Suma ubezpieczenia na życie – na jaką kwotę warto się ubezpieczyć?

Publikacja:
Polisa ubezpieczeniowa jest poważnym, wieloletnim zobowiązaniem finansowym. Wybrana przez nas suma ubezpieczenia powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Jeśli utrzymujemy rodzinę i dodatkowo mamy na karku kredyt hipoteczny, to powinniśmy uwzględnić ten fakt w naszej polisie. W celu kupna ubezpieczenia zazwyczaj udajemy się do agenta. Jednak konsumenci powoli odchodzą od tej formy zakupu na rzecz porównywarek ubezpieczeniowych.

Suma ubezpieczenia na życie – na jaką kwotę warto się ubezpieczyć?
  1. Dobierz sumę ubezpieczenia w zależności do swoich potrzeb
  2. Dostosuj rodzaj ubezpieczenia
  3. Jakie czynniki mają wpływ na wysokość składki?
  4. Dobierz wysokość składki do swoich możliwości
  5. Jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie?

Suma ubezpieczenia powinna zależeć od sytuacji rodzinnej i materialnej ubezpieczonego

Wybór ubezpieczenia na życie powinien być przemyślany. Polisa ubezpieczeniowa jest poważnym zobowiązaniem finansowym, z którym jesteśmy związani przez wiele lat. W jaki sposób wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie? Wszystko zależy od naszych potrzeb, sytuacji rodzinnej i materialnej. Zbyt nonszalanckie podejście do tematu ubezpieczenia może mieć opłakane skutki.

Głównym zadaniem ubezpieczenia na życie jest zapewnienie ochrony finansowej żyjących członków rodziny, w przypadku niezdolności do pracy osoby ubezpieczonej. Jeżeli utrzymujemy rodzinę i dodatkowo mamy na głowie kredyt hipoteczny, to powinniśmy wybrać taką sumę ubezpieczenia, która w razie naszej śmierci pozwoli spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Również kwota na jaką się ubezpieczymy powinna być zbliżona do naszej trzyletniej pensji.

Musimy mieć świadomość, że nie ma dobrych i tanich polis ubezpieczeniowych. Dlatego wysoka suma ubezpieczenia jest podstawą skutecznej ochrony. Oczywiście im wyższa kwota potencjalnego świadczenia, tym będą wyższe składki. By lepiej to zobrazować, wyobraźmy sobie sytuację, że ubezpieczyliśmy się na niewielką kwotę. W momencie uruchomienia polisy wypłacone odszkodowanie będzie zbyt niskie i nie wystarczy np. na spłatę kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji ubezpieczenie nie będzie miało sensu, ponieważ w przypadku naszej śmierci pozostawimy swoją rodzinę bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego.

Rodzaje ubezpieczeń – ochronne i ochronno-inwestycyjne

Rynek ubezpieczeń jest bardzo bogaty. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele rodzajów ubezpieczeń na życie. Najpopularniejsze są tzw. ubezpieczenia ochronne. W zależności od zakresu ochrony,  świadczenie wypłacane jest w momencie śmierci ubezpieczonego, jego kalectwa lub poważnej choroby.

Inną formą ubezpieczeń są tzw. ubezpieczenia ochrono – inwestycyjne. Tzw. ubezpieczenia mieszane pozwalają na pomnażanie kapitału przy jednoczesnej ochronie. Również bardzo ciekawym rozwiązaniem wydają się ubezpieczania na dożycie. Świadczenia w przypadku tych polis wypłacane są, kiedy osoba ubezpieczona dożyje wieku zapisanego w umowie. Biorąc pod uwagę fakt, że polskie emerytury nie są zbyt wysokie, to ubezpieczenie na życie i dożycie może być dobrą inwestycją na stare lata.

Ubezpieczenie na życie – od czego zależy wysokość składki?

Wysokość składki głównie zależy od sumy naszego ubezpieczenia. Jeśli chcemy, aby bliscy w przypadku naszej śmierci otrzymali wysokie świadczenie, automatycznie za składkę zapłacimy więcej. Również istotnym czynnikiem przy wyliczeniu składki jest wiek ubezpieczonego. Im jesteśmy starsi tym zapłacimy więcej.

Ważnymi aspektami są również: płeć, stan zdrowia i rodzaj wykonywanej pracy. Możemy mieć pewność, że wyższa składka będzie przysługiwać np. mężczyźnie który wykonuje ryzykowny zawód, niż kobiecie pracującej w biurze. Co ciekawe wpływ na wysokość opłat mogą mieć też nasze zainteresowania. Jeśli w wolnym czasie uprawiamy sporty ekstremalne, to ubezpieczyciel obciąży nas wyższą składką.

Dobierz wysokość składki do swoich możliwości finansowych

Jeżeli wybraliśmy już rodzaj ubezpieczenia, jego zakres i sumę, to powinniśmy dokonać zestawienia naszych miesięcznych zarobków z wydatkami. Bardzo często ubezpieczeniu na życie towarzyszy kredyt hipoteczny, dlatego też musimy mieć na uwadze, że zbyt wysoka składka ubezpieczeniowa może zrujnować nasz budżet. Jeśli okaże się, że nie stać na ubezpieczenie lub wykupiona polisa zwyczajnie nam nie odpowiada to, zawsze możemy zrezygnować z ubezpieczenia na życie.

Według przepisów osoba ubezpieczona może zrezygnować z wykupionej polisy w czasie 30 dni od zawarcia umowy – w tym przypadku wypowiedzenie ma skutek natychmiastowy. Natomiast jeżeli rezygnujemy po tym okresie, musimy mieć na uwadze, że firma ubezpieczeniowa może zastrzec termin wypowiedzenia. Termin jest różny, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

W jaki sposób znaleźć odpowiednie ubezpieczenie?

Zazwyczaj w celu znalezienia ubezpieczenia na życie, udajemy się bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń lub korzystamy z usług multiagenta. Osoby sprzedające ubezpieczenia z pewnością pomogą nam wybrać optymalną ofertę. Jednak, jeśli chcemy kupić idealną polisę, która będzie w 100% odpowiadać naszym wymaganiom, to nie powinniśmy się spieszyć.

Przed podpisaniem umowy powinniśmy być świadomi jakie zdarzenia obejmuje zakres ubezpieczenia. Dlatego też kluczową sprawą jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dokument jest napisany trudnym, prawniczym językiem. Jednak znajomość OWU wykluczy sytuacje kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie chciało wypłacić nam odszkodowania.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form kupna ubezpieczenia wydają się porównywarki. W ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze. Porównywarka ubezpieczeń na życie pozwoli w szybki sposób zestawić ze sobą kilka ofert. W tym celu należy wybrać sumę ubezpieczenia, zakres i rodzaj interesującej nas polisy itd.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone