Holowanie samochodu – przebieg, zasady, koszty

Publikacja:
Samochody narażone są na różnego rodzaju awarie. W przypadku poważnych uszkodzeń karoserii czy układów musimy zdecydować się na holowanie auta. Nie musimy od razu wzywać autolawety. Samochód może sholować osoba trzecia, która ma prawo jazdy, sprawny i ubezpieczony samochód, a także jest trzeźwa. Kiedy niemożliwe jest samodzielnie holowanie pojazdu?[

Zasady holowania pojazdu

Awarie samochodów są nieuniknione. Niektóre usterki jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie, inne wymagają odholowania auta do specjalisty. Czy można holować samochód samemu? Tak, można. Zezwala na to Ustawa prawo o ruchu drogowym (kodeks drogowy). Holowaniu samochodu został poświęcony jej dziewiąty rozdział. Znajdziemy w nim ogólne zasady holowania pojazdu. Ich znajomość przyda nam się np. podczas kolizji za granicą lub na terenie kraju.

Najważniejszą zasadą kodeksu drogowego jest fakt, że nie możemy holować samochodu na autostradzie. To droga szybkiego ruchu. Poruszanie się nią wymaga od kierowcy zachowania szczególnej ostrożności. Jak zatem usunąć zepsuty pojazd z autostrady? Pojazd może być holowany przez specjalny samochód do tego przeznaczony i tylko do najbliższego zjazdu. Jest to zwykle płatna opcja. Możemy ją dokupić do naszego ubezpieczenia OC. Aby znaleźć polisę, która będzie obejmowała holowanie auta, warto przejrzeć porównywarkę ubezpieczeń.

Warto wiedzieć, że samodzielnie możemy holować tylko jeden pojazd. Kierujący pojazdami muszą być trzeźwi i mieć ważne prawo jazdy. Prędkość pojazdów nie może przekraczać 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym. Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości w trakcie holowania samochodu. Jest ona zależna od rodzaju połączenia pojazdów. W przypadku połączenia sztywnego nie może ona przekraczać 3 metrów. Połączenie giętkie dopuszcza odległość od 4 do 6 m.

Jak holować auto?

Jeśli w ubezpieczeniu samochodu na wyjazd za granicę nie mieliśmy opcji holowania auta, warto poznać kilka prostych zasad holowania, dzięki którym wykonamy tę czynność nie tylko zgodnie z prawem, ale i bezpieczenie. Jak holować samochód?

Przede wszystkim warto wybrać drogę o małym natężeniu ruchu. Dzięki temu nie będziemy go utrudniać. Łatwiej będzie nam przejechać drogę bez dużych skrzyżowań czy rond. Dobrze jest również utrzymywać stałe napięcie liny do holowania. W ten sposób unikniemy szarpnięć, które mogłyby spowodować jej przerwanie. Ważną zasadą jest to, aby poruszać się wyłącznie prawym pasem. Zasada ta obowiązuje na drogach wielopasmowych. Gdy zamierzamy skręcić, zamiar ten muszą zasygnalizować oba pojazdy.

Holując samochód, musimy uważać na przejściach dla pieszych. Mogą oni nie zauważyć połączenia pojazdów i pomiędzy nie wejść. Tutaj kluczową rolę odgrywa oznakowanie linki holowniczej. Musi być ona zauważalna z dużej odległości. Dzięki zachowaniu przez kierowców bezpiecznego odstępu samochody będą poruszały się płynnie i bezpiecznie.

Jeśli najtańsze ubezpieczenie OC nie objęło holowania pojazdu, będziemy musieli zadbać o nie samodzielnie. Warto w takiej sytuacji pamiętać nie tylko o wspomnianych wyżej zasadach holowania. Istnieje jeszcze kilka innych elementów, które powinny towarzyszyć holowaniu auta. Niezbędne jest umieszczenie na holowanym samochodzie trójkąta ostrzegawczego. Powinien on być zamontowany po jego lewej stronie. Jakie światła podczas holowania powinny mieć włączone pojazdy? Oczywiście światła mijania, nawet przy dobrych warunkach pogodowych. Czy pojazd holowany powinien mieć włączone światła awaryjne? Jest to zabronione. Może jednak wysyłać żółte sygnały błyskowe widoczne dla innych uczestników ruchu (przy użyciu tzw. koguta).

Kiedy niemożliwe jest samodzielne holowanie auta?

Holowanie samochodu możliwe jest w kilku przypadkach, np. wtedy gdy mieliśmy kolizję i auto ma uszkodzone tylko zewnętrzne elementy karoserii. Uszkodzenia nie mogą utrudniać przemieszczania się pojazdu. Gdy dostrzegliśmy wyciek któregoś z płynów, należy go zatamować.

Auto może być holowane także wtedy, gdy:

 • uszkodzony został silnik lub układ chłodniczy;
 • awarii uległ któryś z czujników, uniemożliwiając uruchomienie silnika;
 • wlaliśmy do niego zły rodzaj paliwa (aby nie uszkodzić silnika, nie możemy go wtedy odpalić);
 • uszkodzony został alternator lub cewka zapłonowa.

Warto jednak wiedzieć, że nie każda awaria pozwala na holowanie auta. Lawetę, którą często obejmuje dodatkowe ubezpieczenie OC, będziemy musieli wezwać np. wtedy gdy:

 • zgubimy klucze do samochodu lub pilot do niego ulegnie awarii, co uniemożliwi dostanie się do środka pojazdu;
 • stacyjka pojazdu została zablokowana;
 • samochód ma wyciek płynu, którego nie możemy zatamować;
 • uszkodzony został układ kierowniczy lub hamulcowy;
 • nie działają zewnętrzne światła pojazdu;
 • nie otrzymaliśmy pomocy od bliskich lub ich samochód nie ma wystarczającej mocy, aby nas holować.

Pamiętajmy, że nie możemy samodzielnie holować samochodu, który nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Tak samo ważne jest posiadanie polisy samochodu w leasingu, jak i prywatnego auta, którym poruszamy się na co dzień. Nie możemy również również holować samochodu, który chcieliśmy np. zezłomować.

Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie?

Awaria pojazdu może przydarzyć się każdemu. Jeśli nie mamy możliwości, aby nasz pojazd sholował ktoś bliski, musimy wezwać autolawetę. Autoholowanie jest kosztowne. Cena usługi przeliczana jest na trzy sposoby:

 • za przebyte kilometry;
 • za wykonaną usługę;
 • zgodnie ze stawką godzinową usługodawcy.

Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie? W przypadku holowania samochodu osobowego pobrana zostanie opłata od ok. 2 zł za kilometr. Cena wzrasta wraz z wielkością holowanego auta, a także lokalizacją (holowanie pojazdu na terenie większych miast jest droższe niż na obrzeżach lub we wsiach).

Jeśli musimy sholować samochód zza granicy, warto pomyśleć o zakupie pełnej usługi autoholowania. Wtedy jej cena jest znacznie niższa. Pod uwagę brana jest ilość kilometrów, a koszt określa się od 1000 km wzwyż. Finalnie, jeśli podzielimy cenę usługi na przejechane kilometry, może się okazać, że przejazd naszego samochodu na lawecie na odcinku 1 000 metrów będzie nas kosztował nawet poniżej 2 zł.

Wypożyczenie lawety z kierowcą na 8 h to koszt ok. 250 zł. Możliwy jest najem autolawety na całą dobę. Koszt wzrasta wtedy do ok. 350 zł. Najwyższe ceny obowiązują w dużych miastach.

Ubezpieczenie Autocasco czy podstawowa polisa OC mogą obejmować nie tylko holowanie auta. Często w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych możemy znaleźć usługę – dowóz paliwa. Jej średnia cena to 140 zł w obrębie danego miasta.

Holowanie pojazdu a ubezpieczenie

W niektórych ubezpieczalniach wystarczy sięgnąć po polisę OC lub AC, aby otrzymać darmową pomoc w razie awarii pojazdu. Często znaczenie ma wysokość składki OC. Im jest ona większa, tym zwykle mamy większy pakiet usług do wykorzystania. Musimy jednak pamiętać, że aby możliwe było darmowe holowanie, nasza polisa musi być ważna na dzień kolizji lub awarii auta. Jak sprawdzić ważność OC? Zrobimy to, weryfikując dane zawarte w dokumentach lub kontaktując się z naszą ubezpieczalnią.

Niektóre firmy oferują holowanie pojazdu jako dodatkowo płatną usługę. Kiedy warto z niej skorzystać? Z pewnością, wtedy gdy dużo podróżujemy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Jesteśmy wtedy częściej narażeni na różnego rodzaju zdarzenia drogowe. Autolaweta w ramach polisy OC dostępna jest bez względu na wiek czy wysokość zniżek OC. Aby wykupić usługę holowania pojazdu, warto skontaktować się z ubezpieczalnią i zapytać o pakiet obejmujący dodatkową pomoc.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone