Szkoda parkingowa. Jak się zachować?

Publikacja:
Co zrobić, jeśli jesteśmy sprawcą szkody parkingowej? Powinniśmy od razu przyznać się do winy. Jeśli nie ma w pobliżu właściciela pojazdu, który uszkodziliśmy, warto zostawić za wycieraczką kartkę z numerem telefonu. Sprawę możemy załatwić polubownie lub zgłaszając szkodę do ubezpieczalni. Bywa jednak i tak, że to my jesteśmy poszkodowani: mamy zbite lusterko albo porysowany lakier. Co zrobić, jeśli nie znamy sprawcy szkody komunikacyjnej?

Czym jest szkoda parkingowa?

Szkodą parkingową nazywamy zdarzenie, które niesie za sobą trwałe skutki i wydarzyło się podczas postoju pojazdu (najczęściej na parkingu, stąd nazwa). Szkodę parkingową może spowodować nasze roztargnienie, brak analizy sytuacji czy lekkomyślność. Zdarza się, że szkoda spowodowana jest celowo. W takiej sytuacji mamy do czynienia z wandalizmem. Szkodę parkingową możemy usunąć z ubezpieczenia OC lub AC sprawcy.

Przykłady szkody parkingowej:

  • zarysowany lakier;
  • zbite lusterko;
  • uszkodzony zderzak;
  • przebita opona;
  • zniszczona felga;
  • pęknięty reflektor;
  • wgnieciony błotnik.

To, jak powinno wyglądać postępowanie przy szkodzie komunikacyjnej, zależy od tego, czy jesteśmy sprawcą zdarzenia czy też osobą poszkodowaną. W obu przypadkach należy przygotować oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, warto o tym pamiętać!

Zarysowanie auta na parkingu – postępowanie

Jeśli szkoda parkingowa nastąpiła z naszej winy, przede wszystkim nie powinniśmy uciekać z miejsca zdarzenia. Takie zachowanie będzie negatywnie odebrane zarówno przez poszkodowanego, jak i policję czy ubezpieczyciela. Warto więc poczekać na kierowcę pojazdu, który uszkodziliśmy i przyznać się do winy. W ten sposób unikniemy mandatu za ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Bywa jednak, że nie możemy czekać na kierowcę, któremu uszkodziliśmy samochód na parkingu. Możemy zostawić mu kartkę z naszymi danymi oraz numerem telefonu. Aby była ona bezpieczna, należy włożyć ją za wycieraczkę. Gdy tylko poszkodowany się z nami skontaktuje, wyjaśnimy mu powstanie szkody parkingowej oraz zaproponujemy rozwiązanie np. w postaci pokrycia szkód poprzez sumę gwarancyjną OC.

Sprawę możemy załatwić polubownie, umawiając się na przekazanie określonej kwoty na rzecz naprawy uszkodzeń. Jeśli poszkodowany nie zgodzi się na to rozwiązanie, pozostaje nam podać mu numer naszej polisy OC. To z niej zostaną wypłacone poszkodowanemu pieniądze za szkodę komunikacyjną. Dlatego tak ważne jest posiadanie polisy OC szczególnie przez młodych kierowców, którzy częściej narażeni są na kolizje czy wypadki.

Nawet jeśli posiadamy najtańszą polisę OC, wybrniemy z tej sytuacji. Po pierwsze dlatego, że dopełnimy wszelkich formalności i poszkodowany nie będzie mógł nam zarzucić zaniedbania. Po drugie, szkoda zostanie pokryta z pieniędzy z ubezpieczenia (które i tak regularnie płacimy), a nie tych, które znajdują się obecnie w naszym portfelu.

Uszkodzenie samochodu na parkingu – sprawca znany

Warto wiedzieć, jak zachować się podczas sytuacji szkody komunikacyjnej, w której to my jesteśmy poszkodowani. Jeśli zauważyliśmy, że mamy porysowany samochód, warto rozejrzeć się za sprawcą zdarzenia. Jeśli wiemy, kto nim jest, możemy się z nim porozumieć i otrzymać zapłatę za szkodę. Możemy również sporządzić specjalne oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu. Jak napisać taki dokument, wyjaśniamy poniżej. Przyda nam się on w momencie, gdy będziemy chcieli zgłosić szkodę do zakładu ubezpieczeń sprawcy. Zgłoszenie szkody parkingowej możliwe jest online, telefonicznie lub stacjonarnie.

Może się zdarzyć, że sprawca szkody parkingowej nie będzie chciał spisać oświadczenia. Dlaczego? Aby nie utracić zniżek OC, które zgromadził za dotychczasową bezszkodową jazdę. Jeśli nie chcemy pójść z nim na ugodę (najczęściej dlatego, że nie wiemy, na jaką wartość oszacować np. zarysowania na karoserii samochodowej), powinniśmy wezwać policję.

Szkoda komunikacyjna – sprawca nieznany

Najgorszą sytuacją dotyczącą szkody komunikacyjnej jest moment, w którym nie jesteśmy w stanie określić sprawcy zdarzenia. W takiej sytuacji pozostaje nam wezwać policję. Musimy jednak pamiętać, że jeśli nie zdobędziemy nagrań z monitoringu czy zeznań świadków szkody parkingowej, trudno będzie nam określić, kto zarysował nasze auto.

Warto wiedzieć, że szkodę parkingową możemy zlikwidować z ubezpieczenia AC. Na co dzień niewiele osób sięga jednak po ten rodzaj ubezpieczenia, traktując je jak zbędny wydatek.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu?

Najwygodniejszym, bezpiecznym i najczęściej stosowanym sposobem rozwiązania szkody parkingowej, jest spisanie oświadczenia sprawcy kolizji na parkingu. Rozsądnie jest mieć w schowku samochodowym wydrukowany dokument na wszelki wypadek. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ oświadczenie o kolizji na parkingu możemy napisać samodzielnie. Co powinno zawierać?

  • datę i miejsce zdarzenia;
  • dane osobowe poszkodowanego oraz dane pojazdu;
  • dane osobowe sprawcy oraz dane pojazdu;
  • okoliczności, w których doszło do zdarzenia;
  • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia.

Oświadczenie o szkodzie parkingowej musi być podpisane zarówno przez sprawcę zdarzenia, jak i poszkodowanego. Warto dołączyć do dokumentu zdjęcia przedstawiające szkodę komunikacyjną. Wpłynie to korzystnie na rozpatrzenie wniosku o wypłatę odszkodowania za powstałą szkodę. Pamiętajmy, że jeśli jako poszkodowani nie będziemy zadowoleni z decyzji ubezpieczyciela, możemy wnieść odwołanie od jego wyroku w sprawie odszkodowania.

Szkoda parkingowa a zniżki OC

Wielu kierowców czyniąc szkodę chce załatwić sprawę polubownie. Wszystko dlatego, że po zgłoszeniu zajścia do ubezpieczyciela, sprawca straci zniżki za bezszkodową jazdę. Wiąże się to ze wzrostem składki OC o 10-30 proc. Zmiana w cenie polisy będzie widoczna szczególnie przy zawieraniu umowy na kolejny rok. Możemy tego uniknąć, decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia z nowym towarzystwem. W umowach ubezpieczeń spotka się klauzule franszyzy redukcyjnej i integralnej. Franszyza integralna sprawia, że ubezpieczyciel nie przyjmie zgłoszenia niewielkiej szkody parkingowej, obsługa likwidacji której byłaby droższa od naprawy samego uszkodzenia.

Pamiętajmy, aby po zakończeniu trwania obecnej umowy ubezpieczenia OC upewnić się, czy nie została ona przedłużona automatycznie. Podwójne OC to często występujące zjawisko. Aby go uniknąć, wystarczy wypowiedzieć w terminie aktualne OC (zrobimy to telefonicznie, online lub stacjonarnie) i zakupić polisę w innej firmie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płatności obsługiwane przez

logo BlueMedia logo Visa logo MasterCard

© 2024 Ocenapolis.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone