Wypowiedzenie umowy OC – jak to zrobić? Wzór do pobrania

Publikacja:
Znalazłeś lepszą umowę ubezpieczenia, masz podwójne ubezpieczenie albo właśnie kupiłeś pojazd z OC, którego nie chcesz? Masz prawo wypowiedzieć umowę i uniknąć zbędnych opłat. Sprawdź w jaki sposób można wycofać się z ubezpieczenia i czy można wypowiedzieć OC przez internet.

  1. Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?
  2. Koniec ubezpieczenia OC – przypadki szczególne
  3. W jaki sposób można wypowiedzieć umowę OC?
  4. Wzór wypowiedzenia umowy OC – PDF i DOC
  5. Wypowiedzenie OC – lista adresów

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Zrezygnować z OC można wyłącznie w trzech przypadkach określonych w ustawie1. Są to:

  • Art. 28 – kończy umowę na koniec okresu (z ostatnim dniem) ubezpieczenia. Umowa OC jest automatycznie odnawiana co rok, chyba że wcześniej się ją wypowie.
  • Art. 28a – umowę można wypowiedzieć, jeżeli pojazd jest ubezpieczony w dwóch zakładach ubezpieczeń jednocześnie.
  • Art 31 – umowę można wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli nabyty został samochód z wykupionym OC.

Rezygnacja z OC w normalnym trybie

Domyślnie umowę ubezpieczenia samochodowego zawiera się na 12 miesięcy. Po upływie roku umowa odnawia się automatycznie, bez ingerencji klienta. Aby temu zapobiec należy złożyć pisemne wypowiedzenie najdłużej na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy.

W przypadku spóźnienia będziemy zmuszeni zapłacić roczną składkę. Najlepiej jest już wcześniej sprawdzić dostępne oferty OC, by uniknąć okresu bez ubezpieczenia pojazdu.

Podwójne ubezpieczenie OC

Podwójne ubezpieczenie OC zdarza się np. przy kupnie używanego samochodu. W takim przypadku należy wybrać ofertę jednej polisy i wypowiedzieć umowę drugiemu ubezpieczycielowi. Na mocy ustawy musi uznać nasze wypowiedzenie i natychmiast zakończyć ubezpieczenie. Ubezpieczyciel może jednak domagać się zapłaty za okres, w którym ponosił odpowiedzialność z tytułu ubezpieczenia.

W przypadku podwójnego ubezpieczenia w tym samym TU dla jednego pojazdu i na ten sam okres, ubezpieczycielowi należy się składka jedynie za jedną z polis.

Wypowiedzenie umowy OC po kupnie lub sprzedaży samochodu

Przy zakupie samochodu mamy prawo wypowiedzenia umowy OC dołączonej do pojazdu. Nie zawsze jest to jednak korzystne. Poprzedni właściciel mógł mieć lepsze warunki ubezpieczenia, niż są nam dostępne. Jeżeli warunki poprzedniego właściciela są dużo lepsze, to prawie na pewno ubezpieczyciel dokona korekty ceny OC. Jest to tzw. rekalkulacja. Składka zostanie przeliczona za każdy dzień od kupna samochodu. W tym przypadku do wypowiedzenia można załączyć kopię umowy kupna sprzedaży samochodu. Umowę OC zawsze wypowiada nabywca!

Jeżeli nie zdecydujemy się na wypowiedzenie OC po kupnie pojazdu, to trzeba koniecznie pamiętać, że w tym przypadku nie następuje automatyczne przedłużenie ubezpieczenia. Nawet nieświadomy brak ubezpieczenia wiąże się z dotkliwymi karami od UFG.

Na sprzedawcy samochodu ciaży obowiazek poinformowania TU o fakcie zbycia pojazdu. Ma na to 14 dni od daty sprzedaży. Jeżeli tego nie dokonamy, to wszelkie szkody spowodowane przez nowego użytkownika pojazdu mogą pójść na nasze konto!

Koniec ubezpieczenia OC – przypadki szczególne

Istnieją jeszcze pewne szczególne przypadki, których nie można nazwać wypowiedzeniem umowy, ale kończą ubezpieczenie OC. Są to:

  • Rezygnacja z umowy zawartej na odległość (przez telefon, internet) w ciągu 30 dni od daty jej zawarcia na mocy art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta.
  • Wyrejestrowanie pojazdu (w przypadku złomowania, kradzieży). Wystarczy poinformować ubezpieczyciela o tym fakcie pojazdu poprzez przedstawienie pisma potwierdzającego wyrejestrowanie. W tym przypadku należy się nam zwrot nadpłaconej składki OC.
  • Umowa ustaje samoistnie w ciągu 3 miesięcy od daty upadłości zakładu ubezpieczeń.
  • Rejestracja i ubezpieczenie pojazdu za granicą. Proces wygląda w tym przypadku podobnie jak przy wyrejestrowaniu samochodu. By sprzedać pojazd należy najpierw wyrejestrować go w Polsce i poinformować o tym ubezpieczyciela.

W jaki sposób można wypowiedzieć umowę OC?

Ustawa daje ubezpieczycielom możliwość wymagania wypowiedzenia na piśmie. Na szczęście część ubezpieczycieli idzie swoim klientom na rękę i zezwala na rozwiązanie umowy przez e-mail, telefon lub formularz kontaktowy. Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego i należy o to po prostu zapytać.

Umowę można też zawsze wypowiedzieć osobiście w placówce swojego towarzystwa. W formie listownej wystarczy skorzystać z usług Poczty Polskiej lub innego operatora pocztowego czy firmy kurierskiej. Na Poczcie Polskiej jako data wypowiedzenia liczy się data nadania listu (stempla pocztowego). W firmach kurierskich datą wypowiedzenia jest dzień dostarczenia listu do ubezpieczyciela.

Korzystając z wypowiedzenia listownego konieczne jest wydrukowanie i wypełnienie formularza wypowiedzenia, wraz z odręcznym podpisem. Jeżeli ubezpieczyciel nie dostarcza własnego formularza, to możesz skorzystać z naszego wzoru.

Wzór wypowiedzenia umowy OC – PDF i DOC

Przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Wystarczy wypełnić puste pola i zaznaczyć jeden z trzech powodów wypowiedzenia.

PDF DOC

Wypowiedzenie OC – lista adresów

Podajemy adresy e-mail i adresy pocztowe najpopularniejszych ubezpieczycieli komunikacyjnych:

Ubezpieczyciel E-mail/kontakt elektroniczny Adres do korespondencji
PZU [email protected] Contact Center Grupy PZU ul. Postępu 18a, 02-676 Warszawa
AXA https://form.axa.pl/ui/moto/resignation (link do rezygnacji) ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa
LINK4 [email protected] ul. Postępu 15, 02-676 Warszawa
Warta [email protected] ul. Chmielna 85/87, 00-805 Warszawa
HDI https://hdiubezpieczenia.pl/obsluga-klienta Aleje Jerozolimskie 133A, 02-304 Warszawa
TUW [email protected] ul. H. Raabego 13, 02-793 Warszawa
Allianz https://www.allianz.pl/kontakt-z-allianz/ ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa
Aviva [email protected] ul. Inflancka 4a, 00-189 Warszawa
Proama [email protected] ul. Postępu 15B, 02-676 Warszawa
Hestia https://www.ergohestia.pl/obsluga-online/ ul. Hestii 1, 81-731 Sopot
Compensa [email protected] Aleje Jerozolimskie 162, 02-342 Warszawa
MTU https://formularze.mtu.pl/obsluga-online/formularze/obsluga-polis/zgloszenie-rozwiazania-polisy/ ul. Hestii 1, 81-731 Sopot

  1. https://cloud.email.hays.com/PL_raport ostatni dostęp: 27.02.2019
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone

0
Would love your thoughts, please comment.x