Ubezpieczenie na życie – jak wybrać optymalną polisę?

Publikacja:
Głównym założeniem ubezpieczenia na życie jest ochrona członków rodziny w przypadku niezdolności do pracy jej żywiciela. Powodem takiego stanu rzeczy może być śmierć, niepełnosprawność lub przewlekła choroba. Dlatego też kluczową sprawą jest dobór jego zakresu. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów ubezpieczeń na życie. Najpopularniejsze są ubezpieczenia ochronne. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć również tzw. ubezpieczenia mieszane – czyli połączenie ochrony z inwestowaniem. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? Wysokość składki zależy od wielu czynników – wieku, wykonywanego zawodu, sumy i zakresu ubezpieczenia. W sytuacji gdy polisa ubezpieczeniowa nie spełnia naszych oczekiwań – możemy z niej zrezygnować. W niektórych przypadkach zakłady ubezpieczeniowe zwracają klientowi część poniesionych kosztów.

Ubezpieczenie na życie – jak wybrać optymalną polisę?
  1. Ubezpieczenie na życie gwarancją bezpieczeństwa
  2. Dobierz rodzaj polisy na życie do swoich potrzeb
  3. Zabezpiecz swoje finanse na starość – wykup ubezpieczenie na dożycie
  4. Czy niska kwota ubezpieczenia jest opłacalna?
  5. Co wpływa na wysokość stawki ubezpieczenia?
  6. Rezygnacja z ubezpieczenia na życie
  7. Czy można odzyskać wpłacone pieniądze w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia?

Ubezpieczenie na wypadek śmierci lub niezdolności do pracy – ochrona finansowa rodziny

Wybór odpowiedniej polisy na życie powinien być przemyślany. Ubezpieczenie jest poważnym zobowiązaniem finansowym, które zawieramy na wiele lat. W przypadku kiepskiej polisy w momencie jej uruchomienia może okazać się, że nie spełni naszych pierwotnych założeń.

Fundamentalną funkcją ubezpieczenia jest ochrona członków rodziny w przypadku niezdolności do pracy jej żywiciela. Powodem takiego stanu rzeczy może być śmierć, niepełnosprawność lub przewlekła choroba. Dlatego też powinniśmy mądrze wybrać zakres ochrony – by w momencie nieszczęścia, nie okazało się, że nasze świadczenie nie zostanie wypłacone. Po wybraniu rodzaju ubezpieczenia warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń na życie. Dzięki niej znajdziemy ubezpieczenie o wybranym zakresie w najkorzytsniejszej cenie.

Ubezpieczenie terminowe i bezterminowe – dobierz polisę do swoich potrzeb

Oferta firm ubezpieczeniowych jest bardzo bogata. Na rynku istnieje wiele rodzajów polis ubezpieczeniowych. Najpopularniejszą formą ubezpieczenia na życie jest tzw. ubezpieczenie ochronne. Świadczenie wypłacane jest w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.  Można je podzielić na ubezpieczenie terminowe i bezterminowe.

Ubezpieczenie terminowe zawiera się na określony czas. W momencie wygaśnięcia umowy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaca ubezpieczonemu żadnego świadczenia. Z kolei ubezpieczenie bezterminowe zawarte jest na całe życie ubezpieczonego.

Kolejną grupą są ubezpieczenia ochronno – oszczędnościowe. Zadaniem ubezpieczeń tzw. mieszanych jest ochrona rodziny w przypadku śmierci ubezpieczonego przy jednoczesnym budowaniu kapitału. Typ ubezpieczeń można podzielić na posagowe oraz na życie i dożycie.

Ostatnią grupą są ubezpieczenia kapitałowe. Ich główny cel to pomnażanie oszczędności. Wpłacane składki są przeznaczane na rzecz funduszy inwestycyjnych. Wysokość wypłaconego świadczenia jest zależna od sukcesu inwestycji. Suma ubezpieczenia jest wypłacona w przypadku w śmierci osoby ubezpieczonej lub na końcu okresu ochronnego.

Ubezpieczenie na dożycie – inwestycja w emeryturę

Ubezpieczenie na dożycie jest ubezpieczeniem ochronno-oszczędnościowym. Pieniądze wypłacane są w przypadku śmierci ubezpieczonego lub dożycia przez tą osobę określonego wieku w umowie ubezpieczenia. W przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych nie ponosimy ryzyka związanego z lokowaniem kapitału.

W związku z tym, że wysokość polskich emerytur pozostawia wiele do życzenia, ubezpieczenie na dożycie wydaje się niezłą inwestycją w jesień naszego życia. Kwota składki nie musi być wysoka – zależy od sumy ubezpieczenia, długości okresu ubezpieczenia i częstotliwości wpłat.

Niska suma ubezpieczenia – czy się opłaca?

W jaki sposób dobrać kwotę ubezpieczenia na życie? To nie jest takie proste i zależy od wielu czynników. Ubezpieczenie ma przede wszystkim zapewnić ochronę finansową w przypadku śmierci ubezpieczonego. Wyobraźmy sobie sytuację – młode małżeństwo z małym dzieckiem zarabia po równo, w sumie 8 tysięcy złotych. Posiadają zobowiązanie finansowe w postaci kredytu hipotecznego – 400 tysięcy złotych. Niestety jedno z nich niespodziewanie umiera i pozostawia współmałżonka z kredytem i połową budżetu domowego.

W przypadku braku wykupionego ubezpieczenia sytuacja finansowa żyjących członków rodziny staje się dramatyczna. Dlatego też, umiejętne dobranie sumy ubezpieczenia wydaje się kluczowe. W przypadku opisanego małżeństwa najmądrzej wybrać taką sumę ubezpieczenia, która pozwoli spłacić kredyt i funkcjonować przez kilka lat żyjącym członkom rodziny. Zbyt niskie ubezpieczenie może nie zapewnić odpowiedniej ochrony.

Jeżeli kredyt hipoteczny jest już prawie spłacony, a dzieci są dorosłe nie opłaca się wybierać wysokiej kwoty ubezpieczenia. Zadaniem polisy, jak zostało już wspomniane, jest zapewnienie odpowiedniej ochrony w przypadku śmierci jednego z żywicieli rodziny. Jeżeli dzieci zmarłego są dorosłe same mogą się o siebie zatroszczyć.

Czynniki, które wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej

Towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą biznes – musisz o tym pamiętać. Kluczową sprawą w efektywnym zarządzaniu interesem jest eliminowanie ryzyka. Z tego powodu osoby starsze za ubezpieczenie płacą wyższe składki. Prawdopodobieństwo śmierci 60-latka jest wyższe niż 30-sto. Dlatego też wyższa cena ubezpieczenia na życie dla emeryta nie powinna nikogo dziwić.

Wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wiele czynników – nie tylko wiek, ale też rodzaj wykonywanego zawodu, płeć, stan zdrowia, historia chorób w rodzinie czy uprawianie sportów ekstremalnych. Z tego tytułu można być pewnym, że więcej zapłaci górnik, który w wolnych chwilach skacze ze spadochronem, niż grająca w szachy bibliotekarka.

Dlatego też bardzo ważną sprawą jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Zakład ubezpieczeń w tym dokumencie zastrzega sobie, w jakich sytuacjach nie wypłaci odszkodowania. Jeśli zostaniemy sparaliżowani w wyniku wypadku, który nie został uwzględniony w OWU – nasza polisa ubezpieczeniowa nie zadziała.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia na życie?

Powodów do rezygnacji z polisy ubezpieczeniowej jest wiele. Najczęściej decyzję o odstąpieniu od umowy motywujemy gorszą sytuacją finansową lub brakiem satysfakcji z wykupionego ubezpieczenia. Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia? Przepisy umożliwiają osobie ubezpieczonej zrezygnowanie z polisy w okresie 30 dni od zawarcia umowy.

W tym przypadku wypowiedzenie ma skutek natychmiastowy – musimy jedynie zapłacić składkę za okres, w którym obowiązywała ochrona. Jeśli chcemy zrezygnować z umowy po upływie 30 dni – również mamy taką możliwość. Musimy mieć na uwadze, że w tym przypadku obowiązuje termin wypowiedzenia, który jest zawarty w umowie. Termin jest różny, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Nie warto rezygnować z wykupionej polisy ubezpieczeniowej zbyt pochopnie. Jeżeli nasza sytuacja finansowa uległa pogorszeniu możemy wystąpić z wnioskiem o czasowe wstrzymanie wpłat. W związku z tym, będziemy mieli czas na podjęcie decyzji, co zrobić z naszym ubezpieczeniem – np. będziemy mogli zmniejszyć jego sumę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zredukujemy wysokość składki za ubezpieczenie, zachowując przy tym prawo do świadczenia. Oczywiście wypłacone odszkodowanie będzie niższe.

Jak odzyskać pieniądze z polisy na życie?

Jak odzyskać pieniądze z polisy? To również zależy od wielu czynników. Jeśli nasze ubezpieczenie miało charakter oszczędnościowy, to mamy szansę na odzyskanie części wpłaconych środków. W takim przypadku zwarta umowa przewiduje całkowity lub częściowy wykup polisy. Wraz z zakończeniem współpracy z ubezpieczycielem zostanie nam wypłacona tzw. wartość wykupu.

Pieniądze zostaną zwrócone, jeżeli spełnimy kilka warunków. Po pierwsze musimy wpłacać składki na ubezpieczenie regularnie. Po drugie okres wpłat (w zależności od zapisów w umowie) nie może być krótszy niż dwa lata. W celu wcześniejszej wypłaty pieniędzy, towarzystwo ubezpieczeniowe odkładało środki, tworząc specjalną rezerwę finansową. Oczywiście zasądzona kwota będzie niższa niż ta, którą wpłaciliśmy na polisę ubezpieczeniową.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone