Ubezpieczenie na życie i dożycie – skuteczna inwestycja w emeryturę

Publikacja:
Ubezpieczenia na życie i dożycie wchodzą w skład tzw. ubezpieczeń mieszanych. Ten rodzaj polisy to połączenie terminowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniem na dożycie. W przypadku tego rodzaju polisy świadczenie jest wypłacane w przypadku śmierci ubezpieczonego lub dożycia przez niego wieku określonego w umowie. Największym plusem takich ubezpieczeń jest ich kompleksowy charakter. Jeśli nasza sytuacja finansowa się pogorszy – nie musimy rezygnować z ubezpieczenia. Pozwala na to między innymi kwota wykupu

Ubezpieczenie na życie i dożycie – skuteczna inwestycja w emeryturę
  1. Na czym polega ubezpieczenie na życie i dożycie?
  2. Ubezpieczenie na dożycie – sposób na wyższą emeryturę
  3. Dlaczego warto wykupić takie ubezpieczenie?
  4. W sytuacji problemów finansowych nie musisz rezygnować z wykupionego ubezpieczenia

Czym jest ubezpieczenie na dożycie?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów ubezpieczeń. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe mają bardzo rozbudowaną ofertę. Świadczone usługi obejmują: ubezpieczenia komunikacyjne, turystyczne, majątkowe czy ubezpieczenia na życie. Te ostatnie dzielą się na: ochronne, inwestycyjne, lub na ochronno–inwestycyjne. Możemy również dokonać podziału na czas trwania umowy – czyli na terminowe i bezterminowe.

Ubezpieczenia na życie i dożycie wchodzą w skład tzw. ubezpieczeń mieszanych. Ten rodzaj polisy to połączenie terminowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniem na dożycie. Świadczenie jest wypłacane w przypadku dożycia przez osobę określonego wieku, jak również jej śmierci. Dlatego też dobór ubezpieczenia na życie powinien być dostosowany do naszych potrzeb. Warto odnotować, że pieniądze mogą być wypłacone w całości lub w miesięcznych ratach.

Ubezpieczenie na dożycie- sposób na godną emeryturę

Polskie emerytury są niskie. Przyznawane świadczenia są nieadekwatne do zarabianych wcześniej pieniędzy. Dlatego w celu zabezpieczenia swojej przyszłej kondycji finansowej warto wykupić ubezpieczenie na dożycie. Oszczędnościowy charakter polisy pozwoli zgromadzić poważny kapitał. Dzięki doborowi wysokiej sumy ubezpieczenia będziemy mogli w pełni korzystać z uroków życia na emeryturze.

Dodatkowa emerytura to jeden z walorów takiej polisy ubezpieczeniowej. Niektóre towarzystwa nieco modyfikują ofertę ubezpieczenia na życie i dożycie. Oprócz typowego oszczędzania umożliwiają pomnażanie środków finansowych poprzez inwestowanie. Dzięki temu polisa zmienia swój charakter na inwestycyjny, a świadczone usługi można porównać do ubezpieczeń opartych na ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych. Jednak musimy mieć na uwadze, że ten rodzaj oszczędzania wiąże się z pewnym ryzykiem.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na życie i dożycie?

Zdecydowanym plusem takiego ubezpieczenia jest jego kompleksowy charakter. Połączenie ochrony z oszczędzaniem daje nam pewność wypłacenia kwoty zawartej w polisie. Dlatego też w przypadku naszej śmierci, kalectwa (to zależy od zakresu ubezpieczenia) lub „dożycia” możemy liczyć na pokaźny zastrzyk finansowy. Świadczenie może być wypłacone w całości lub w systemie rentowym.

Dzięki elastycznemu podejściu wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia wybór między możliwościami ochrony. Możemy dopasować stosunek sumy ubezpieczenia do wypłaty, w sytuacji naszej śmierci lub dożycia określonego wieku.

Zazwyczaj jest to wyrażane w stosunku liczbowym – (np. 1:0,5). W przypadku śmierci, rodzina osoby ubezpieczonej otrzymuje 100% sumy ubezpieczenia lub 50% jeśli dożyje wymaganego wieku. Oczywiście istnieją inne warianty, np 1:1 – gdzie wypłacone świadczenie jest takie samo w obu przypadkach.

Ubezpieczenie na życie i dożycie – przekształcenie polisy na ubezpieczenie bezskładkowe

Minusem ubezpieczenia na życie i dożycie jest jego wysoka cena. Jeśli uznamy, że jest za drogie lub po prostu nasza sytuacja finansowa uległa pogorszeniu nie musimy rezygnować z wykupionej polisy. Pozwala na to tzw. kwota wykupu, której wysokość jest zawarta w umowie. Jest to suma wpłaconych składek, potrącona o koszty prowadzenia polisy.

Również ubezpieczenie na życie i dożycie możemy przekształcić na tzw. ubezpieczenie bezskładkowe. Jeśli wysokość naszych wpłat spełni wymagania umowy – możemy zaprzestać opłacania składek. Taka opcja umożliwia sporą oszczędność przy jednoczesnym zachowaniu korzyści wynikających z polisy. W takiej sytuacji wypłacone świadczenie jest niższe od pierwotnego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone