezpieczeniowych przyznaje z tego tytułu wysokie bonifikaty, sięgające 10 proc. Innym sposobem na obniżenie ceny OC jest negocjacja ceny z ubezpieczycielem.

Niektórzy kierowcy zastanawiają się, czy zakup ubezpieczenia w internecie jest bezpieczny. Firmy ubezpieczeniowe stosują odpowiednie zabezpieczenia i dbają o bezpieczeństwo swoich klientów, ponieważ w innym przypadku straciłby wiarygodność. Korzystaj więc z wiarygodnych stron internetowych z zabezpieczeniami HTTPS.

Suma gwarancyjna w przypadku szkody osobowej to 5 mln euro

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku jest głównym aktem normatywnym, który reguluje m.in. funkcjonowanie ubezpieczeń OC. Zapis mówi o tym, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobligowany jest do wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Przepis ma zadanie wyeliminować sytuacje, gdy sprawca wypadku lub kolizji nie będzie w stanie wypłacić odszkodowania osobie pokrzywdzonej. Dlatego, niezależnie od faktu, że ubezpieczenie OC w ciągu ostatnich lat znacząco podrożało, mamy obowiązek je posiadać.

Suma gwarancyjna to maksymalna kwota, jaką może otrzymać poszkodowany z polisy OC sprawcy. Ustawodawca określił, że 5 mln euro jest limitem w przypadku szkody osobowej, natomiast w przypadku szkód na mieniu limit ubezpieczenia wynosi 1 mln euro.

Suma gwarancyjna zapewniają pomoc w leczeniu osób poszkodowanych i refunduje zniszczenia mienia o dużej wartości. Pamiętajmy, że w niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci poszkodowanemu rekompensatę, jednak będzie się domagać od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Ubezpieczyciel będzie mógł się ubiegać się o zwrot odszkodowania wypłaconego z OC, gdy:

  • sprawca ucieknie z miejsca wypadku,
  • szkoda zostanie wyrządzona celowo,
  • szkoda zostanie wyrządzona po spożyciu alkoholu,
  • zdarzenie drogowe zostanie spowodowane kradzionym pojazdem.

Ubezpieczenie komunikacyjne – dodatkowe usługi

Należy pamiętać, że polisa OC nie pokrywa szkód, które powstały w pojeździe sprawcy. Z tego powodu warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowych opcji. Między innymi można nabyć ubezpieczenie assistance, które zapewnia holowanie samochodu i daje możliwość skorzystania z samochodu zastępczego.

Firmy ubezpieczeniowe dają również możliwość ubezpieczenia szyb. Takie świadczenie jest stosunkowo niedrogie, kosztuje kilkadziesiąt złotych i pozwala na naprawę lub wymianę uszkodzonej szyby. Kolejną dodatkową opcją jest ubezpieczenie opon, która zapewnia pomoc przy wymianie uszkodzonego ogumienia oraz zwraca koszty jego naprawy.

Na wydarzenia losowe nie masz wpływu, dlatego ciekawym rozwiązaniem wydaje się ubezpieczenie od pożaru i kradzieży. Ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie jeżeli twój samochód ucierpi właśnie z tych powodów. Istnieją jeszcze dodatkowe opcje ubezpieczenia: NNW, zielona karta i samochód zastępczy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone

0
Would love your thoughts, please comment.x