Ubezpieczenie dla seniora – ile kosztuje polisa na życie dla emerytów i rencistów?

Publikacja:
Ubezpieczenia na życie dla seniora przede wszystkim stanowi zabezpieczenie finansowe dla rodziny w przypadku śmierci ubezpieczonego. Taką polisę można wykupić nawet do 85 roku życia. Składka polisy dla emerytów i rencistów zwykle wynosi sporą kwotę, ponieważ ryzyko zachorowania lub nieprzewidzianego wypadku u osób starszych jest znacznie większe. W naszym artykule wskazaliśmy rodzaje ubezpieczeń na życie, z jakich mogą skorzystać seniorzy i przedstawiliśmy przykładowy zakres ochrony, jaki obowiązuje przy tej polisie. Ponadto z tego tekstu dowiesz się, z jakimi kosztami wiąże się to ubezpieczenie.

 1. Jaka polisa na życie dla seniora?
 2. Rodzaje ubezpieczeń na życie dla osób po 60 roku życia
 3. Jaki zakres ochrony gwarantuje polisa na życie dla osoby starszej?
 4. Wyłączenia odpowiedzialności – kiedy ubezpieczenie nie zadziała?
 5. Z jakimi kosztami wiąże się ubezpieczenie na życie dla emerytów i rencistów?

Jaka polisa na życie dla seniora?

Ubezpieczenie na życie dla seniora jest pewnego rodzaju ochroną finansową dla rodziny na wypadek śmierci ubezpieczonego. Taki rodzaj polisy wiąże się zwykle z regulowaniem wysokich miesięcznych składek, które obowiązują w większości towarzystw ubezpieczeniowych z powodu dużego prawdopodobieństwa choroby lub nieszczęśliwego wypadku wśród osób starszych. Z tego względu spora część seniorów decyduje się na zawężony zakresy ochrony i mniejszą sumę ubezpieczenia, żeby płacić niższą kwotę za składki.

Firmy ubezpieczeniowe proponują polisę na życie dla emerytów i rencistów w opcji indywidualnej lub małżeńskiej. Wspólne ubezpieczenie w razie śmierci jednego z współmałżonków zapewni świadczenia drugiemu małżonkowi. Co jeszcze trzeba wiedzieć? Takie ubezpieczenie można uzyskać nawet do 85 roku życia, ponadto gwarantuje dożywotnią ochronę od zdarzeń zapisanych w umowie.

Rodzaje ubezpieczeń na życie dla osób po 60 roku życia

Na naszym rynku ubezpieczeniowym jest naprawdę sporo ofert z ubezpieczeniami na życie dla seniorów, które są dostosowane zarówno do ich potrzeb, jak i możliwości finansowych. Trzeba wiedzieć, że wielu ubezpieczycieli proponuje przynajmniej kilka rodzajów ubezpieczeń na życie, należą do nich:

 • ubezpieczenie ochronne – to najpopularniejsza polisa. Zapewnia odszkodowanie bliskim na wypadek śmierci ubezpieczonego. Otrzymane środki ze świadczenia pozwolą rodzinie np. pokryć koszty związane z pogrzebem,
 • ubezpieczenie oszczędnościowe – zawierane jest na określony czas, po jego upływie zostaje wypłacona suma ubezpieczenia,
 • ubezpieczenie inwestycyjne – daje możliwość gromadzenia środków na przyszłość. Ta polisa jest udzielana tylko w ramach ubezpieczenia rodzinnego.

Ważne – w przypadku ubezpieczenia ochronnego zwykle można podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową na okres bezterminowy (dożywotni).

Jaki zakres ochrony gwarantuje polisa na życie dla osoby starszej?

Zakres ochrony ubezpieczenia na życie dla seniorów zależy od tego, na jaką składkę się zdecydują. Polisa w podstawowej wersji przede wszystkim zapewnia świadczenia osobom upoważnionym w razie śmierci ubezpieczonego. Towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują też różne rozszerzenia (np. prywatne ubezpieczenie zdrowotne), które zapewnią ochronę na wypadek: urazu ciała, poważnego zachorowania, trwałego inwalidztwa, leczenia szpitalnego, rehabilitacji czy operacji chirurgicznej.

Poniżej wskazaliśmy przykładowy zakres ochrony ubezpieczenia na życie dla seniora oferowanego przez firmę AVIVA. Zapoznaj się!

Polisa Twoje Życie – AVIVA
Podstawowy zakres ochrony:

 

 • wypłata świadczeń na wypadek śmierci ubezpieczonego,
 • zapewnienie seniorowi bezterminowej polisy na życie,
 • bezpłatny pakiet badań kontrolnych (badanie krwi (morfologia, płytki krwi, rozmaz automatyczny, OB/ESR, glukoza na czczo, potas, wapń całkowity, lipidogram (CHOL, HDL, LDL,TG), kreatynina, TSH/hTSH, transaminaza GPT/ALT, transaminaza GOT/AST, D-dimery, CK),badanie ogólne moczu.
 • zniżki na pakiety badań specjalistycznych.

AVIVA proponuje też szeroki wachlarz rozszerzeń ubezpieczeniowych, możemy do nich zaliczyć:

 • leczenie poważnej choroby – do 800 000 zł w razie 45 ciężkich chorób,
 • zagraniczna druga opinia medyczna – w razie potrzeby możliwość konsultacji diagnozy u światowej klasy specjalistów,
 • pobyt w szpitalu – wypłata środków po leczeniu w szpitalu lub placówce chirurgii. Gwarancja otrzymania środków na zakup lekarstw,
 • leczenie za granicą – AVIVA zorganizuje wyjazd i zapewni leczenie oraz najlepszą opiekę,
 • prywatna opieka zdrowotna – to rozszerzenie daje dostęp do wielu lekarzy na terenie całego kraju.

Wyłączenia odpowiedzialności – kiedy ubezpieczenie nie zadziała?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że polisa na życie dla emerytów i rencistów może zawierać sporą liczbę wyłączeń odpowiedzialności, które uniemożliwiają uzyskanie świadczeń w razie śmierci ubezpieczonego. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej warto zapoznać się ze wszystkimi zapisami dotyczącymi tego, kiedy ubezpieczenie nie zadziała. W ten sposób unikniemy ewentualnego odwołania od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania.

Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej odmawiają wypłaty odszkodowania w następujących przypadkach:

 • jeżeli w ciągu 2 lat od dnia podpisania umowy z ubezpieczycielem, śmierć seniora nastąpi na skutek choroby przewlekłej, samobójstwa lub samookaleczenia,
 • śmierć w wyniku zażycia niewłaściwych leków, środków odurzających, alkoholu lub narkotyków,
 • ubezpieczony brał udział w przestępstwie,
 • bierny lub czynny udział w działaniach wojennych,
 • akty terroru,
 • udział w masowych rozruchach społecznych,
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień.

Z jakimi kosztami wiąże się ubezpieczenie na życie dla emerytów i rencistów?

Emeryci i renciści w porównaniu do 30-40 latków, będą musieli przygotować się na spore koszty związane z miesięczną składką ubezpieczenia na życie. W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe rekompensują sobie przewidywany krótszy okres płacenia składek przez seniorów. Ubezpieczyciele poprzez podwyższenie opłaty za polisę zabezpieczają się przed dużym ryzykiem zachorowania czy wypadku prowadzącego do śmierci osoby starszej.

Poniżej przedstawiliśmy ceny miesięcznej składki ubezpieczenia na życie oferowanego przez firmę zyciedirect.pl. Dane w tabelce dotyczą osoby w wieku 65 lat.

Suma ubezpieczenia Składka dla jednej osoby Składka dla małżeństwa
5000 zł 40 zł 63 zł
10 000 zł 80 zł 126 zł
15 000 zł 119 zł 189 zł
20 000 zł 159 zł 252 zł
25 000 zł 195 zł 315 zł
30 000 zł 235 zł 378 zł
35 000 zł 278 zł 441 zł
40 000 zł 302 zł 504 zł
45 000 zł 358 zł 567 zł
50 000 zł 398 zł 650 zł

Wszystkich obliczeń dokonaliśmy poprzez wykorzystanie specjalnego kalkulatora na stronie zyciedirect.pl. Co ważne, maksymalna suma ubezpieczenia może wynosić nawet powyżej 99 000 zł – w tym przypadku warunki cenowe składki są ustalane bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Gdzie znaleźć ciekawe oferty z polisami dla życie dla seniorów? Najlepiej skorzystać z porównywarek ubezpieczeniowych, które zapewniają przedstawienie zarówno popularnych, jak i korzystnych ofert oraz gwarantują szczegółowe informacje o warunkach każdego ubezpieczenia dla osób starszych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone