Mienie ruchome – jak je ubezpieczyć?

Publikacja:
Mienie ruchome w naszym domu w większości przypadków jest bardzo wartościowe, dlatego podczas analizowania ofert z ubezpieczeniami nieruchomości warto zwrócić uwagę, jakie przedmioty może objąć polisa. Z tego artykułu dowiesz się, jak ubezpieczyć mienie ruchome, jakich elementów ubezpieczyciele nie chcą obejmować ochronę oraz w jaki sposób najłatwiej znaleźć interesującą polisę. Zapoznaj się!

Czym jest mienie ruchome?

Mówiąc najprościej, mienie ruchome, które określane jest też jako ruchomości domowe, to nic innego jak wyposażenie domu czy mieszkania. Oznacza to, że do ruchomości należy zaliczyć wszystkie przedmioty, które można swobodnie wynieść poza naszą nieruchomość bez konieczności używania narzędzi do ich demontażu.

Warto wiedzieć, że większość firm ubezpieczeniowych do mienia ruchomego zalicza również rzeczy, które znajdują się na terenie posesji, garażu czy piwnicy. W tym przypadku ubezpieczyciele biorą też pod uwagę zabudowania tj. budynek gospodarczy, szopa, garaż wolnostojący, a nawet dom letniskowy.

Poniżej wskazaliśmy przykładowe ruchomości, jakie są akceptowane przez większość towarzystw ubezpieczeniowych.

  • przedmioty kolekcjonerskie tj. dzieła sztuki, ozdoby,
  • sprzęt sportowy i turystyczny,
  • meble bez zabudowy,
  • książki i płyty,
  • przedmioty osobiste,
  • ubrania i obuwie,
  • perfumy,
  • konsole do gier, tablety, smartfony,
  • telewizory.

Ważne – przed wybraniem ubezpieczenia trzeba koniecznie oszacować koszty wszystkich ruchomości, ponieważ będą w znaczącym stopniu wpływać na całkowitą wartość nieruchomości.

Jak ubezpieczyć mienie ruchome?

Trzeba wiedzieć, że żadne podstawowe ubezpieczenie nieruchomości nie obejmuje żadnych ruchomości. Zwykła polisa mieszkaniowa gwarantuje tylko i wyłącznie zabezpieczenie murów i elementów stałych. W tej sytuacji trzeba wykupić specjalne rozszerzenia, które będą chronić nasze mienie ruchome.

Najlepiej skorzystać z wariantu ubezpieczeniowego, który będzie obejmował dużą liczbę rozszerzeń, można do nich zaliczyć między innymi:

  • Powódź – nieoczekiwany kataklizm, który może przyczynić się do ogromnych szkód mienia ruchomego w domu. Tego typu rozszerzenie występuje nie tylko w przypadku ubezpieczeń nieruchomości, ale również w ubezpieczeniach domu w budowie.
  • Przepięcie – które może być wywołane np.uderzeniem pioruna. W tym przypadku firma ubezpieczeniowa weźmie odpowiedzialność za każdy zniszczony sprzęt elektroniczny.
  • Stłuczenie szklanych przedmiotów – w przypadku tego rozszerzenia oprócz zabezpieczenia szyb w oknach i drzwiach balkonowych będziemy mogli jeszcze liczyć na szeroki zakres ochrony przedmiotów.
  • Assistance domowy – czyli pakiet usług, do których zobowiązuje się firma ubezpieczeniowa, jeżeli w naszym domu nastąpią określone okoliczności.
  • Kradzież z włamaniem – w tej sytuacji warunkiem uzyskania odszkodowania jest pozostawienie przez złodzieja wyraźnych śladów włamania, czyli np. zniszczony zamek od drzwi wejściowych.
  • Rabunek – ten rodzaj rozszerzenia gwarantuje ochronę naszego mienia poza nieruchomością objętą polisą. Oznacza to, że jeśli stracimy telefon np. w komunikacji miejskiej firma ubezpieczeniowa pokryje wszelkie straty.

Wyżej wymienione rozszerzenia powinny zapewnić ruchomościom bezpieczeństwo. Jeżeli uznamy, że potrzebujemy zwiększoną ochronę, wtedy warto poinformować o tym ubezpieczyciela, który z pewnością przedstawi interesującą ofertę ubezpieczenia dostosowaną do naszych potrzeb.

Jakich ruchomości nie obejmie polisa ubezpieczeniowa?

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę ubezpieczenia nieruchomości najpierw trzeba koniecznie sprawdzić, jakie ruchomości ubezpieczyciel wyłącza z zakresu ochrony. To bardzo ważne, ponieważ w razie nieprzewidzianego wypadku i uszkodzenia przedmiotów, których nie obejmuje polisa, nie będziemy ubiegać się o odszkodowanie.

Zwykle ubezpieczenia nie obejmują następujących ruchomości:

  • papierów wartościowych.
  • rękopisów,
  • metali szlachetnych w sztabach,
  • kart płatniczych,
  • zwierząt egzotycznych,
  • roślin.

W tym miejscu artykułu warto również wspomnieć o formalnościach związanych z ubezpieczeniem mienia ruchomego. Każdy, kto będzie chciał objąć polisą różne przedmioty w swoim domu powinien przygotować spis inwentarza, znaleźć wszystkie rachunki i faktury oraz sporządzić odpowiednią wycenę rzeczy potwierdzoną przez rzeczoznawcę.

Gdzie najłatwiej znaleźć polisę z mieniem ruchomym?

Najlepszym rozwiązaniem na znalezienie polisy z mieniem ruchomym jest skorzystanie z wybranej internetowej porównywarki ubezpieczeń, dzięki której w łatwy i co najważniejsze, szybki sposób zyskamy informacje na temat różnych ubezpieczeń nieruchomości. Za pomocą tego urządzenia z pewnością wybierzemy najkorzystniejszą ofertę!

Korzystając z porównywarek ubezpieczeniowych warto również przeanalizować inne oferty z ubezpieczeniami na przykład z najtańszym ubezpieczeniem OC, które można szybko znaleźć dzięki funkcjonalnemu kalkulatorowi OC i AC.

Ponadto na tych urządzeniach znajdują się interesujące propozycje z ubezpieczeniami na życie czy ubezpieczeniami turystycznymi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone

0
Would love your thoughts, please comment.x