Jak sprawdzić zniżki OC?

Publikacja:
Sięgając po polisę OC, warto skorzystać ze zniżek, które nam przysługują. Są one pewnego rodzaju rabatem, który otrzymamy za bezkolizyjną jazdę. Zniżki OC da nam również formalne dzielenie pojazdu z osobą trzecią, która ma większe doświadczenie za kierownicą niż my. Jak sprawdzić zniżki OC?

Czym są zniżki OC?

Chcąc kupić polisę OC, warto kierować się nie tylko sumą gwarancyjną, ale także wysokością zniżek, które nam przysługują. Czym one są? Zniżki OC to rabat, który przysługuje nam za bezkolizyjną jazdę we wcześniejszych latach. Co ważne, zniżki OC przypisane są do kierowcy, a nie samochodu, dlatego nie musimy się martwić ich utratą w momencie sprzedaży naszego pojazdu.

Co stanie się z naszymi zniżkami, jeśli zmienimy ubezpieczyciela? Zniżki OC przechodzą z jednej ubezpieczalni do drugiej. Jeśli ubezpieczamy samochód po raz pierwszy, ale mamy na koncie kilka lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, a także ich ubezpieczeniu, uzyskane w ten sposób zniżki mogą zostać przeniesione na nową umowę. Należy jednak pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe nalicza zniżki w inny sposób. Nie istnieją regulacje prawne, które porządkują ten system.

Jak sprawdzić swoje zniżki OC?

Istnieją cztery sposoby na sprawdzenie swoich zniżek OC:

  • uzyskanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego (ZOPUK) od naszego ubezpieczyciela;
  • sprawdzenie ważności zniżek OC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym;
  • przeanalizowanie ostatniej polisy lub kontakt z towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • sprawdzenie wysokości zniżek OC w kalkulatorze OC.

Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego wystawiane jest przez ubezpieczyciela, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. W dokumencie znajdują się informacje dotyczące właściciela polisy, jej zakresu oraz ilości lat bezszkodowej jazdy. Na ich podstawie możemy wyliczyć wysokość zniżek OC.

Jak sprawdzić zniżki OC w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG)? Wystarczy, że dokonamy rejestracji na stronie internetowej instytucji. Następnie wystarczy, że pobierzemy dokument, który przedstawia przebieg historii naszego ubezpieczenia OC. W taki sam sposób możemy sprawdzić ważność polisy OC.

Zniżki OC sprawdzimy również analizując wcześniejszą umowę ubezpieczenia OC. Powinna się w niej znaleźć informacja o zniżkach, które posiadaliśmy do tej pory. Jeśli nasza umowa nie zawiera takich danych, warto skontaktować się z naszym ubezpieczycielem i zapytać o przysługujące nam zniżki. Kontakt z ubezpieczalnią pomoże również wybrać najtańsze ubezpieczenie OC dopasowane do naszych potrzeb.

Aby sprawdzić zniżki polisy OC, możemy również posłużyć się kalkulatorem OC. Podając w nim najważniejsze informacje dotyczące pojazdu, który chcemy objąć polisą (m.in. marka, model, rok produkcji) oraz dane dotyczące nas samych (np. wiek, okres posiadania prawa jazdy), otrzymamy koszt polisy OC obejmujący przysługujące nam zniżki.

Jak naliczane są zniżki OC?

Mimo, że ceny OC spadają, warto skorzystać ze zniżek, aby za polisę zapłacić mniej. W jaki sposób ubezpieczalnie naliczają zniżki OC swoim klientom? Przyjmuje się, że za każdy rok bezkolizyjnej jazdy ubezpieczalnia przyznaje 10 proc. zniżki. Zasady wyliczania zniżek mogą się jednak różnić. W jednej firmie otrzymamy 60 proc. zniżki już po 3 latach bezpiecznej jazdy. W innej z kolei pełne zniżki zostaną nam naliczone dopiero po 10 latach jazdy bez szkód.

Jeśli ubezpieczyliśmy wcześniej ciągnik, motocykl, przyczepę czy inny pojazd, zniżki z tego tytułu zostaną uwzględnione podczas wyliczania zniżek OC na samochód, który zamierzamy ubezpieczyć. Musimy jednak pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza wysokość zniżek na innej podstawie.

Czy zniżki OC przechodzą na współwłaściciela?

Najtańsze ubezpieczenie OC znajdziemy online. Jego cenę możemy dodatkowo obniżyć, wskazując współwłaściciela naszego pojazdu. Jest to szczególnie istotne w przypadku młodych kierowców, którzy są mniej wiarygodni, niż ci z większym doświadczeniem za kierownicą. Jeśli decydujemy się więc na zakup ubezpieczenia OC (za którego brak grozi kara), warto wskazać współwłaściciela pojazdu. Sprawi to, że jego zniżki przejdą na nas i obniżą całkowity koszt ubezpieczenia naszego auta.

Warto dodać, że bycie współwłaścicielem pojazdu buduje naszą historię ubezpieczeniową. Jeśli zdecydujemy się w przyszłości na posiadanie własnego samochodu, będziemy posiadali już własne zniżki, które korzystnie wpłyną na cenę OC pojazdu.

Kiedy przepadają zniżki OC?

Zniżki OC nie są trwałe. Możemy je bardzo szybko stracić. Stanie się tak np. wtedy, gdy:

  • spowodujemy kolizję drogową;
  • zrezygnujemy z posiadania współwłaściciela pojazdu;
  • przerwiemy ciągłość ubezpieczenia OC.

Jeśli staniemy się sprawcą kolizji czy wypadku drogowego, stracimy zaufanie w oczach ubezpieczalni. Skutkuje to naliczeniem wyższych opłat za polisę. Zwyżka w OC może zostać nam naliczona nawet za kilka lat wstecz. Wszystko zależy jednak od ubezpieczalni. Warto więc dbać o swoją historię OC.

Jeśli z jakiś przyczyn zrezygnujemy z posiadania współwłaściciela pojazdu, (którego zniżki częściowo przechodziły na nasze konto), ubezpieczalnia podniesie koszt OC. Stanie się tak również wtedy, gdy przerwiemy ciągłość ubezpieczenia. Może się przecież zdarzyć, że sprzedamy samochód i przez dwa lata będziemy użytkowali pojazd służbowy. Następnie zakupimy auto i kupimy nową polisę. To, czy ubezpieczalnia uwzględni nasze zniżki sprzed kilku lat, zależy od zasad, którymi się kieruje.

Pamiętajmy, że jeśli kolizję spowoduje współwłaściciel naszego auta, również możemy stracić wypracowane zniżki. Niektóre ubezpieczalnie oferują na tę sytuację specjalne ubezpieczenie, chroniące zgromadzone na koncie ulgi. Co jeśli byliśmy uczestnikami wypadku, który spowodowała osoba trzecia? W takiej sytuacji nie musimy obawiać się o utratę zniżek. Zachowujemy je w pełnym wymiarze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone