Jaki podatek od kupna samochodu – koszty, terminy i kary za brak PCC3

Publikacja:

Zastanawiasz się, czy na pewno nie musisz zapłacić podatku przy kupnie samochodu? Mamy stosowną tabelę, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Najogólniej mówiąc podatek zapłacisz tylko przy kupnie samochodu od osoby prywatnej, albo przy sprowadzeniu go z zagranicy. Unikniesz go też przy zakupie pojazdu o wartości poniżej 1000 zł, albo jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i planujesz użytkowanie go w określonych celach.

Gdzie został kupiony samochód?  Czy kupujący płaci podatek?
 W salonie samochodowym  ❌
 Od osoby prywatnej  ✔️ – 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych, chyba że wartość samochodu nie przekracza 1000 zł
 Za granicą ✔️ – podatek akcyzowy 3,1 proc. przy samochodach do 2.0 L lub 18,6 przy większych pojemnościach
 W komisie  ❌
 W komisie, ale komis jest jedynie pośrednikiem pomiędzy osobami prywatnymi ✔️ – 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych, chyba że wartość samochodu nie przekracza 1000 zł

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

W większości przypadków podatek od samochodu zapłacisz w jego cenie, czyli przez podatek VAT, który wynosi:

 • 23 proc.

Stanie się tak, jeżeli kupisz samochód od firmy, czyli z salonu czy komisu. Niestety, inaczej sprawa ma się z zakupem od osoby prywatnej.

Jeżeli planujesz zakup samochodu z portalu OLX, Otomoto, Allegro czy z ogłoszenia w gazecie, to prawdopodobnie dokonasz zakupu właśnie od kogoś, kto nie prowadzi działalności gospodarczej. Tym samym będziesz zmuszony zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). W przypadku rzeczy ruchomych a więc samochodu wynosi on:

 • 2 proc. wartości rynkowej.

Właśnie tyle będziesz zmuszony doliczyć do swojego zakupu od osoby prywatnej.

Przy zakupie samochodu pamiętaj, że ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę. Nieuważni mogą narazić się na zapłatę podwójnego ubezpieczenia OC.

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu?

Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od dnia zakupu samochodu. Jak właściwie tego dokonać? Wystarczy:

 • Znaleźć druk PCC-3 lub PCC3/A, jeśli zakupiliśmy samochód wspólnie z kimś jeszcze. Można go znaleźć w internecie lub dostać w dowolnym urzędzie skarbowym.
 • Trudność może sprawić wypełnienie części B, bo kupujący jest tu nieco osobliwie nazywany. Jeśli jesteś osobą prywatną kupującą samochód, to zaznacz pole 1 – podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku.
 • W częściach C i D opisać pojazd. Należy podać jego markę, model, rodzaj nadwozia, numer podwozia, pojemność silnika, rok produkcji i przebieg. W części D podaj wartość rynkową samochodu. Uwaga! Może się ona różnić od wartości na umowie kupna-sprzedaży. To po prostu orientacyjna wartość samochodu na rynku.
 • W pozycji 26 wpisać 2 proc.
 • Przemnożyć 2 proc. przez wartość rynkową samochodu i wpisać ją w rubryce 27.
 • Deklarację można złożyć osobiście, elektronicznie, albo wysłać pocztą.
 • Pamiętaj też o opłaceniu samego podatku. Możesz to zrobić przelewem lub w kasie urzędu skarbowego. Jeżeli chcesz opłacić podatek przelewem to skorzystaj ze specjalnego formularza w bankowości internetowej.

W jaki sposób można uniknąć podatku od kupna lub sprzedaży samochodu?

Nie zawsze przy zakupie samochodu trzeba płacić podatek PCC. Większość kupujących będzie miała taką możliwość jedynie w przypadku zakupu samochodu o wartości poniżej 1 tys. złotych oraz przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy. Zakup zagranicznego samochodu to jednak konieczność zapłacenia jeszcze wyższego podatku – 3,1 proc. dla pojazdów do 2.0 litrów pojemności i 18,6 proc. dla pojazdów o wyższej pojemności. Przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy uważaj, żeby mieć aktywne ubezpieczenie OC. Inaczej czekają Cię kłopoty w przypadku kolizji.

Oprócz tych przypadków podatku nie zapłacą organizacje pożytku publicznego i osoby niepełnosprawne w określonych przez ustawodawcę celach. Z opłacania PCC jest też zwolniony Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego.

Podatku od sprzedaży samochodu nie płaci się bezpośrednio. Należy go tylko uwzględnić w “zwykłym” formularzu PIT-36, w rubryce dochody i straty, punkcie inne źródła. Opodatkowana zostanie różnica pomiędzy ceną zakupu auta a ceną sprzedaży. Od ceny sprzedaży można odliczyć poniesione koszty, takie jak naprawy. Fakt sprzedaży samochodu należy uwzględnić w deklaracji, nawet jeśli zysk ze sprzedaży samochodu wyniósł zero. Jak widać łatwo jest uniknąć podatku za sprzedaż samochodu – większość osób, które nie

zajmują się profesjonalnie handlem samochodowym sprzedaje swój używany samochód i nie osiąga w ten sposób zysku w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Przy okazji warto się zastanowić nad tym, czy warto jest wykupywać ubezpieczenie AC dla takiego auta.

Jednym z legalnych sposobów na uniknięcie podatku za zakup samochodu jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży za granicą. Podatek od czynności cywilnoprawnych jest pobierany wyłącznie od transakcji dokonanych na terenie RP. Dla bezpieczeństwa lepiej jest dokładnie udokumentować taką transakcję przez np. zrobienie zdjęć.

PCC 3 po terminie. Jaka kara grozi za niezapłacenie podatku od auta?

Jeżeli nie zapłacisz stosownego podatku, to możesz stać się podejrzany o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe i stać się obiektem śledztwa lub dochodzenia. Wykroczenie skarbowe ma miejsce, kiedy kwota należnego podatku nie przekracza pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku wynosi ono:

 • 2250 zł.

W 2020 roku jego wysokość ma zostać podniesiona do:

 • 2450 zł.

Czyli wykroczeniem skarbowym będzie niezapłacenie podatku w wysokości kolejno do:

 • 11250 zł (2019r.),
 • i 12250 zł (2020r.).

Za wykroczenie skarbowe grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. Będzie to odpowiednio od 225 zł do 45 tys. zł za 2019 rok i 245 zł do 49 tys. zł w 2020 roku. Na sprawdzenie, czy podatek skarbowy został prawidłowo opłacony US ma aż 5 lat.

Dopóki urząd sam nie naliczył kary za nieopodatkowany zakup samochodu istnieje jeszcze szansa. Należy w tym przypadku wyrazić tzw. czynny żal. Polega on na pisemnym złożeniu donosu na samego siebie. Najlepiej jest powołać się na niecelowe działanie lub niewiedzę. Oczywiście, jednocześnie z czynnym żalem należy opłacić stosowny podatek.

Zaniżanie wartości samochodu – czy warto? Urząd Skarbowy sprawdza wartość pojazdu

Organy kontroli skarbowej nie zawsze uwierzą na słowo, że dany samochód jest wart tyle, ile zadeklarowaliśmy. Jeśli w deklaracji podasz niewiarygodnie niską kwotę to zapewne urząd rozpocznie kontrolę. Dlatego zaniżanie wartości samochodu nie ma większego sensu.

Urzędnicy korzystają z katalogów samochodowych, takich jak Eurotax. Zawsze mogą też skorzystać z jednego z popularnych portali aukcyjnych. Może zdarzyć się, że kupisz samochód okazyjnie bo jest np. powypadkowy. Należy wtedy to w jakiś sposób udokumentować na wypadek kontroli.

Jeśli urząd będzie miał wątpliwości, to wystosuje do ciebie pismo z wezwaniem do uregulowanie podatku. Możesz odwołać się od tej decyzji, jednak wtedy US wyśle do oceny wartości samochodu rzeczoznawcę. Jeśli weźmie on stronę urzędu (dopuszczalna różnica w cenie podanej przez ciebie i rzeczoznawcę to 33 proc.), to dodatkowo zapłacisz za jego pracę, co będzie kosztowało nawet kilkaset złotych.

Urząd skarbowy to skrupulatna instytucja. Pomimo zaakceptowania podatku jako prawidłowego ma on jeszcze 5 lat na cofnięcie decyzji i naliczenie kary. Podobnie z opóźnieniem karę za brak OC może naliczyć UFG, dlatego przy zakupie samochodu zawsze sprawdzaj ważność OC.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone