OC przez internet – najtańsza opcja zakupu ubezpieczenia samochodu

Publikacja:
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi posiadać ważną polisę komunikacyjnego OC. Brak ubezpieczenia jest sankcjonowany karą pieniężną. W jaki sposób znaleźć odpowiednią polisę? Najlepiej zrobić to przez internet. Zakup OC drogą elektroniczną jest najtańszą opcją.

OC przez internet – najtańsza opcja zakupu ubezpieczenia samochodu
 1. Dlaczego trzeba posiadać ubezpieczenie OC?
 2. W jaki sposób obniżyć koszty ubezpieczenia?
 3. Jak wykupić ubezpieczenie OC drogą elektroniczną?
 4. Inne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych
 5. Młodzi za OC płacą więcej

Ubezpieczenie OC samochodu – dlaczego jest obowiązkowe?

Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Aktem prawnym nakładającym ten obowiązek jest ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku. Podobne przepisy obowiązują w całej Unii Europejskiej.

Dlaczego prawodawca wymusza posiadanie ubezpieczenia? Z prostego powodu. W przypadku gdy jesteśmy sprawcą kolizji lub wypadku i zniszczyliśmy osobie poszkodowanej pojazd, zgodnie z polskim prawem musimy pokryć koszty naprawy. Co więcej, jeżeli w wyniku zdarzenia drogowego została zniszczona infrastruktura drogowa, lub poszkodowany odniósł uszczerbek na zdrowiu, to jako sprawcy będziemy zobligowani do pokrycia szkód związanych z uszkodzoną infrastrukturą i szkodą osobową. Koszty mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych. W związku z powyższym w porównaniu do potencjalnych konsekwencji cena ubezpieczenia OC nie jest wysoka.

Niestety firmy ubezpieczeniowe w ciągu ostatnich dwóch lat podniosły ceny swoich usług. Droższe OC było pokłosiem rekomendacji KNF oraz wieloletnim zaniżaniem składek OC. Na szczęście od połowy 2017 roku można zaobserwować stagnację cen.

Na rynku ubezpieczeń istnieje olbrzymia konkurencja. Znalezienie satysfakcjonującej oferty nie powinno być trudne. Warto zauważyć, że w ramach obowiązkowego OC wszyscy ubezpieczyciele świadczą te same usługi. Dlatego też warto wybrać najtańsze ubezpieczenie OC.

Koszt ubezpieczenie samochodu – jak obniżyć cenę OC?

Istnieje kilka sposobów na obniżenie składki OC. Do najbardziej efektywnych można zaliczyć:

 • lata bezszkodowej jazdy (10 proc. zniżek rocznie, maksymalna ilość – 60 proc.),
 • wpisanie jako współwłaściciela starszego kierowcy (dedykowane młodym adeptom czterech kółek),
 • zakup samochodu z małą pojemnością silnika,
 • obliczenie ceny ubezpieczenia za pomocą kalkulatora OC,
 • monitoring stylu jazdy samochodem,
 • zakup polisy przez internet (do 10 proc. bonifikaty),
 • negocjacja ceny polisy,
 • opłacenie w całości składki ubezpieczenia.

Jak kupić OC przez internet?

W dzisiejszych czasach w celu nabycia polisy ubezpieczeniowej nie musimy udawać się do agenta. Ze względu na wygodę i komfort zakup ubezpieczenia drogą elektroniczną jest popularny, a co więcej bezpieczny.

Dla firm ubezpieczeniowych bezpieczeństwo w sieci to podstawa. Towarzystwa ubezpieczeniowe przetwarzają dane osobowe swoich klientów i robią to z należytą ostrożnością, korzystając przy tym z odpowiednich zabezpieczeń. Dbanie o bezpieczeństwo leży w ich interesie, ponieważ w przypadku jakiegokolwiek wycieku, ubezpieczalnia traci swoją reputację i wiarygodność.

Istnieją dwie możliwości ubezpieczenia samochodu online – bezpośrednio na stronie ubezpieczyciela lub przez porównywarkę ubezpieczeń. Druga opcja ma znaczną przewagę, ponieważ pozwala na zapoznanie się z większą liczbą ofert.

W celu zakupu ubezpieczenia przez kalkulator OC należy wypełnić formularz. Procedura jest prosta i trwa maksymalnie dziesięć minut. Wniosek zawiera szereg szczegółowych pytań np. – szacowany roczny przebieg, miejsce garażowania itd. Dzięki tym danym porównywarka OC dokładnie wyliczy nasze ryzyko ubezpieczeniowe.

Inne ubezpieczenia komunikacyjne – AC, NNW i assitance

W ofercie firm ubezpieczeniowych można znaleźć kilka rodzajów ubezpieczeń. Jednym z nich jest Autocasco. Jest to ubezpieczenie dobrowolne. W ramach AC możemy uzyskać rekompensatę w przypadku gdy jesteśmy sprawcami zdarzenia drogowego. Takie świadczenie warto wykupić gdy posiadamy samochód o wysokiej wartości. Zakres tego ubezpieczenia może obejmować również kradzież pojazdu.

Kolejnym nieobowiązkowym ubezpieczeniem jest NNW kierowcy i pasażera. Takie świadczenie gwarantuje wypłatę rekompensaty w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Odszkodowanie jest wypłacane nie tylko w wyniku wypadku, który był spowodowany ruchem pojazdu, ale też: upadku, wybuchu lub pożaru samochodu, naprawy i garażowania, postoju na trasie, załadunku i wyładunku oraz wsiadania i wysiadania.

Assitance – pomoc związana z wypadkiem lub awarią samochodu

Uzupełnieniem polisy OC lub AC jest ubezpieczenie assistance. Usługa ta zapewnia kompleksową pomoc w sytuacjach związanych z awarią samochodu lub wypadkiem. W jej ramach nasz niesprawny samochód zostanie odholowany, również dzięki niej otrzymamy samochód zastępczy. Świadczenie to zapewnia nam również wsparcie medyczne i prawne.

Kolejną opcją jest ubezpieczenie opon. Za niewielką opłatą takie rozwiązanie pozwala uzyskać pomoc w wymianie uszkodzonego koła na terenie całej Polski oraz refunduje koszty naprawy w warsztacie wulkanizacyjnym.

W przypadku częstych wyjazdów za granicę warto zwrócić uwagę czy nasze OC jest wyposażone w zieloną kartę. Część firm ubezpieczeniowych oferuje ją w cenie OC. Dzięki temu dokumentowi mamy możliwość podróżowania po niektórych europejskich krajach.

Młodzi kierowcy narażeni na zwyżki OC

Firmy ubezpieczeniowe nie ufają młodym kierowcom. Początkujący zmotoryzowany z racji krótkiego doświadczenia za kółkiem musi liczyć się z większą stawką za ubezpieczenie. Gdzie można znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy? To zależy od ubezpieczyciela.

Kierowcom z większym doświadczeniem przysługują bonifikaty. Firmy ubezpieczeniowe faworyzują osoby z długim stażem za kierownicą. Z tego tytułu bardzo ważny jest spokojny i bezpieczny styl prowadzenia samochodu, ponieważ zniżki za bezszkodową jazdę są istotnym elementem wpływającym na cenę ubezpieczenia. Również należy pamiętać, że samochodom z małą pojemnością silnika przysługuje tańsze OC.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone