Co to jest BLS i jak działa?
BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód), to system polegający na wypłacie odszkodowania bądź naprawie pojazdu, który uległ uszkodzeniu na skutek wypadku drogowego. Mówiąc prościej, poprzez usługę BLS towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiliśmy wcześniej polisę OC, występuje z prośbą do firmy ubezpieczeniowej sprawcy szkody, w celu zwrócenia pieniędzy za poniesione straty.
Dzięki usłudze bezpośredniej likwidacji szkód nie będziemy musieli ubiegać się w samodzielny sposób o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Wszystkie formalności zostaną załatwione przez firmę ubezpieczeniową, w której poszkodowany posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
Trzeba wiedzieć, że wprowadzenie systemu BLS w naszym kraju nie przyczyniło się do podwyżek OC na rynku ubezpieczeniowym. W innych krajach, w których dostępna jest usługa bezpośredniej likwidacji szkody, ceny składek OC również nie wzrosły – potwierdzają to dane udostępnione przez Polską Izbę Ubezpieczeń.
Jakie firmy ubezpieczeniowe proponują usługę BLS?
Większość konsumentów, którzy chcieliby skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód z pewnością zastanawia się, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują taką usługę. Poniżej przedstawiliśmy wszystkie firmy ubezpieczeniowe, które wprowadziły to rozwiązanie do swoich ofert ubezpieczeniowych.
System BLS jest obecnie dostępny w następujących towarzystwach ubezpieczeniowych:
- LINK4
- PZU
- Uniqa
- Warta
- Aviva
- Gothaer
- AXA Direct
- Concordia
- Ergo Hestia
Na jaką ofertę ubezpieczeniową się zdecydować? Z pewnością nie będzie to proste zadanie, ponieważ każda z wymienionych firm proponuje szeroki zakres ubezpieczeniowy. W podjęciu decyzji w kwestii wyboru najlepszej oferty ubezpieczeniowej powinien pomóc kalkulator OC, który w szybki i prosty sposób wskaże polisę, która sprosta naszym oczekiwaniom.
Likwidacja szkody z OC sprawcy – kiedy nie można z niej skorzystać?
W sytuacji, gdy będziemy chcieli wykupić polisę OC z usługą bezpośredniej likwidacji szkód, najpierw powinniśmy zapoznać się z informacjami na temat zdarzeń, jakie obejmuje taki rodzaj rozszerzenia ubezpieczenia. Przepisy ustalone przez Polską Izbę Ubezpieczeniową, wskazują w konkretny sposób, że BLS nie bierze pod uwagę:
- szkód osobowych,
- szkód, które wystąpiły poza terenem naszego kraju,
- szkód o wartości powyżej 30 tys. zł,
- zdarzeń, w których brały udział więcej niż dwa pojazdy.
Usługa BLS nie obejmuje również: szkód w bagażu i ładunku, szkód w rzeczach osobistych ubezpieczonego oraz pasażerów auta, jak również zniszczenia przedmiotów, które są przewożone w samochodzie.
Sprawca wypadku nie wykupił usługi BLS. Czy uzyskamy odszkodowanie?
W tym miejscu należy wspomnieć o przypadku, w którym poszkodowany posiada ubezpieczenie OC z usługą bezpośredniej likwidacji szkód, natomiast sprawca zdarzenia drogowego jej nie wykupił. Co zrobić w tej sytuacji?
Rozwiązanie jest dość proste, wystarczy, że osoba, która ucierpiała w wypadku zgłosi zaistniałą sytuację swojej firmie ubezpieczeniowej. Następnie ubezpieczyciel skontaktuje się z towarzystwem ubezpieczonego, który spowodował kolizję i będzie próbować uzyskać odszkodowanie finansowe. Zwykle bywa tak, że ubezpieczyciele “idą na rękę” ubezpieczonym i pokrywają szkody na zasadach uwzględnionych przez usługę BLS.
Ważne – usługa bezpośredniej likwidacji szkód nie obejmuje kolizji za granicą. Poszkodowanemu przysługuje możliwość wynajmu auta zastępczego, holowanie, parkowanie na parkingu strzeżonym czy dodatkowe badania techniczne.
Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC sprawcy – wady i zalety
Przed podjęciem decyzji dotyczącej skorzystania z systemu bezpośredniej likwidacji szkód, najpierw warto przeanalizować jej wszystkie pozytywne, jak i negatywne strony. Poniżej przedstawiliśmy wszystkie wady i zalety tego rozwiązania, w ten sposób będzie można się dowiedzieć, czy usługa BLS jest przeznaczony dla nas.
Zalety:
- Bezpośrednia likwidacja szkody umożliwia szybszą likwidację powstałych szkód.
- Minimum formalności przy zgłaszaniu szkody,
- Rzetelna wycena szkody,
- Kierowcy korzystający z usługi BLS nie tracą zniżek na ubezpieczenie OC.
Wady:
- W kolizji mogą brać udział max. 2 auta.
- Wartość szkody nie może przekraczać 30 000 zł.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie, jeżeli kolizja ma miejsce na terytorium RP.