Odszkodowanie za śmierć rodzica – ile wyniesie świadczenie?

Publikacja:

 1. Ile wyniesie świadczenie z polisy za śmierć rodzica?
 2. Kto może ubiegać się o świadczenia z polisy na wypadek zgonu bliskiej osoby?
 3. Jakie dokumenty trzeba przedstawić podczas ubiegania się o odszkodowanie?
 4. Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia?
 5. Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica w znanych firmach ubezpieczeniowych?

Ile wyniesie świadczenie z polisy za śmierć rodzica?

Na wysokość świadczenia w związku ze śmiercią rodzica będzie wpływało kilka czynników. Najważniejszym z nich jest to, czy ubezpieczenie na życie zostało zakupione w formie podstawowej czy też rozszerzonej. Druga opcja na pewno będzie wiązała się z gwarancją większego odszkodowania dla bliskich na wypadek zgonu ubezpieczonego.

Drugim czynnikiem, który również ma spory wpływ na kwotę świadczenia jest suma ubezpieczenia na życie, której wysokość jest ustalana między rodzicem i firmą ubezpieczeniową. Może być to mała suma do kilku tysięcy złotych, jak i naprawdę duża kwota sięgają setek tysięcy złotych lub nawet miliona (im większa suma tym wyższa miesięczna składka polisy na życie).

Ważne są również tzw. rozszerzenia i dodatkowe polisy np. ubezpieczenie NNW, jakie można wykupić w ramach polisy na życie. Mogą one zapewnić specjalistyczną opiekę w szpitalu na wypadek poważnej choroby, operację chirurgiczną czy rehabilitację pozwalającą wrócić do zdrowia. Rozszerzenia podniosą sumę ubezpieczenia nawet do 300 proc.!

Kto może ubiegać się o świadczenia z polisy na wypadek zgonu bliskiej osoby?

Polisa na życie w przypadku śmierci ubezpieczonego gwarantuje wypłatę odszkodowania tzw. uposażonym, czyli tym, którzy zostali wymienieni w umowie ubezpieczeniowej. Świadczenia mogą otrzymać zarówno członkowie rodziny np. współmałżonek czy dzieci, ale również osoby zupełnie niespokrewnione z ubezpieczonym.

Co dzieje się w sytuacji, gdy w umowie o polisę na życie nie zostali uwzględnieni żadni uposażeni? W tym przypadku środki z ubezpieczenia będą należały się osobom uprawnionym do dziedziczenia. Pieniądze wypłaca się z zachowaniem odpowiedniej kolejności: pierwszeństwo ma współmałżonek (kwota wypłacana jest w całości, następnie dzieci (kwotę z odszkodowania dzieli się na równe części), później rodzice (świadczenie w częściach równych) i na końcu ustawowi spadkobiercy (środki dzielone po równo).

Ważne – kwota odszkodowania, jakie gwarantuje ubezpieczenie na życie na wypadek śmierci ubezpieczonego, nie wchodzi w część jego spadku.

Jakie dokumenty trzeba przedstawić podczas ubiegania się o odszkodowanie?

Podczas ubiegania się o odszkodowanie za śmierć rodzica musimy przedstawić towarzystwu ubezpieczeniowemu formalności tj. odpis aktu zgonu rodzica i kopię dowodu osobistego lub paszportu ubezpieczonego. Bez względu na to, jaki rodzaj polisy ubezpieczeniowej na życie wykupił wcześniej rodzic, zawsze trzeba przedstawić wyżej wskazane dokumenty.

Uzyskanie odszkodowania za śmierć macochy/ojczyma wiąże się z przedstawieniem odpisu aktu zgonu i kopii dowodu osobistego lub paszportu. Oprócz tego trzeba jeszcze dostarczyć odpis skróconego aktu małżeństwa zmarłej macochy/ojczyma (wystawionego po
dacie zdarzenia).

Jeżeli rodzic lub macocha/ojczym zmarli na skutek nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczyciel na pewno poprosi nas o dostarczenie specjalnego zaświadczenia stwierdzającego przyczynę zgonu (może je wystawić lekarz). Ponadto wymagane są też dokumenty potwierdzające okoliczności zdarzenia, na skutek którego doszło do śmierci ubezpieczonego.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że towarzystwo ubezpieczeniowe w niektórych przypadkach może powołać się na wyłączenia odpowiedzialności i odmówić wypłaty odszkodowania. Zwykle dzieje się tak, jeżeli okoliczności zgonu ubezpieczonego wskazują na to, że działał on na swoją niekorzyść lub celowo doprowadził do śmierci.

Firmy ubezpieczeniowe nie będą chciały wypłacić odszkodowania za śmierć rodzica w następujących sytuacjach:

 • nie poinformowanie ubezpieczyciela o ciężkiej chorobie,
 • jazda samochodem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • prowadzenie pojazdu bez odpowiednich uprawnień,
 • celowe branie udziału w bójkach lub rozruchach,
 • samobójstwo,
 • przebywanie w miejscu, gdzie jest niebezpiecznie (np. wybuchła wojna domowa).

Ważne – szczegółowe informacje dotyczące wyłączeń odpowiedzialności znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) na stronie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica w znanych firmach ubezpieczeniowych?

Trzeba wiedzieć, że wysokość odszkodowania za śmierć rodzica w głównej mierze zależy od tego, jaką wcześniej sumę ubezpieczenia na życie (np. może być to 2000 zł, jak i 200 000 zł) wybrał ubezpieczony. Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas ustalania kwoty świadczenia biorą też pod uwagę powód śmierci osoby ubezpieczonej.

Ile wynosi odszkodowanie na wypadek zgonu bliskiej osoby w popularnych firmach ubezpieczeniowych? Sprawdź w poniższej tabelce!

Towarzystwo ubezpieczeniowe Wysokość odszkodowania za śmierć rodzica
Generali do 250 000 zł
Allianz do 1 000 000 zł
AXA Ustalane indywidualnie z ubezpieczycielem
Nationale Nederlanden do 100 000 zł
TU Europa do 300 000 zł
Prudential Ustalane indywidualnie z ubezpieczycielem
4Life Direct do 250 000 zł
Aviva Ustalane indywidualnie z ubezpieczycielem

Więcej informacji na temat możliwych kwot świadczeń wypłacanych w związku ze śmiercią ubezpieczonego, znajdziemy w porównywarkach ubezpieczeń na życie oraz na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone